"Dać dobry przykład", debata o tym, jak być "Dobrym sąsiadem"

Rada Osiedla Stare Miasto chce wyróżniać przedsiębiorców, którzy w sposób społecznie odpowiedzialny, zgodny z zasadami dobrego sąsiedztwa, prowadzą swoje biznesy, a także ludzi zaangażowanych w działania mające na celu poprawę życia na Starym Mieście. Zasady przyznawania Certyfikatu Dobrego Sąsiada zostaną przedstawione podczas organizowanej przez Radę debaty, która odbędzie się 5 października.

Nowa Gazownia - grafika artykułu
Nowa Gazownia

Dni Starego Miasta dobiegają końca. Dyskusja na temat tej dzielnicy toczy się jednak dalej. "Dać dobry przykład" to tytuł kolejnej debaty poświęconej jakości życia oraz społecznej odpowiedzialności na Starym Mieście. Podczas spotkania zainaugurowana zostanie akcja "Dobry sąsiad" oraz opracowany przez radę osiedla Kodeks Dobrych Praktyk Starego Miasta.

- Czasami bardzo trudno pogodzić sprzeczne interesy obywateli Starego Miasta: mieszkańców, właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców. Zazwyczaj narzekamy i krytykujemy, zbyt rzadko dostrzegamy tych dobrych sąsiadów, którzy nie tylko nie przeszkadzają innym, ale działają na rzecz integracji i poprawy swojego otoczenia - mówi Maria Sokolnicka - Guzek z Rady Osiedla Stare Miasto. - Tacy ludzie wokół nas są i tym razem to o nich chcemy rozmawiać, czyli o sąsiadach, którzy żyjąc i pracując na Starym Mieście, przestrzegają Kodeksu Dobrych Praktyk: pielęgnują zieleń, starają się nie hałasować, którzy swoich pracowników zatrudniają na umowę o pracę, płacą podatki, regularnie sprzątają ulicę i podwórze, którzy po prostu dostrzegają drugiego człowieka.

Kodeks Dobrych Praktyk to propozycja zbioru zasad przygotowana przez społeczników i radnych ze Starego Miasta, które w formie siedmiu punktów regulują oczekiwaną społecznie postawę i formy działań mających za zadanie poprawić komfort życia Starego Miasta. Dotyczy to zarówno administracji, mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Akcja "Dobry sąsiad" to sposób na docenienie tych, którzy tych zasad przestrzegają.

- Przede wszystkim chcemy docenić ludzi zaangażowanych w budowę więzi społecznych i dobrosąsiedzkich relacji: restauratorów, właścicieli sklepów, warsztatów rzemieślniczych, którzy, postępują uczciwie wobec swojego otoczenia - wyjaśnia Maria Sokolnicka - Guzek. - Nie możemy jednak zapominać o mieszkańcach. Bo dobrzy sąsiedzi to także ludzie: społecznicy, aktywiści, słowem wszyscy realizujący działania mające na celu poprawę życia na Starym Mieście.

Podczas debaty o tym, dlaczego warto być fair, dawać dobry przykład, zmieniać swój wyjątkowy fyrtel rozmawiać będą przedsiębiorcy działający na Starym Mieście, mieszkańcy, przedstawiciele rady osiedla oraz Urzędu Miasta Poznania, a także eksperci. Spotkanie rozpocznie się w środę 5 października o godzinie 16.30 w Nowej Gazowni przy ul. Ewangelickiej 1.

Joanna Żabierek/biuro prasowe