Poznań ma szacun dla zawodowców!

Rusza trzecia edycja kampanii, promującej wśród uczniów szkolnictwo zawodowe. Poznań zachęca do tego, aby swoją przyszłość związać z nauką konkretnego fachu - mechanika, krawca czy budowlańca, na którego w tym roku kładziony jest szczególny akcent.

Kampania "Szacun dla zawodowców" - grafika artykułu
Kampania "Szacun dla zawodowców"

- Cieszę się, że po raz kolejny wspólnie inaugurujemy akcję "Szacun dla zawodowców". Przynosi ona duże efekty, ponieważ wzrasta liczba chętnych, którzy uczą się w technikach i szkołach branżowych. Przez dłuższy czas były one niedoceniane, dlatego pojawiły się pewne braki na rynku pracy. Chcemy je nadrobić. Dla nas ważne jest to, aby trafiać do młodych ludzi w sposób konkretny - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

FILM

W Poznaniu są 22 szkoły zawodowe, które kształcą w 60 profesjach. Wszystkie placówki bardzo czynnie współdziałają w ramach kampanii "Szacun dla zawodowców". Szkoły dzięki kampanii dążą do zwiększenia naboru do swoich klas, a także coraz częściej zyskują status szkoły pierwszego wyboru uczniów. Placówki angażują się w rozmaite projekty, często międzynarodowe. Biorą udział w olimpiadach, konkursach zawodowych na arenie międzynarodowej i odnoszą sukcesy. Przykładem jest m. in. Zespół Szkół Samochodowych, którego uczniowie rok w rok osiągają medalowe miejsca na podium w konkursie " Europejski Mechanik Roku".

W działania na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz w kampanię "Szacun dla zawodowców" aktywnie włącza się także poznańskie Starostwo Powiatowe.

  - Odpowiednie kształcenie to jeden z elementów rynku zawodowego. Miasto Poznań i powiat poznański przywiązują dużą wagę  do rozwoju kształcenia. Dla mnie to olbrzymia radość, że można kończąc szkołę zawodową czy technikum osiągać wymarzone przez siebie cele. Taka edukacja jest przeznaczona dla ludzi, którzy mają sprecyzowany kierunek życia. Oferta i możliwości po kształceniu zawodowym nie zatrzymują niczego na przyszłość - podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański.

"Szacun dla zawodowców" to nie tylko kampania promocyjna, ale także realne innowacje w zakresie nauczania. Przykładem nowatorskich rozwiązań, które z korzyścią oddziałują na poziom przygotowania uczniów, poszczycić się może m. in. Zespół Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu. Placówka realizuje program stażowy, w oparciu o doświadczenia fińskiej federacji edukacyjnej JEDU.

- Jesteśmy szkołą, która zmienia trendy w kształceniu. Wspólnie z Miastem Poznań, a także firmą RBW, realizujemy projekt o nazwie "Budujemy razem". Dzięki współpracy z fińskm ośrodkiem nasi uczniowie mogli wziąć udział w miesięcznych praktykach w Finlandii. Budowali tam dom od podstaw. My, tę ideę postanowiliśmy przenieść na poznański rynek. Nasi uczniowie budują dom od podstaw, aż do samego wykończenia. Pracują pod okiem wykwalifikowanych budowlańców, a wybudowane przez nich mieszkanie trafią na sprzedaż. Uczniowie są zaangażowani w cały proces powstania domu - wyjaśnia Krzysztof Kubiak, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Poznaniu.

W piątek, 24 listopada w poznańskiej Arenie odbędą się targi edukacyjne "Arena Zawodowców". Uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się ze stoiskami związanymi z m.in. budownictwem, mechatroniką, transportem czy technologią drewna.

- Zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych do Areny w piątek na godzinę 10-tą. Odbędą się tam targi szkolne, jednakże ich charakter nie będzie sztampowy. W ich trakcie dzieci i młodzież będą miały możliwość np. wymienić koło w samochodzie, upiec czy zaprojektować coś własnego - podsumowuje  Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Szczegóły kampanii, jej założenia oraz oferta dla uczniów, ich rodziców, a także potencjalnych pracodawców, znajdują się na stronie: www.zawodowcy.poznan.pl

Hubert Bugajny, Dominik Jagiełło/biuro prasowe