Rusza lato #NaWolnym

Tego lata na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania nie będzie nudy! Dla poznaniaków na scenie wystąpią m.in. Jan Peszek i Krystyna Janda, a zagrają m.in. Mikromusic  czy Wczasy. Kinomani zaś będą mogli obejrzeć aż 8 filmów podzielonych na dwa cykle.

W tym roku #NaWolnym będzie można zobaczyć najlepsze spektakle z całej Polski
W tym roku #NaWolnym będzie można zobaczyć najlepsze spektakle z całej Polski

- #NaWolnym istnieje dopiero od czterech lat, ale już bardzo mocno wpisało się w świadomość poznaniaków - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Każdego sezonu przez Wolny Dziedziniec przewijają się tysiące mieszkańców miasta. To dowód na to, że tego typu wydarzenia są niezwykle potrzebne. Kultura musi wychodzić do ludzi. Powinna czekać na nich w centrum miasta: jak w przypadku lata #NaWolnym czy festiwalu #NaFalach, ale także wychodzić na obrzeża  Poznania - jak robi to Estrada, organizując projekty kulturalne bezpośrednio na osiedlach.

Od początku powstania #NaWolnym imprezy odbywające się na dziedzińcu urzędu były bezpłatne. W tym roku Miasto zmuszone jest jednak do wprowadzenia minimalnych opłat. Powodem są zmiany w rozliczaniu podatku VAT, jakie uchwalił parlament. Po ich wprowadzeniu instytucje kultury traktowane są jak przedsiębiorcy - i gdy organizują bezpłatne wydarzenia, tracą dodatkowo 23 proc. podatku, którego nie mogą w żaden sposób odzyskać. Dlatego Miasto Poznań wprowadza w tym roku symboliczne bilety. Pozwoli to odzyskać VAT, a zaoszczędzoną w ten sposób sumę przeznaczyć na kolejne imprezy kulturalne.

W lipcu za bilet na kino plenerowe poznaniacy zapłacą złotówkę, a za spektakle dla dzieci - 2 zł. Udział w koncercie zespołów Mikromusic oraz Clock Machine będzie kosztować 5 zł, a zespołów Glasspop oraz Wczasy - 2 zł. Bilety na lipcowe wydarzenia są dostępne w Kinie Muza oraz Domu Tramwajarza. Będzie można je zdobyć również bezpośrednio przed wydarzeniem na dziedzińcu. Jeżeli chodzi o sierpień, bilety na spektakle zarówno dla dzieci, jak i dorosłych będą kosztować 5 zł. Bilety na sierpniowe przedstawienia będą dostępne od 1 lipca w Centrum Informacji Kulturalnej przy pl. Wolności oraz na bilety24.pl.

Kino i muzyka #NaWolnym

Tegoroczne lato #NaWolnym rozpocznie się 14 lipca (dla dzieci) i 15 lipca (dla dorosłych). Na początek na poznaniaków czekają projekcje filmowe. W tym roku podzielono je na dwa cykle.

- W pierwszym z nich będziemy mogli zobaczyć filmy mówiące o amerykańskich przedmieściach, czyli tym, co fascynuje filmowców od lat - mówi Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej. - Drugi cykl: "Pół człowiek, pół legenda" poświęcony będzie wielkim aktorom. Filmy wyświetlane będą od poniedziałku do czwartku.

Pierwszym filmem, który będzie można zobaczyć na dziedzińcu urzędu miasta, jest "The Florida Project" - obraz Seana Bakera entuzjastycznie przyjęty na festiwalu w Cannes i wyróżniony przez American Film Institute jako jeden z 10 najlepszych filmów 2017 roku.

Poznaniacy będą mogli obejrzeć również "Pokój" Lenny'ego Abrahamsona - dramat, dzięki któremu Brie Larson otrzymała Oscara w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej; a także "Amerykańską sielankę" - film na podstawie powieści Philipa Rotha, będący debiutem reżyserskim Ewana McGregora. Cykl zakończy "Suburbicon" - amerykańska komedia kryminalna z 2017 roku w reżyserii George'a Clooneya, która była nominowana do Złotego Lwa na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

