Park Stare Koryto Warty nagrodzony

Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało Poznaniowi nagrodę za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce. Nagrodę za realizację Parku Stare Koryto Warty odebrał Maciej Wudarski - zastępca prezydenta Poznania.

Park Stare Koryto Warty - grafika artykułu
Park Stare Koryto Warty

Nagrodę wręczono w czasie organizowanych przez Towarzystwo Urbanistów Polskich XI Dnia Urbanisty, który odbywa się wraz z targami Budma. Kapituła doceniła projekt parku w Starym Korycie Warty, który jest dostosowany do potrzeb osób w różnym wieku. Doceniono także wysokie walory estetyczne oraz powiązania zrealizowanej przestrzeni z otoczeniem.

- Ta realizacja broni się przede wszystkim frekwencją. Poznaniacy bardzo licznie przychodzą do tego parku, który połączył Stare Miasto z Wartą. Rodzice chętnie odprowadzają swoje pociechy na innowacyjny plac zabaw. Jest też miejsce do rekreacji i wydarzeń kulturalnych - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Dzień Urbanisty to cykliczna konferencja z dziedziny urbanistyki, organizowana już po raz jedenasty. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "W stronę miasta pięknego". W debatach eksperci z całej Polski dyskutują nad kreowaniem przyjaznej, estetycznej i użytecznej przestrzeni publicznej. W trakcie otwarcia konferencji wyróżniono także młodych inżynierów, którzy wzięli udział w konkursie prac dyplomowych "Moja Wielkopolska".

W tegorocznej edycji ocenie poddano 10 prac dyplomowych z roku akademickiego 2016/2017. Na konkurs wpłynęły dwie prace z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, dwie z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz sześć z Politechniki Poznańskiej. Nagrodę główną zdobył Łukasz Gąska za projekt zagospodarowania zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe - "Koncepcja przestrzennego i ekologicznego zagospodarowania terenu wokół jeziora". Wyróżniono zaś pracę Karoliny Kuś pt. "Parki kieszonkowe jako element zielonej infrastruktury Poznania". Nagrody pieniężne ufundował Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Wojewoda Wielkopolski.

- Zarządzanie przestrzenią to jest wyzwanie. Trzeba bardzo delikatnie prowadzić ten proces, tak by ostatecznie doprowadzić do zmiany, ale też bilansować funkcje, w ramach przestrzeni publicznej. Dzisiaj mówimy o efektach, które są przez wszystkich doceniane. Natomiast ta droga jest wyboista. Trzeba to zaplanować, rozmawiać ze wszystkimi stronami takiego przedsięwzięcia, aby ostatecznie osiągnąć cel, jakim jest dobrze zagospodarowana przestrzeń - wyjaśnia Piotr Libicki, plastyk miejski.

Prezydent Maciej Wudarski zaznaczył również, że w Poznaniu trwają przygotowania do uchwalenia prawa o parku kulturowym oraz uchwały krajobrazowej, które dadzą realne możliwości wpływania na przestrzeń miasta. Projekty zostaną przekazane Radzie Miasta Poznania najpewniej jesienią tego roku. Trwa także opracowanie szeregu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w tym dla tzw. Wolnych Torów oraz dawnej elektrociepłowni Garbary.

Hubert Bugajny/biuro prasowe