Akademicki Poznań w czołówce

Co roku, z początkiem roku akademickiego, miasto nasila działania kierowane do poznańskiego środowiska studenckiego i naukowego. Podejmowane inicjatywy dotyczą zarówno promocji, jak i podnoszenia jakości życia oraz studiowania i służą wzmocnieniu wizerunku Poznania jako silnego ośrodka akademickiego.

Absolutoria UAM, fot. www.absolutorium.poznan.pl - grafika artykułu
Absolutoria UAM, fot. www.absolutorium.poznan.pl

Intensywny początek roku akademickiego

Pierwsze miesiące nowego roku akademickiego były dla Poznania bardzo intensywne. W październiku Miasto rozpoczęło szereg inicjatyw kierowanych do maturzystów i studentów.  W ostatnim miesiącu przyznano m.in. stypendia dla studentów - laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, stypendia dla młodych twórców i badaczy oraz nagrody artystyczne, naukowe i sportowe. Ruszył konkurs na najlepsze prace magisterskie i doktorskie. Realizowano kolejną edycję konkursu o stypendium na staże w poznańskich firmach oraz nabór na staże studenckie w urzędzie miasta. Studenci od października mogą znów korzystać z szerokiej oferty wykładów otwartych wybitnych zagranicznych naukowców i artystów. Ponadto w miesiącach październik-listopad Miasto realizuje ogólnopolską kampanię "Poznań Przyciąga", kierowaną do maturzystów.

- Miasto Poznań poprzez liczne działania stara się przyciągać najlepszych studentów, ale także zatrzymywać absolwentów, co w sytuacji demograficznej Poznania jest niezwykle istotne - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania - Wykorzystanie potencjału akademickiego, a także wspieranie współpracy nauki i gospodarki to bardzo ważne czynniki rozwoju Poznania - dodaje.

Akademicki Poznań trzyma poziom

W Poznaniu na 25 uczelniach studiuje 112 tys. studentów, w tym jedna trzecia na największej uczelni w mieście - Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, należącym do najlepszych uniwersytetów w kraju. W klasyfikacji polskich miast uniwersyteckich Poznań zajmuje pierwszą pozycję w Polsce pod względem przypadającej na 1000 mieszkańców liczby studentów i drugą pod względem liczby absolwentów, konkurując w tym zakresie jedynie z Krakowem. Wysoką pozycję miasta wśród ośrodków akademickich w kraju potwierdzają krajowe rankingi szkół wyższych, w których największe uczelnie publiczne zajmują czołowe miejsca oraz ich obecność w rankingach światowych.

Bogate tradycje poparte są nieustającym rozwojem poznańskich szkół wyższych i instytucji naukowych w zakresie prowadzonych badań naukowych oraz zapewnienia coraz wyższego poziomu dydaktyki. W Poznaniu szkoły wyższe należą do największych inwestorów, prowadząc wiele inwestycji o charakterze naukowo-dydaktycznym oraz do największych pracodawców, a ich potencjał naukowy i innowacyjny może być wykorzystywany zarówno przez biznes jak i samorząd lokalny.

- Poznań, obok Warszawy i Krakowa należy do najsilniejszych w naszym kraju ośrodków akademickich i naukowych - mówi prof. Andrzej Legocki z Polskiej Akademii Nauk, Przewodniczący Rady Akademickiego i Naukowego Poznania. - W Poznaniu działają trzy unikatowe centra wchodzące w skład Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej. Oprócz uczelnianych jednostek naukowych działa tu kilka instytutów przyrodniczych Polskiej Akademii Nauk, a wśród nich Instytut Chemii Bioorganicznej, który otrzymał ostatnio najwyższą krajową kategorię "A+" - dodaje.

Wspomniany Instytut, który jest wiodącym w kraju ośrodkiem badawczym (KNOW) w dziedzinie nauk o życiu, prowadzi interdyscyplinarne badania z nauk biologicznych, chemicznych i informatycznych. Z Instytutem powiązane jest największe krajowe centrum komputerowe - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS). - Według rankingu Scimago 2017 Instytut Chemii Bioorganicznej PAN jest obecnie najlepszą polską placówką naukową. Jest krajowym liderem w pozyskiwaniu grantów polskich i europejskich. Instytut prowadzi Środowiskowe Studium Doktoranckie kształcące obecnie 120 osób - mówi prof. Andrzej Legocki.

Poznańskie instytucje akademickie mogą liczyć na wsparcie ze strony Miasta m.in. w rozwoju infrastruktury dydaktycznej i naukowej. Dzięki przekazaniu uczelniom przez Miasto gruntów nieodpłatnie lub z bonifikatą powstały takie obiekty, jak m.in.: Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, Aula Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu, czy Międzyuczelniane Centrum Nanobiomedyczne.

