Policyjni antyterroryści szkolili pracowników MPK

Jak poradzić sobie z agresywnym pasażerem? Co zrobić i jak się zachować, gdy obecnym w autobusie lub tramwaju grozi niebezpieczeństwo? Tego wszystkiego uczyli się pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego od policjantów z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Dzięki cyklicznym szkoleniom motorniczowie będą skuteczniej walczyć z takimi zagrożeniami.

Szkolenie pracowników MPK przez policyjnych antyterrorystów fot. K. Lesińska
Szkolenie pracowników MPK przez policyjnych antyterrorystów fot. K. Lesińska

Agresywny mężczyzna zaatakował nożem pasażerów poznańskiego tramwaju, ale dzięki prawidłowej reakcji motorniczego nikomu nic się nie stało. Policjanci, którzy szybko przyjechali na miejsce zatrzymali i obezwładnili napastnika. To jeden z wielu scenariuszy, które zostały dziś przećwiczone przez pracowników poznańskiego MPK pod okiem policyjnych antyterrorystów. Ten scenariusz wcale nie jest wymyślony.

- Wydarzenia z niedalekiej przeszłości: podłożenie ładunku wybuchowego we wrocławskim autobusie czy atak nożownika w autobusie w Poznaniu pokazują, że nigdy nie możemy wykluczyć wystąpienia sytuacji nagłej, zagrażającej życiu bądź zdrowiu pasażerów komunikacji miejskiej - tłumaczy Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Wielkopolskiej policji. - W sytuacjach kryzysowych kluczowa jest właściwa reakcja motorniczych, kierowców autobusu czy inspektorów nadzoru ruchu, którzy jako pierwsi mogą zauważyć coś niepokojącego lub zostaną o tym powiadomieni bezpośrednio przez pasażerów.

Cykliczne szkolenia, zaplanowane na najbliższych kilka miesięcy, mają służyć bezpieczeństwu pasażerów w przypadku wystąpienia nagłych, nieprzewidzianych zagrożeń.

- Pracownicy przewoźnika mogą zminimalizować negatywne skutki zdarzenia poprzez postępowanie zgodne z procedurami, a przede wszystkim zachowanie zimnej krwi - podkreśla Andrzej Borowiak. - Przy braku wiedzy łatwo o zdenerwowanie czy panikę, która w każdej chwili może udzielić się osobom przebywającym wewnątrz pojazdu. To z kolei może utrudnić nawet bardzo szybką interwencję służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Przedsięwzięcie obejmuje część teoretyczną i praktyczną. W drugiej części szkolenia policyjni antyterroryści zorganizowali symulacje działań w terenie, w zajezdni Franowo, z wykorzystaniem autobusu i tramwaju - w ruchu oraz w trakcie postoju.

Lilia Łada/biuro prasowe/MPK/KWP