8.1. Uzgodnienie bilansu zużycia energii do ogrzewania

8.1.1. Sektor mieszkaniowy

W niniejszym rozdziale porównano wyniki obliczeń zapotrzebowania na energię do ogrzewania mieszkań, przygotowania ciepłej wody użytkowej i przygotowywania posiłków z otrzymanymi od producentów i dystrybutorów energii danymi o ilości wyprodukowanego i sprzedanego ciepła i gazu ziemnego. Podstawowym obszarem bilansowania były mieszkania w budynkach przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. W tym obszarze udało się zdobyd w miarę kompletne dane, zarówno dane statystyczne o powierzchni mieszkaniowej jak i dane o sprzedaży energii od producentów i dystrybutora ciepła sieciowego.

W tablicy 29 zestawiono oszacowane modelowo zapotrzebowanie na ciepło w budynkach mieszkalnych z dostawami ciepła sieciowego i paliw do odbiorców z tego sektora.

Ilość dostarczanego ciepła zgodna jest z dobrą dokładnością z oszacowanym zapotrzebowaniem na ten nośnik energii. Ilość zużytych paliw jest większa od zapotrzebowania na ciepło, co wynika z określonej sprawności przemian energetycznych na poziomie użytkownika koocowego energii. Sprawności te rosną w okresie 1990-2010 od wartości odpowiednio 65% do 78%. Są to całkowicie realistyczne wartości biorąc pod uwagę zmianę struktury paliwowej z gazowo-węglowej na węglowo-gazową w analizowanym okresie czasu.


8.1.2. Ciepłownictwo

W tablicy 30 przedstawiono dane o zużyciu paliw, produkcji i sprzedaży energii w poznańskim miejskim systemie ciepłowniczym zasilanym głównie przez elektrociepłownię Dalia Poznań ZEC SA i ciepłownie należące do dystrybutora ciepła Dalia Poznań SA.

Z porównania zużycia energii paliw i produkcji ciepła wynika sprawnośd przemian energetycznych w systemie ciepłowniczym. Sprawność przemian energii istotnie wzrosła w Poznaniu w 2010 roku co należy przede wszystkim przypisywad mniejszemu udziałowi produkcji energii elektrycznej w elektrociepłowni Karolin niż to miało miejsce w poprzednich latach (od roku 2000). Produkcja energii elektrycznej na terenie miasta pozwala na ograniczenie zakupów energii elektrycznej z sieci systemowej, a przez to na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w ramach krajowego systemu energetycznego. Dlatego obserwowany wzrost sprawności przemian energetycznych w miejskim systemie energetycznym nie przekłada się per saldo na zmniejszenie przypisanych miastu emisji gazów cieplarnianych. Wręcz przeciwnie, produkcja energii elektrycznej w miejskim systemie ciepłowniczym może spowodowad znaczącą redukcję emisji jeśli energia ta będzie produkowana przy użyciu technologii biomasowych.


8.1.3. Przemysł

Bilans zużywanej energii paliw i produkowanego ciepła i energii elektrycznej w zakładach przemysłowych przedstawiono w tablicy 31.

W analizowanym okresie czasu przemysł praktycznie całkowicie wyeliminował użytkowanie węgla na rzecz gazu ziemnego. Umożliwiło to znaczący wzrost sprawności przemian energetycznych.


8.1.4. Budynki sektora publicznego, handlu i usług

W obszarze sektora publicznego, handlu i usług zużycie ciepła sieciowego podano za danymi otrzymanymi od Dalkii. Wielkości bezpośredniego zużycia paliw w tym sektorze oszacowano modelowo ze względu na słabą dostępność danych w tym obszarze.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej