Możesz zostać urzędnikiem wyborczym

Jeśli masz wyższe wykształcenie i jesteś pracownikiem urzędu obsługującego organy administracji rządowej, samorządowej, a także jednostki im podległej lub przez nie nadzorowane - możesz zostać urzędnikiem wyborczym. W Poznaniu i wielu wielkopolskich gminach są jeszcze wolne miejsca, a kandydatury do korpusu urzędników wyborczych można zgłaszać do 26 kwietnia.

fot. pixabay.com - grafika artykułu
fot. pixabay.com

Z problemem niewystarczającej liczby zgłoszeń kandydatów borykają się - oprócz Poznania - gminy Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Rakoniewice, Wielichowo, Chrzypsko Wielkie, Kwilcz, Międzychód, Kuślin, Lwówek, Nowy Tomyśl, Opalenica, Zbąszyń, Duszniki, Kaźmierz, Obrzycko, Pniewy, Wronki, Przemęt, Siedlec, Wolsztyn, Buk, Kostrzyn, Mosina i Stęszew.

Osoby zainteresowane wykonywaniem obowiązków, mających na celu zapewnienie sprawnego funkcjonowania obwodowych komisji wyborczych w tych gminach, mogą zgłaszać swoje kandydatury na specjalnych formularzach, wraz z kopią dyplomu szkoły wyższej, do 26 kwietnia - w siedzibie Urzędu Miasta Poznania, przy pl. Kolegiackim 17, w pokoju nr 144.

Pierwszeństwo w zatrudnieniu przysługiwać będzie kandydatom z doświadczeniem przy organizacji i przeprowadzaniu wyborów oraz referendów ogólnopolskich lub lokalnych.

Należy pamiętać, że urzędnikiem wyborczym nie mogą być osoby zatrudnione na obszarze gminy, w której miałyby pełnić funkcję urzędnika wyborczego, a także komisarze i pełnomocnicy wyborczy, mężowie zaufania, członkowie komisji wyborczej, osoby kandydujące w wyborach w okręgu, w skład którego wchodzi gmina  właściwa dla obszaru działania urzędnika wyborczego oraz osoby należące do partii politycznych lub prowadzące działalność publiczną niedającą się pogodzić z pełnioną funkcją. O stanowisko nie mogą się również ubiegać skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Urzędnicy wyborczy powoływani są dla obszaru danej gminy na 6 lat i wykonują zadania od dnia zarządzenia wyborów do dnia rozstrzygnięcia protestów wyborczych oraz w innych sytuacjach, gdy jest to konieczne. Do ich zadań należy m.in. przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów, szkolenie członków obwodowych komisji wyborczych oraz dostarczanie kart do głosowania.

Wynagrodzenie za wykonywanie obowiązków urzędnika jest proporcjonalne do czasu ich realizacji. W ciągu miesiąca nie może być ono większe niż  4473,55 zł.

Więcej informacji na temat korpusu urzędników wyborczych można znaleźć pod adresem: http://pkw.gov.pl/783_Urzednicy_wyborczy.