Imieniny ulicy Święty Marcin

Imieniny Ulicy wracają na Święty Marcin! W tym niezwykłym dniu celebracja poznańskich tradycji znów będzie możliwa na głównej arterii miasta, którą przejdzie Korowód św. Marcina. Na wyremontowanej ulicy zagoszczą muzyka, artyści oraz artystki, ruch, energia i wielkopolskie specjały. Zespół CK Zamek zadba o to, byście dobrze spędzili ten dzień.


Podobnie jak w poprzednich latach już od samego rana na odwidzających ulicę Święty Marcin będzie czekać masa atrakcji. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie radosny korowód pod przewodnictwem Świętego Marcina. Zaraz za nim będą podążać kolorowe platformy i grupy artystyczne. Pochód przejdzie całą dłogość ulicy aż do Placu Mickiewicza, gdzie Święty Marcin otrzyma klucze do miasta. Nie zabraknie również muzyki, pokazów oraz tańca, które będą uświetniać wydarzenie przez cały dzień. Podczas obchodów odbędzie się również kiermasz tradycyjnych rogali świętomarcińskich.


"Radosnemu świętowaniu przyświecać będzie wyjątkowa idea poznańskich obchodów 11 listopada, która podobnie jak w poprzednich latach, wyraża się w haśle CZYŃ DOBRO, nawiązującym do postawy patrona św. Marcina. Zbieżność z Dniem Niepodległości sprawia, że pragniemy przypomnieć, czym jest nowoczesny patriotyzm, polegający na trosce o słabszych i potrzebujących pomocy, budowaniu płaszczyzn porozumienia oraz dbałości o otoczenie - środowisko naturalne i klimat. Jednocześnie chcemy się nim dzielić, organizując obchody 11 listopada pozbawione patosu i podziałów, wypełnione dumą z lokalności i dziedzictwa oraz szacunkiem dla różnorodności, a także otwartością i przyjacielskimi gestami. Dla turystów_ek spoza Poznania świąteczny listopadowy weekend będzie doskonałym momentem, by doświadczyć uroków i smaków naszego miasta oraz gościnności jego mieszkańców_nek.  


Na co dzień DOBRO realizują organizacje pozarządowe, z którymi 11 listopada będzie można się spotkać "pod Alfami". Wspólne działania animacyjne i artystyczne będą okazją do rozmów i wzajemnej inspiracji oraz wsparcia.

W tym dniu świętomarcińscy gospodarze, jak każdego dnia, ugoszczą odwiedzających w swoich lokalach, a w imieninowym wydaniu pokażą na zewnątrz, bezpośrednio na ulicy to, co na Św. Marcinie wyjątkowe. Podmioty te, skupione w Koalicji Święty Marcin dowodzą, jak cenną wartością jest lokalne współdziałanie, które ubogaca pejzaż kulturowy i społeczny głównej ulicy Poznania."


Tak o tegorocznym święcie obowiada Centrum Kultury Zamek - organizator obchodów i gospodarz dawnej siedziby cesarskiej. Od 1994 roku Zamek - nawiązując do starej tradycji ulicznych zabaw i festynów, którym patronowali rozmaici święci: opiekunowie miast, ulic i cechów - wyprawiał ulicy Święty Marcin imieniny. 


PS. CK Zamek organizuje akcję wspólnego tworzenia proporcy do ozdobienia ulicy Święty Marcin. Szczegóły znajdziecie tutaj.