MOŻNA JUŻ SKŁADAĆ WNIOSKI O ODROCZENIE PŁATNOŚCI CZYNSZOWYCH

Jak już informowaliśmy, w myśl uchwały Rada Miasta Poznania, którą przygotował Zarząd Miasta Poznania, osoby o niskich dochodach i znajdujące się w trudnej sytuacji rodzinnej i życiowej będą mogły ubiegać się o zawieszenie zapłaty czynszu lub odroczenie terminu płatności należności związanych z zajmowaniem komunalnych lokali mieszkalnych, a w szczególnych przypadkach nawet o umorzenie 90% należności.
Wnioski w sprawie odroczenia płatności zainteresowane osoby mogą pobierać w siedzibie administracji budynków. Można je składać w poszczególnych REB - ach, zgodnie z przyjętą procedurą, w terminie od 21 stycznia do 27 lipca br.

Informację o możliwości skorzystania z abolicji czynszowej i o jej zasadach otrzyma około 4 tysiące dłużników - lokatorów mieszkań komunalnych w Poznaniu. W holu Urzędu Miasta Poznania, przy pl. Kolegiackim 17, uruchomiony został punkt informacyjny dla zainteresowanych lokatorów mieszkań komunalnych, czynny w godzinach: w poniedziałki 12.00-16.00, od wtorku do piątku 10.00-14.00.
Z przepisów uchwały skorzystać mogą dłużnicy, którzy zalegają z opłatami z tytułu zajmowania lokalu, wymaganymi w dniu 30 listopada 2001 r.
O odroczenie na okres 30 miesięcy terminu płatności 50% należności wnioski składać mogą dłużnicy zajmujący komunalne lokale mieszkalne i zalegający z opłatami przez okres trzech miesięcy i więcej. Warunkiem wyrażenia zgody na odroczenie terminu płatności zaległych należności jest:
- złożenie w administracji budynku wniosku o odroczenie należności,
- uznanie przez wnioskodawcę kwoty zaległych należności wraz z odsetkami oraz zrzeczenie się prawa korzystania z zarzutu przedawnienia,
- jednorazowa spłata 50% zaległych należności powstałych do 30 listopada 2001 r. oraz całkowita spłata należności bieżących powstałych po 1 grudnia 2001 r. do dnia wyrażenia zgody na odroczenie.
- zobowiązanie do terminowego regulowania bieżących należności związanych z zajmowanym lokalem.
Z odroczenia 90% należności skorzystać będą mogli dłużnicy zajmujący komunalne lokale jeśli:
- złożą w administracji budynku wniosek o odroczenie należności,
- uznają kwotę zaległych należności wraz z odsetkami, oraz zrzekną się prawa korzystania z zarzutu przedawnienia,
- jednorazowo spłacą 10% zaległych należności powstałych do 30 listopada 2001r oraz całkowicie spłacą należności powstałe po 1 grudnia 2001 roku do dnia wyrażenia zgody na odroczenie.
- złożą oświadczenia o sytuacji materialnej pełnoletnich domowników zamieszkujących wspólnie wraz z dokumentacją,
- posiadają dochód na jedną osobę nie przekraczający miesięcznie kwoty 180% najniższej emerytury brutto w gospodarstwie jednoosobowym, kwoty 130% najniższej emerytury brutto w gospodarstwie wieloosobowym.
- zobowiążą się do terminowego regulowania bieżących należności związanych z zajmowanym lokalem.
Osobom, które utraciły tytuł do lokalu, a które otrzymają zgodę na odroczenie terminu płatności należności, tytuł prawny do lokalu zostanie przywrócony.
Należności zostaną umorzone po upływie trzydziestu miesięcy odroczenia w drodze indywidualnej decyzji Dyrektora Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, pod warunkiem terminowego regulowania bieżących należności związanych z zajmowanym lokalem przez cały ten okres.