Remont "Marcinka" coraz bliżej

Wyłoniono wykonawcę, który przeprowadzi remont elewacji "Marcinka", czyli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola Marcinkowskiego. Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisały już umowę w tej sprawie. Prace mają zakończyć się najpóźniej w sierpniu 2020 roku. Modernizacja będzie kosztowała ponad 2,5 mln zł.

Wyłoniono wykonawcę, który przeprowadzi remont elewacji "Marcinka". Prace mają zakończyć się najpóźniej w sierpniu 2020 roku
Wyłoniono wykonawcę, który przeprowadzi remont elewacji "Marcinka". Prace mają zakończyć się najpóźniej w sierpniu 2020 roku

Efektem prac, będzie przywrócenie zabytkowemu obiektowi pierwotnego stanu architektonicznego. Budynek zostanie również wzmocniony i zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem środowiska.

Gmach szkoły z czerwonej cegły, wzniesiony w 1903 roku, we wrześniu 1986 roku został wpisany na listę zabytków. Dlatego jego remont będzie się odbywał pod nadzorem konserwatorskim.

Obecnie elewacja szkoły w wielu miejscach jest zniszczona - widoczne są m.in. ubytki w cegłach, gzymsach i zaprawie, odpadający tynk, a także napisy na ścianach, będące efektem wandalizmu. Budynek nie posiada izolacji przeciwwilgociowej, więc jego mury od lat narażone są na destrukcyjne działanie wody.

W trakcie remontu gmachu wykonana zostanie niezbędna izolacja przeciwwilgociowa i  drenaż. Udrożniona zostanie też kanalizacja deszczowa. Elewacje ceglane i tynkowane przejdą pełną konserwację. Mury zostaną oczyszczone, osuszone, odsolone, zdezynfekowane i zabezpieczone z użyciem specjalistycznych preparatów. W miejscach otynkowanych, odpadająca powłoka zostanie zastąpiona nową.

Po renowacji elewacja będzie miała jednolity kolor na powierzchni całego budynku. Zabiegi konserwacyjne przejdą też granitowe schody, elementy drewniane (w tym część okien i drzwi) oraz parapety. Wymienione zostaną rynny i opierzenia, a okratowanie okien zostanie ujednolicone.

Szczegóły przetargu można znaleźć na stronie Poznańskich Inwestycji Miejskich.  

PIM