Egzamin ósmoklasisty - na razie zgodnie z planem

Poniedziałkowy egzaminy ósmoklasisty w Poznaniu przebiegł zgodnie z planem. Na ten moment zagrożony nie jest także termin wtorkowego sprawdzianu z matematyki. W szkołach i przedszkolach cały czas trwa akcja strajkowa. Aktualnie w proteście uczestniczy 190 poznańskich placówek. W poniedziałek ze strajku wycofały się kolejne 4 przedszkola - nr 17, 21, 117 oraz 73. Już w zeszłym tygodniu z protestu zrezygnowały także przedszkola nr 48, 68 i 160. W tych 7 placówkach dzieci mają już zapewnioną opiekę.

Poniedziałkowy egzaminy ósmoklasisty w Poznaniu przebiegł zgodnie z planem
Poniedziałkowy egzaminy ósmoklasisty w Poznaniu przebiegł zgodnie z planem

W poniedziałek ósmoklasiści przystąpili do pierwszego egzaminu - z języka polskiego. Do Wydziału Oświaty nie spłynęły informacje, aby jakakolwiek poznańska szkoła miała problemy ze skompletowaniem składu komisji i zorganizowaniem sprawdzianu. Jak na razie nie ma też sygnałów o tym, że w jakiejś placówce mógłby nie odbyć się wtorkowy egzamin z matematyki. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądać sytuacja w środę. Tego dnia młodzież ma napisać test z języków obcych, co wymaga zaangażowania do pracy więcej członków komisji.

WAŻNE! BEZ WZGLĘDU NA FAKT CZY EGZAMINY SIĘ ODBĘDĄ CZY TEŻ NIE UCZEŃ MA OBOWIĄZEK PRZYJŚCIA DO SZKOŁY W KAŻDYM DNIU EGZAMINU (PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA).

Zawieszenie zajęć oraz możliwe trudności w organizacji sprawdzianu nie są przesłanką do braku obecności ucznia w dniu rozpoczęcia egzaminu.

Aktualnie w proteście uczestniczy 190 poznańskich placówek. W poniedziałek ze strajku wycofały się kolejne 4 przedszkola - nr 17, 21, 117 oraz 73. Już w zeszłym tygodniu z protestu zrezygnowały także przedszkola nr 48, 68 i 160. W tych 7 placówkach dzieci mają już zapewnioną opiekę.

Listę strajkujących szkół i przedszkoli można znaleźć na stronie Poznan.pl.

Informacja i opieka nad dziećmi

Poznańskie instytucje, które na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów, nadal dysponują wolnymi miejscami.

300 miejsc bezpłatnej opieki nad dziećmi przygotowało też Miasto Poznań. Pomoc zaoferowała m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych (około 100 miejsc) oraz wiele innych organizacji, w tym NGO-sy (200 miejsc). Sporo wolnych miejsc zostało jeszcze w placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Szczęśliwy Dom" oraz "Klub pod Serduszkiem" (ul. Zeylanda 9/1).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Poznan.pl.

Są też propozycje, np. zajęcia na miejskich obiektach sportowych POSiR oraz w wielu instytucjach kulturalnych, skierowane do dzieci z opiekunami lub młodzieży, które takiej opieki nie potrzebuje.

Pełna lista alternatywnych zajęć dla dzieci jest dostępna na stronie Poznan.pl. Lista jest na bieżąco aktualizowana.

Ważne jest też bezpieczeństwo. Na wszelki wypadek, na czas strajku nauczycieli uruchomionych zostało więcej patroli straży miejskiej. O pomoc w tym zakresie Miasto Poznań poprosiło także poznańską policję. Mundurowi patrolują miejsca, w których mogą pojawiać się młodzi ludzie, m.in. tereny nadwarciańskie. Jak na razie nie odnotowano żadnych incydentów z udziałem młodzieży szkolnej.

Rodzice, którzy chcą zasięgnąć informacji na temat strajku nauczycieli mogą dzwonić na Poznań Kontakt - tel. 61 646 33 44 (od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 - 20) oraz specjalnie uruchomioną infolinię - 61 88 88 680 (od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30, w ramach potrzeb dyżury pełnione są także w niedziele).

AJ