32. Dni Ułana już w piątek

Zawody kawaleryjskie, woltyżerka i pokazy władania bronią białą, Apel Poległych przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich i prezentacja Dingo, unikatowego samochodu pancernego z czasów drugiej wojny światowej. 21 kwietnia rozpoczyna się jedno z ulubionych świąt poznaniaków: 32. Dni Ułana 2017.

Dni Ułana 2016, fot. A. Poznański
Dni Ułana 2016, fot. A. Poznański

Organizatorem imprezy w tym roku jest Prezydent Miasta Poznania przy współudziale Towarzystwa Byłych Żołnierzy I Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich i Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

- Historia kawalerii wpisuje się w dzieje, które w swoich oddziałach prezentuje WMN, szczególnie łączy się ona z ekspozycją Muzeum Powstania Wielkopolskiego i historią tego zrywu - wyjaśnia Tomasz Łęcki, dyrektor muzeum. - W grudniu 1918 roku powstali Konni Strzelcy Straży Poznania, którzy złożyli przysięgę 26 stycznia 1919 roku. Powstał 1.Pułk Ułanów Wielkopolskich, który w 1920 roku po włączeniu Armii Wielkopolskiej do sił wojskowych odrodzonej Polski, otrzymał nazwę 15. Pułku Ułanów.

WMN mając na uwadze, że co roku Dni Ułana przyciągają tłumy widzów, chce z jednej strony propagować przedwojenną tradycje ułańską, zachęcać do poznawania pięknej, wojskowej historii, z drugiej przyciągać zwiedzających do swoich ekspozycji.

- Ale nie tylko Muzeum Powstania Wielkopolskiego dołącza do Dni Ułana - podkreśla dyrektor Łęcki. - W niedzielę w czasie festynu na Cytadeli będzie można obejrzeć pojazdy z Muzeum Uzbrojenia, które w swoich zbiorach ma przede wszystkich wojskowy sprzęt z czasów II wojny światowej i pierwszych lat po wojnie.

Miłośników militariów szczególnie cieszy fakt, że podczas imprezy zostanie zaprezentowany Scout-car Daimler Dingo. To brytyjski pojazd pancerny z czasów drugiej wojny światowej, specjalnie zaprojektowany do jazdy w trudnym terenie i uzbrojony w ręczny karabin maszynowy. Pokaz tego i innych pojazdów kołowych ma związek z symbolem tegorocznych obchodów święta, którym jest koło.

- Koła to symbol współpracy - tłumaczy na stronie dniulana.pl Michał Andrzejak. - Jeśli toczą się zgodnie, ich praca jest znakiem postępu. Są również potoczną nazwą ludzkich zbiorowości. Ludzie grupujący się w szczytnym celu muszą współpracować jak w precyzyjnym mechanizmie. Żołnierze Pułku byli kołami zamachowymi działań, które wsparte przez młodzież harcerską, akademicką, pasjonatów historii i środowiska jeździeckie, doprowadziły w konsekwencji do przywrócenia barw i tradycji ułańskich w Wojsku Polskim. A krąg ich oddziaływania jest coraz szerszy. W tym roku jednym z "kół zamachowych" w organizacji Dni Ułana obok Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Obchody Dni Ułana rozpoczną się już tradycyjnie w Wędrzynie, w 15. batalionie Ułanów Poznańskich 17 WBZmech. Tego samego dnia będzie można podziwiać umiejętności kawalerzystów z całego świata podczas zawodów na Hipodromie Wola. Zawody będą się odbywały także w sobotę, natomiast wieczorem tego dnia, o 19.30, na placu Mickiewicza rozpocznie się uroczysty capstrzyk. Ułani przejadą przez miasto aż do pułkowego pomnika na ul. Paderewskiego, gdzie o 20.00 rozpocznie się uroczysty Apel Poległych.

Niedzielne obchody święta rozpoczną się Mszą Św. w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania przy ul. Ludgardy, a po niej ułani przedefilują na Stary Rynek i dalej na Cytadelę, gdzie do godziny 17.00 potrwa festyn rodzinny oraz pokazy woltyżerki, popisy władania białą bronią, a nawet inscenizacje bitew.

Szczegółowy program 32. Dni Ułana znajduje się na stronie dniulana.pl.

22 i 23 kwietnia z powodu Dni Ułana w centrum Poznania nastąpią zmiany w organizacji ruchu.

W sobotę 22 kwietnia od godz. 15.00 obowiązywać będą ograniczenia parkowania na ul. Wieniawskiego, a wieczorem tego samego dnia podczas przemarszu uczestników z pl. Mickiewicza ulicą Święty Marcin, Al. Marcinkowskiego i ul. Paderewskiego ruch na trasie kierowany będzie przez policję.

22 kwietnia od godziny 15.00 do 23 kwietnia do godz. 14.00 obowiązywać będzie zakaz parkowania na ul. Paderewskiego i Ludgardy, a w niedzielę w godz. od 11.00 do 12.30 dodatkowo zakaz ruchu pojazdów na powyższych ulicach.

Miejski Inżynier Ruchu prosi kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności oraz zwracanie uwagi na znaki drogowe i sygnały służb kierujących ruchem.

Lilia Łada/biuro prasowe/Wielkopolskie Muzeum Niepodległości/MIR