Rusza miejska przestrzeń coworkingowa

"Hot desk", "biurkownia", cztery pomieszczenia biurowe i dwie sale konferencyjne - wszystko to wchodzi w skład Strefy Pracy Wspólnej +1. Pierwszą część tej miejskiej przestrzeni coworkingowej oddano do użytku 8 grudnia w budynku przy ul. Za Bramką.

Nowa przestrzeń coworkingowa - grafika artykułu
Nowa przestrzeń coworkingowa

500 metrów kwadratowych powierzchni strefy będzie pełniło różnorakie funkcje: miejsca spotkań, pracy oraz wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy osobami, które dopiero myślą o własnej firmie oraz tymi, którzy są już przedsiębiorcami bądź przedstawicielami wolnych zawodów.

Znajduje się tu tzw. "Hot desk" czyli bezpłatne, publicznie dostępne miejsce pracy wspólnej dla ok. 30 osób (ok. 180 m2), "Biurkownia" czyli miejsce do pracy w formule coworkingowej (10 biurek na wynajem), 4 zamknięte pomieszczenia biurowe na wynajem oraz 2 sale konferencyjne. Dziś została udostępniona część, z której można korzystać nieodpłatnie. Korzystać z niej może każdy, a dostępność jest ograniczona jedynie liczbą miejsc, których jest 30. Biura, które będzie można wynająć za odpłatnością, będą gotowe w przyszłym roku.

Organizatorzy strefy za główny cel postawili sobie wspieranie projektów innowacyjnych, opartych o nowe technologie, strefa ma być także miejscem licznych wydarzeń specjalnych, m.in. konkursów, hackathonów, spotkań mentorskich i konferencji.

- Lokalizacja strefy w ścisłym centrum miasta oraz będący gwarancją neutralności i stabilności funkcjonowania jej właściciele, miasto oraz spółka miejska Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, stanowią o jej atrakcyjności i unikalności -  mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Strefa +1, ze swą nieodpłatną ofertą, znakomicie wpisze się w środowisko 20 innych inicjatyw coworkingowych działających aktualnie w Poznaniu.

Prezydent zwrócił też uwagę, że w Poznaniu nie tylko stawia się na start-upy. Myśli się też o tym, by zapewnić im dalszą pomoc, możliwość rozwoju i zdobywania doświadczeń oraz fachowej wiedzy.

- Ta przestrzeń jest elementem uzupełniającym Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego, który mieści się na Dębcu - dodaje Grzegorz Michalski, prezes Wielkopolskiego Centrum Wspierania Inwestycji.

Strefa jest przeznaczona także dla studentów, przedstawicieli wolnych zawodów i wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z fachowej pomocy pracowników Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP - dyżur będą pełniły trzy osoby - oraz przedstawicieli firm, które zadeklarowały swoją pomoc i chcą podzielić się praktyczną wiedzą o prowadzeniu biznesu.

- Ta część jest bezpłatna, jest w niej wifi i miła atmosfera - mówi Joanna Jajus, dyrektor WDGiR UMP. - Mogą przychodzić studenci, mogą też przedstawiciele wolnych zawodów, organizatorzy i beneficjenci inicjatyw społecznych. Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy tę przestrzeń rozwijać. To dopiero pierwszy krok.

Aktualnie w Poznaniu, wg danych urzędu statystycznego, funkcjonuje ponad 108 tys. działalności gospodarczych, a każdego roku rejestrowanych jest ponad 9 tys. nowych. W ramach działającego od 2012r. Ośrodka Doradczo-Szkoleniowego Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP corocznie realizowanych jest ponad 6 tys. usług informacyjnych, doradczych lub szkoleniowych dla przedsiębiorców.

Na podstawie tych danych potencjał strefy oceniany jest na kilka tysięcy uczestników rocznie (stałych i okazjonalnych łącznie).

Informacje o przestrzeni można uzyskiwać kontaktując się telefonicznie (61 646 33 57/58) lub mailowo (plusjeden@um.poznan.pl). Dostępny jest także profil na fb Plus Jeden Poznań

Jacek Łakomy, L.Łada/biuro prasowe