WIELKA PARADA LOKACYJNA

W czwartek, 20 marca br., w Urzędzie Miasta podczas konferencji prasowej przedstawiono projekt planowanej na kwiecień Wielkiej Parady Lokacyjnej.

władze miasta przedstawiły plany organizacji Parady Lokacyjnej
W KWIETNIU ODBĘDZIE SIE WIELKA PARADA LOKACYJNA

Niemal dokładnie w 750 - tą rocznicę nadania Poznaniowi praw miejskich przez książąt wielkopolskich Przemysła I i Bolesława Pobożnego, w sobotę 26 kwietnia 2003 roku, odbędzie się Wielka Parada Lokacyjna. To wyjątkowe wydarzenie będzie jedną z najważniejszych imprez obchodów 750?lecia Lokacji Miasta Poznania.
Parada jest imprezą adresowaną do poznaniaków, łączącą nowoczesną formę z symboliką nawiązującą do najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Będzie to przedsięwzięcie masowe, łączące walory kulturowe i edukacyjne z intensywną promocją Poznania.
Motyw przewodni Parady stanowi ukazanie dziejów miasta od jego lokacji do czasów współczesnych. W porządku chronologicznym przedstawione zostaną najważniejsze, symboliczne sceny z historii Poznania.
Trzon Parady (rozciągającej się na całej długości ul. Św. Marcin) stanowić będą ruchome platformy, służące wizualizacji najistotniejszych wydarzeń historycznych. Przestrzeń między platformami wypełnią zespoły artystyczne, orkiestry, szczudlarze, przebierańcy, zabytkowe pojazdy, zaprzęgi konne. Parada będzie stanowiła malownicze, pełne energii i wyrazu zjawisko. Rozbrzmiewać będą pieśni, rozlegać dźwięki trąb i bębnów, sypać się będą kwiaty i confetti. Artyści, ubrani w stroje z epok, nadadzą Paradzie niepowtarzalny charakter. Pojawią się zatem książęta, wojowie piastowscy, rzemieślnicy i przekupki, muzykanci, kuglarze, błazny i akrobaci. Widzowie ? mieszkańcy miasta, wciągnięci zostaną do wspólnej zabawy, stanowiąc integralną część tego wspaniałego widowiska.
Wielka Parada Lokacyjna rozpocznie się odegraniem hejnału Poznania z czterech budynków przylegających do pl. A. Mickiewicza: Auli Uniwersyteckiej, wieży Centrum Kultury ZAMEK, budynku Poczty Głównej oraz Akademii Muzycznej. Zaraz po hejnale, chóry krajów z całego świata, uczestniczące w VI Międzynarodowym Festiwalu Chórów Uniwersyteckich ?Universitas Cantat?, uświetnią początek Wielkiej Parady wspólnym odśpiewaniem międzynarodowej pieśni. Salwy armatnie Bractw Kurkowych oraz uwolnienie pięciu tysięcy niebieskich balonów przez Prezydenta Miasta, dadzą sygnał do ruszenia Parady. Ogromny korowód, liczący ponad tysiąc wykonawców, przejdzie ulicami Poznania, zapraszając do świętowania wszystkich jego mieszkańców.
Tłumny przemarsz przez centrum Poznania, pełen atrakcji zakończy się na Starym Rynku. Przed poznańskim Ratuszem, prof. Stefan Stuligrosz oraz zjednoczone chóry poznańskie, zaproszą poznaniaków do wspólnego uczczenia 750 - tych urodzin naszego miasta. Śpiewanki patriotyczne wprowadzą wszystkich w podniosły nastrój.
Najważniejszy, kulminacyjny punkt imprezy stanowić będzie inscenizacja wręczenia aktu Lokacji Miasta ? książę Przemysł I, w historycznej aurze, podpisze ponownie - w sposób niezwykle uroczysty - dokument nadający prawa miejskie Poznaniowi. Wspólne odśpiewanie ?Pieśni o Poznaniu? (być może przyszłego hymnu Poznania), skomponowanej specjalnie na tę okazję przez Krzesimira Dębskiego, do słów Juliusza Kubla oraz koncert dzwonów poznańskich kościołów, zakończą Wielką Paradę Lokacyjną.