W poniedziałek, 22 lipca, rozpocznie się kolejny cykl filmowy: "Pół człowiek, pół legenda", podczas którego będzie można zobaczyć wybitne role znanych aktorów.  Zainauguruje go projekcja filmu "Manglehorn" -  Al Pacino wciela się w nim w ślusarza, samotnego dziwaka, który stara się pogodzić z przeszłością po tym, jak porzucił kobietę swoich marzeń. Dzień później na Wolnym Dziedzińcu będzie można obejrzeć "Człowieka, który zabił Don Kichota", produkcję Terry'ego Gilliama uznawaną za najbardziej pechowy film wszech czasów. Wyświetlona zostanie również "Młodość" Paola Sorrentino, która zdobyła nagrodę za Najlepszy Europejski Film Roku 2015 oraz "Gentleman z rewolwerem" -  amerykańska komedia kryminalna z 2018 roku, w której główne role zagrali Robert Redford i Sissy Spacek.

Lipcowe weekendy upłyną pod znakiem dobrej muzyki. W piątek, 19 lipca, zagra Mikromusic - koncert polskiego zespołu poprzedzi występ Helaine Vis. Dzień później zagrają Onur Alpoz oraz Glasspop. 26 lipca poznaniacy będą mogli posłuchać Mitochondrium i Clock Machine, a 27 lipca zagrają Bloki i Wczasy.

Teatr #NaWolnym

Druga połowa sierpnia to czas, gdy do Poznania przyjadą najlepsi aktorzy z całej Polski.

- W tym roku zapraszamy poznaniaków na bardzo dobre spektakle - podkreśla Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. - Rozpoczniemy bardzo mocno, bo monodramem Jana Peszka, na finał wystąpi Andrzej Seweryn, a kulminacyjnym elementem będzie występ Krystyny Jandy.

Cykl spektakli rozpocznie się w piątek (16.08) - tego dnia będzie można zobaczyć kultowy monodram "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" w wykonaniu Jana Peszka. Dzień później, w sobotę, na scenie pojawią się soliści Teatru Muzycznego, którzy w przedstawieniu "Bodo... tanga" przypomną najpiękniejsze piosenki Eugeniusza Bodo. Weekend zakończy "Tuwim dla dorosłych" - teatralny koncert oparty na twórczości Juliana Tuwima w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w  Gdyni. To pierwszy pokaz tego spektaklu poza Trójmiastem.

W tygodniu 19-25 sierpnia poznaniacy będą mogli obejrzeć również "Klub samotnych serc Portofino", czyli opowieść o miłości ułożoną z polskich przebojów lat 50. i 60., które zaśpiewają aktorzy z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. We wtorek, 20.08, na scenie pojawi się Krystyna Janda, która wcieli się w rolę wielkiej divy operowej w spektaklu "Maria Callas. Master Class".

Dzień później Teatr Polski we Wrocławiu przedstawi swoją najnowszą premierę, "Filadelfijską Opowieść" - klasyczną amerykańską komedię romantyczną. Wrocławskich aktorów będzie można też oglądać w czwartek, (22.08), gdy Teatr Komedia wystawi na Wolnym Dziedzińcu "Pomoc domową" - jedną z najczęściej granych na świecie fars.

W przedostatni weekend sierpnia aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi zaprezentują poznaniakom "Pamięć wody" - tragikomiczną opowieść o trzech siostrach, które przyjeżdżają do rodzinnego domu na pogrzeb matki. W sobotę (24.08) na scenie pojawi się Andrzej Seweryn z monodramem "Szekspir Forever!", a dzień później Teatr Muzyczny w Poznaniu  (z gościnnym udziałem Danieli Popławskiej) wystawi "Kwartet".

Dla dzieci #NaWolnym

Wakacje #NaWolnym to także wydarzenia specjalnie dla dzieci. Pierwsze z nich odbędzie się już 14 lipca - o godz. 16.30 Teatr Fuzja wystawi tam "Pograjki" - spektakl dla najmłodszych. Tydzień później młodzi poznaniacy będą mogli obejrzeć perypetie Jasia i Małgosi w wykonaniu aktorów Fabryki Kultury.

17 sierpnia (sobota) w samo południe Teatr Animacji w Poznaniu pokaże "Nowe szaty króla", a dzień później aktorzy Studia Teatralnego Blum wystawią "Byczka Fernando". 24 sierpnia najmłodsi poznaniacy będą mogli zobaczyć "Chodź na słówko 2" - spektakl Maliny Prześlugi w wykonaniu aktorów Centrum Sztuki Dziecka.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.nawolnym.poznan.pl/

 AW

Załączniki