Poznańska Nagroda Literacka. Znamy laureata i nominowanych!

Profesor Tadeusz Sławek, pisarz a jednocześnie naukowiec, został laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza w tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Członkowie kapituły przyznali też nominacje do stypendium im. Stanisława Barańczaka. Laureaci odbiorą nagrody podczas gali, która odbędzie się 19 maja. 

Ogłoszenie laureata i nominowanych do Poznańskiej Nagrody Literackiej - grafika artykułu
Ogłoszenie laureata i nominowanych do Poznańskiej Nagrody Literackiej

Laureat tegorocznej nagrody im. Adama Mickiewicza jest jednym z najwybitniejszych reprezentantów myśli humanistycznej w Polsce. Związany z Uniwersytetem Śląskim od 1971 roku prof. Tadeusz Sławek jest filologiem - polonistą i anglistą, ale ma też na swoim koncie bogaty dorobek literacki. Jest poetą, prozaikiem oraz eseistą. Tłumaczy poezję angielską i amerykańską. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, wybitnym naukowcem, a jednocześnie postacią bardzo barwną. Oprócz działalności literackiej i naukowej, od lat 70. współpracuje i koncertuje z kompozytorem i kontrabasistą Bogdanem Mizerskim tworząc unikalną formę literacko-muzyczną "esej na głos i kontrabas".

- Jest takim profesorem, który nie wygląda na profesora. I to jest w moich ustach rekomendacja - mówił po ogłoszeniu nazwiska laureata prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.  - Jest niewątpliwie postacią charyzmatyczną, co jest oczywiście powodem, żeby go lubić, ale niekoniecznie, by go nagradzać. Tyle, że on oprócz tego napisał jeszcze całą masę książek. To jest całkiem duży dorobek poetycki, to jest eseistyka stricte naukowa, np. w książce poświęconej dekonstrukcji, ale też eseistyka już bardzo bliska literaturze. W swojej pracy profesor Sławek jest tej literatury bardzo blisko, nie tylko pisząc o niej, ale też stale poszukując przejścia między akademią a literaturą oraz wyjścia z pewnego schematyzmu w humanistyce.

Tadeusz Sławek Jest trzecim laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej ustanowionej wspólnie przez Prezydenta Miasta Poznania oraz rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. - Cieszę się, że ta inicjatywa, która zrodziła się w głowach prezydenta Jacka Jaśkowiaka i mojego poprzednika, prof. Bronisława Marciniaka, jest kontynuowana i w tym roku po raz kolejny możemy nagrodzić twórców zasłużonych dla literatury - podkreślił rektor UAM prof. dr hab. Andrzej Lesicki.

Poznańska Nagroda Literacka jest przyznawana w dwóch kategoriach. Oprócz Nagrody im. Adam Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł, którą uhonorowano Tadeusza Sławka, kapituła przyznaje też Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka o wartości 40 tys. zł. - Ta nagroda przyznawana jest autorom do 35 roku życia za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki oraz popularyzacji kultury literackiej - mówił Jędrzej Solarki, zastępca prezydenta Poznania, który w poniedziałek 24 kwietnia przedstawił twórców nominowanych do tego wyróżnienia. - Przyznając tę nagrodę miasto chce promować młodych autorów, ale też Poznań nie tylko jako ośrodek czytelnictwa, ale też jako znaczący ośrodek twórców - podkreślił.

Nominację do stypendium otrzymali w tym roku: Anna Cieplak - animatorka kultury, aktywistka miejska, pracująca na co dzień z dziećmi i młodzieżą, którą doceniono za jej prozatorski debiut "Ma być czysto", Jacek Hajduk - filolog klasyczny, tłumacz, eseista i prozaik, autor wybitnego przekładu poezji Konstandinosa Kawafisa "Kanon. 154 wiersze" oraz Małgorzata Lebda - poetka, doktor nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych, nauczycielka akademicka, fotograficzka, a przy tym ultramaratonka i taterniczka, wyróżniona za wydaną w 2016 roku książkę poetycką "Matecznik".

Laureata Stypendium im. Stanisława Barańczaka poznamy podczas gali wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej, która odbędzie się 19 maja w Centrum Kultury Zamek. Podobnie jak w przypadku Nagody im. Adama Mickiewicza wyłoni go kapituła pod przewodnictwem prof. Piotra Śliwińskiego, w której składzie znaleźli się: prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska, Jarosław Mikołajewski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz oraz prof. Szymon Wróbel.

Joanna Żabierek/biuro prasowe