Międzynarodowo

Ponieważ blisko 80% osób studiujących obecnie w Poznaniu pochodzi spoza miasta, największy wpływ na rozwój funkcji akademickiej miasta ma nie zakładany w prognozie demograficznej GUS spadek liczebności mieszkańców w wieku studenckim, ale sytuacja demograficzna w kraju.

Na rosnącą mobilność studentów wpływa także relatywna łatwość podjęcia studiów za granicą. Sytuacja ta wpływa na poziom umiędzynarodowienia studiów także w Poznaniu. W ciągu 5 lat liczba studentów zagranicznych wzrosła o 60% i obecnie wynosi ok. 5 tys., głównie z Ukrainy i Białorusi oraz Norwegii, Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Miasto od kilku lat rozwija projekt "Study in Poznań", w ramach którego wspólnie z uczelniami podejmuje inicjatywy promocyjne, integracyjne, a także dotyczące poprawy bezpieczeństwa studentów i pomocy w szukaniu ofert pracy bez znajomości języka polskiego.

- Każdy student zagraniczny jest potencjalnym ambasadorem Akademickiego Poznania - mówi prezydent Mariusz Wiśniewski - Studenci zagraniczni, posiadający dużą wiedzę i cenne doświadczenie z innych krajów, mogą wiele wnieść do naszego miasta, jeśli ich potencjał zostanie dobrze wykorzystany. Szczególnie ważne są przy tym działania mające na celu asymilację cudzoziemców i zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie wielokulturowości Poznania - dodaje.

Na zwiększenie rozpoznawalności Poznania jako ważnego ośrodka naukowego wpływa również organizacja wielu prestiżowych, międzynarodowych wydarzeń, takich jak ostatnie: Światowy Kongres Stomatologiczny, Światowy Kongres Nauk Politycznych (IPSA) i Kongres Badań Operacyjnych. Już teraz wiadomo, że w kolejnych latach odbędą się w Poznaniu unikalne konferencje naukowe i kongresy, jak np. Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych, zaplanowany na 2020 rok.

Wsparcie absolwentów

Rocznie poznańskie uczelnie kończy 30 tys. młodych, dobrze wykształconych osób. Zapewnienie im jak najlepiej dopasowanej do ich oczekiwań oferty pracy i zamieszkania jest ważnym elementem prowadzonych przez Miasto działań. Wspierając studentów na rynku pracy Miasto dedykuje im m.in. ofertę refundacji staży w poznańskich firmach. Poznań podejmuje także działania przyciągające do Poznania inwestorów, którzy zaoferują atrakcyjne miejsca pracy dla absolwentów.

- Duża grupa mieszkańców w wieku produkcyjnym, w połączeniu z jej wysokim wykształceniem, stanowi ważny atut w obliczu konieczności sprostania konkurencji na unijnym rynku pracy - mówi Iwona Matuszczak-Szulc, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta. - Zależy nam, aby stwarzając w Poznaniu przyjazne warunki, zatrzymywać młodych kreatywnych ludzi, którzy zrealizują w naszym mieście swoje marzenia i plany.

Miasto aktywnie wspiera przedsiębiorczość akademicką. Skutecznie działa Ośrodek Doradczo-Szkoleniowy, którego zadaniem jest doradztwo i organizacja szkoleń m.in. dla studentów poznańskich uczelni planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Kontynuowany jest Projekt Startup Poznań, a od 2017 r. przy ul. Za Bramką działa strefa co-workingowa "+ Jeden". Poznań jest także liderem międzynarodowego projektu "Gen-Y City" - Get into the swing of the City" realizowanego w ramach unijnego programu URBACT III. Jego celem jest diagnoza i wsparcie kreatywnych przedsiębiorstw skupiających pokolenie Y, które z kolei pomogą ożywić centrum miasta. 

Wśród inicjatyw ukierunkowanych na wsparcie młodych mieszkańców Poznania warto wskazać na projekt "Mieszkanie dla Absolwenta", realizowany przez Miasto Poznań i Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W skład inwestycji weszły 4 budynki, w których znajdują się 143 mieszkania. Dzięki dostępności cenowej oraz dobrym warunkom program cieszył się bardzo dużą popularnością wśród młodych.

- Należy podkreślić, że program "Mieszkanie dla Absolwenta" został doceniony przez społeczność międzynarodową poprzez wyróżnienie tytułem Dobrej Praktyki programu URBACT (europejski program wymiany wiedzy i doświadczeń promujący zrównoważony rozwój miejski). Oznacza to, iż uznano, że Poznań w tym zakresie jest miastem godnym naśladowania, a jego doświadczenia można wdrożyć również w innych miastach - mówi Iwona Matuszczak-Szulc.

Więcej informacji o studiach w Poznaniu na www.poznan.pl/studia

Anna Wawdysz/Wydział Rozwoju Miasta