Poznań z archiwum na miarę XXI wieku

17 km półek, 1.271 m² powierzchni magazynowej, najwyższe regały przesuwne z napędem elektrycznym, klimatyzacja utrzymująca stałą temperaturę i wilgotność - to wszystko sprawia, że nową siedzibę Archiwum Urzędu Miasta Poznania można uznać za jedno z najnowocześniejszych archiwów w Polsce.

Nową siedzibę Archiwum Urzędu Miasta Poznania można uznać za jedno z najnowocześniejszych archiwów w Polsce - grafika artykułu
Nową siedzibę Archiwum Urzędu Miasta Poznania można uznać za jedno z najnowocześniejszych archiwów w Polsce

Archiwum Urzędu Miasta Poznania rozpoczęło dziś swoją działalność w nowej siedzibie przy ul. Świerkowej 10. Teraz w jednym miejscu zebrano dokumentację archiwalną oraz obsługę akt.

- Musimy dbać o to, aby dokumentacja była dobrze przechowywana. Takie archiwum, jak to, daje nam nam szansę na sprawną obsługę naszych klientów i dostarczanie dokumentów, które są im w danej sytuacji niezbędne - mówi Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania.

Nowe pomieszczenia są imponujące nie tylko pod względem wykorzystanej powierzchni, ale również infrastruktury. Magazyn jest wyposażony w najnowocześniejsze, automatycznie przesuwane regały. Do dyspozycji pracowników jest podest samojezdny, który sięga wysokości 4,05 m. W budynku działa precyzyjna klimatyzacja, która utrzymuje stałą temperaturę i wilgotność. 

Oprócz magazynu, na terenie Archiwum UMP znajduje się strefa obsługi klienta, punkt kancelaryjny, czytelnia oraz pracownia digitalizacji akt. Udostępnianie dokumentów klientom będzie możliwe m.in. w postaci odwzorowań cyfrowych.

- Nie ulega wątpliwości, że przestrzeń archiwum zmieniła się diametralnie - mówi Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania. - Teraz jest to archiwum na miarę XXI wieku: elektrycznie przesuwane regały, specjalistyczny pojazd, którym można poruszać się po terenie archiwum, ogromna powierzchnia do magazynowania dokumentacji. To naprawdę robi wrażenie.

JD