Rusza głosowanie na PBO 2016

Od 1 października poznaniacy mogą głosować na projekty zgłoszone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Swoją opinię mogą wyrazić do 12 października.

UMP 2015 - grafika artykułu
UMP 2015

2.10; 9:00

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem projektami PBO 2016 oraz wczorajszą awarią strony wynikającą z przeciążenia serwera, głosowanie internetowe (TYLKO internetowe) zostanie wydłużone o jeden dzień - do 13 października. 

Do godz. 8:00 przez Internet zagłosowało już 3 tysiące osób.

14:00

Od godziny 9:00 (1.10.2015) pojawiły się problemy z dostępem do usługi https://budzet.um.poznan.pl

Problemy związane są ze zwiększonym ruchem oraz zwiększoną liczbą żądań do usługi. Pomimo przeprowadzonych testów, pojawiły się dodatkowe komlplikacje, które wcześniej nie były znane.

Cały czas trwają prace nad lokalizacją przyczyny problemów. Do tej pory oddanych zostało 696 głosów w wersji elektronicznej.

11:00

Poznański Budżet Obywatelski był jednym z pierwszych partycypacyjnych budżetów w Polsce. Ma on już za sobą 4 edycje. W PBO 2016 wprowadzono kilka zmian w regulaminie, które pozwoliły udoskonalić ten projekt.

- Cieszę się, że dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy mogą wziąć finanse w swoje ręce. Sam jestem ciekaw, które projekty zostaną wybrane przez poznaniaków. Dzięki temu dowiemy się czego oni potrzebują najbardziej i jakich zmian sobie życzą. Pragniemy, aby jak najwięcej mieszkańców naszego miasta wzięło udział w głosowaniu i pokazało czego brakuje im w otoczeniu - mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.

Głosowanie przebiegać będzie od 1 do 12 października a udział w nim mogą wziąć osoby, które ukończyły 16. rok życia. W tym przypadku do wyborów uprawnia miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Na karcie wskazać można maksymalnie 6 projektów. Swoje głosy oddawać można za pośrednictwem internetowego formularza, w punktach konsultacyjnych w centrum miasta, punktach informacyjnych UMP, weekendowo na targowiskach, a także na mobilnych punktach rowerowych, które pojawią się w każdej dzielnicy.

Sporą zmianą tegorocznego budżetu było zwiększenie sumy z 10 do 15 milionów złotych. 5 milionów złotych przeznaczono na projekty "ogólnomiejskie", a 10 milionów złotych na projekty "dzielnicowe", co dało po 2 miliony złotych na każdą z 5 dzielnic.

Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 wpłynęły łącznie 272 wnioski - 146 z nich to projekty dzielnicowe, a 126 to projekty ogólnomiejskie. 162 wnioski zaopiniowano pozytywnie, a 105 negatywnie. 5 wniosków zostało wycofanych jeszcze na etapie zgłaszania projektów. Do tych zarekomendowanych negatywnie wpłynęły 22 odwołania, z czego 10 rozpatrzono pozytywnie a 12 negatywnie. Pod głosowanie podlega zatem aż 170 projektów, dzięki którym poznaniacy mogą zmienić swoje otoczenie.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem www.poznan.pl/budzetobywatelski

DP