Dzień wcześniaka w Poznaniu

Poznań przyłącza się do obchodów Wielkopolskiego Dnia Wcześniaka. W sobotę, 17 listopada, ważne budynki w mieście zostaną podświetlone na fioletowo, a w IV LO przy ul. Swojskiej odbędzie się otwarta konferencja dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie.

Poznańskie budynki zostaną podświetlone na fioletowo
Poznańskie budynki zostaną podświetlone na fioletowo

Konferencja rozpocznie się o godz. 15, może w niej wziąć udział każdy. Będzie można posłuchać wystąpień neurologopedy, fizjoterapeuty a twórcy kołyski multisensorycznej Memola zaprezentują jej możliwości. Uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o diecie GAPS, mikropolaryzacji mózgu, wziąć udział w warsztacie wspólnego śpiewania i muzykowania z dzieckiem i posłuchać koncertów zespołów muzycznych.

W czasie konferencji dostępne będą punkty konsultacyjne, w których na rodziców czekać będą, rehabilitanci, neurologopeda, pediatra, neonatolog, psycholog,  specjaliści terapii integracji sensorycznej i inni. Przygotowano też kącik dla dzieci. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka.

- Wcześniaki to wyjątkowe dzieci - mówi Joanna Żółkiewska z zarządu Fundacji Laboratorium Marzeń, która koordynuje poznańskie obchody Wielkopolskiego Dnia Wcześniaka. - Urodzone przedwcześnie, od pierwszych chwil życia muszą walczyć o przetrwanie. Często mają problemy z oddychaniem, ze wzrokiem, problemy ze strony układu nerwowego czy pokarmowego. Ale w ten wyjątkowy dzień chcemy też zwrócić uwagę na to, że wcześniakiem jest się przez całe życie. Przedwcześnie urodzone dzieci po skończeniu dwóch lat są już porównywanie do dzieci urodzonych o czasie i na równi z nimi traktowane przez system opieki zdrowotnej. Tymczasem coraz więcej badań wskazuje na to, że wcześniactwo ma wpływ na dalsze życie.

By podkreślić wagę wydarzenia, budynki w całym mieście zostaną podświetlone na fioletowo. To ogólnoświatowa inicjatywa, którą zapoczątkowała w Polsce w 2012 roku Fundacja Wcześniak -  Rodzice-Rodzicom. Na całym świecie w tym dniu podświetlane są najbardziej znane budowle i miejsca, w tym m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, CN Tower w Toronto czy wodospad Niagara. W Polsce w ramach obchodów zostały podświetlone m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Belweder. W Poznaniu podświetlone zostaną m.in. Avenida/Dworzec Główny, Nowy Bałtyk, Centrum Kultury Zamek, Brama Poznania i Collegium Maius.

Częścią poznańskich obchodów będzie też "Spacer dla wcześniaka", który odbędzie się w sobotę, 17 listopada, o godz. 20.00. Jego uczestnicy spotkają się na placu Adama Mickiewicza. Organizatorzy przygotowali fioletowe świecące balony LED, które pozwolą na utworzenie dużego, świecącego serca - światełka dla tych wcześniaków, którym nie udało się przeżyć. Następnie uczestnicy wydarzenia wyruszą na spacer ulicami Poznania. Będą zebrani w 10-osobowe grupy, które mają przypominać, że statystycznie 1 na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie. Spacer będzie też okazją do obejrzenia podświetlonych na fioletowo budynków Poznania.

Ze względów organizacyjnych - konieczna jest rejestracja uczestników: biuro@laboratoriummarzen.pl. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/411317066361864/

AW