Poznański Salon Maturzystów

31 uczelni z całego kraju wystawiło swoją ofertę podczas odbywającego się na terenie Politechniki Poznańskiej Salonu Maturzystów. W wydarzeniu zorganizowanym przez miesięcznik "Perspektywy" wzięło udział wielu uczniów, których już niebawem czeka wybór szkoły wyższej.

Poznański Salon Maturzystów
Poznański Salon Maturzystów

- W Poznaniu mamy osiem uczelni publicznych i całe mnóstwo prywatnych - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.- Na studentów, którzy wybiorą nasze Miasto na miejsce swojej nauki, czeka jednak nie tylko bogata oferta edukacyjna, ale też cały wachlarz możliwości na spędzanie swojego wolnego czasu. Staramy się pokazać, że Poznań to naprawdę ciekawe i godne uwagi miejsce i po trzech, czy pięciu latach na uczelni warto zamieszkać tu na stałe - dodaje.

Poznań jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich i naukowych w kraju. W klasyfikacji polskich miast uniwersyteckich zajmuje ponadto pierwszą pozycję pod względem przypadającej na 1000 mieszkańców liczby studentów

- Z obliczeń wynika, że co czwarta osoba spotkana przez nas na ulicy, to student- objaśnia Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty.- To olbrzymi potencjał, który powinniśmy, jako prężna aglomeracja, jak najlepiej wykorzystać.

Obecnie studia w Poznaniu kończy rocznie blisko 30 tys. osób. Z tego powodu zapewnienie absolwentom jak najlepiej dopasowanej do ich oczekiwań oferty pracy i zamieszkania jest ważnym elementem prowadzonych przez Miasto działań. 

- Duża grupa mieszkańców w wieku produkcyjnym, w połączeniu z jej wysokim wykształceniem, stanowi ważny atut w obliczu konieczności sprostania konkurencji na unijnym rynku pracy - mówi Iwona Matuszczak-Szulc, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta. - Zależy nam, aby stwarzając w Poznaniu przyjazne warunki, zatrzymywać młodych kreatywnych ludzi, którzy zrealizują w naszym mieście swoje marzenia i plany.

DK