Poznań najlepszy w konkursie "Samorząd Równych Szans"

Miasto otrzymało główną nagrodę w IX edycji konkursu "Samorząd Równych Szans". Doceniono program mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Statuetki przyznano podczas oficjalnej Gali "Samorządu Równych Szans" w Krakowie - grafika artykułu
Statuetki przyznano podczas oficjalnej Gali "Samorządu Równych Szans" w Krakowie

Konkurs "Samorząd Równych Szans" promuje najlepsze projekty, które poprawiają warunki życia osób z niepełnosprawnościami. Organizuje go fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. W poniedziałek Dorota Potejko, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania odebrała statuetkę podczas oficjalnej Gali "Samorządu Równych Szans" w Krakowie.

Idea programu jest prosta: 4 mieszkania w Poznaniu całkowicie dostosowano do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną. Może w nich zamieszkać łącznie 11 osób. W dostosowanych mieszkaniach cyklicznie organizowane są 3-tygodniowe oraz 3-miesięczne treningi. Chodzi o to, by osoby z niepełnosprawnością nabrały doświadczeń związanych z samodzielnym mieszkaniem, bez pomocy rodziny.

Każdy mieszkaniec na czas treningu dostaje swój własny, w pełni umeblowany pokój, do którego może wstawić swoje osobiste rzeczy. Wszystko po to, by stworzyć maksymalnie przyjazne warunki pobytu.

- Zależało nam na przygotowaniu mieszkań w taki sposób, by podopieczni mogli czuć się komfortowo - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - W domowych i bezpiecznych warunkach łatwiej im będzie nauczyć się samodzielności i zadbać o relacje z otoczeniem.

Treningi mają zwiększać samodzielność ich uczestników. Mieszkańcy uczą się m.in. tego, jak obsługiwać urządzenia takie jak np. pralka, telewizor czy komputer, jak samemu poruszać się po mieście i jak rozsądnie zarządzać pieniędzmi. Przez cały czas mogą przy tym skorzystać z indywidualnego wsparcia i z grupowych treningów umiejętności społecznych.

Program już wystartował i ma charakter pilotażowy. Potrwa 27 miesięcy, a skorzystać z niego będzie mogło łącznie 214 osób. Warsztaty, treningi oraz pobyty krótkookresowe w mieszkaniach organizowane są cyklicznie. Trenerzy mieszkaniowi dobierają metody i narzędzia oraz zakres wsparcia do indywidualnych potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Poznań realizuje program razem ze Stowarzyszeniem na Tak, które jest liderem przedsięwzięcia. Więcej szczegółów i informacje na temat zapisów można znaleźć na stronie stowarzyszenia: www.natak.pl. Łączna wartość projektu wynosi ponad 2,5 mln zł, miasto dokłada do jego realizacji ponad 125 tys. zł. 

Alicja Wesołowska/biuro prasowe/WZiSS