Rusza Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich

4 i 5 lipca do Poznania przyjadą polityczni liderzy z Bałkanów. Zanim jednak to nastąpi, już teraz mieszkańcy miasta mogą poznać kulturę tego niezwykłego regionu. Rozpoczyna się Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich. W programie: koncerty, debaty i spotkania z artystami z tej części Europy.

Rozpoczął się Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich - grafika artykułu
Rozpoczął się Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich

Poznań przygotowuje się na Szczyt Bałkanów Zachodnich. Do Poznania przyjadą wówczas liderzy Unii Europejskiej, przywódcy krajów unijnych oraz premierzy i prezydenci wszystkich państw Bałkanów Zachodnich.

- Mówiliśmy, że w związku ze Szczytem Bałkanów Zachodnich będzie się wiele działo. Co prawda jest jeszcze trochę czasu do głównego wydarzenia politycznego, ale tak jak obiecywaliśmy, wspólnie z władzami Miasta i Uniwersytetu, chcemy zaangażować mieszkańców. Poznań ma żyć szczytem i kulturą bałkańską - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister Spraw Zagranicznych.

- Jesteśmy dumni, że w lipcu będziemy mogli gościć Szczyt Bałkański. Administracja rządowa i samorządowa dobrze współpracuje ze sobą. Zależy nam, że pokazać Poznań jako miasto otwarte i gościnne - zaznacza Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej organizuje w Poznaniu Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich, popularyzując ten fascynujący region Europy, którego tradycje, historia, folklor, a także mozaika wyznań, narodów i kultur stanowią inspirujące i nieprzebrane bogactwo. Program tych dni wiąże się z polskim przewodnictwem w Procesie Berlińskim, czyli konsultacjami Unii Europejskiej z sześcioma państwami Bałkanów Zachodnich: Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Kosowem, Macedonią Północną, Serbią, pretendującymi do uczestnictwa w procesie integracji europejskiej.

- Zaprojektowaliśmy bardzo szerokie przedsięwzięcie o charakterze naukowym i popularyzatorskim. Odbędą się debaty związane z Unii Europejskiej i jak na nią patrzą kraje Bałkanów Zachodnich. Będziemy zadawali pytania, jakie jest poparcie dla integracji europejskiej w tych społecznościach. Odbędą się też koncerty, wykłady, pokazy filmów oraz przybliżymy kuchnię bałkańską. Oferta, którą przygotowaliśmy pozwoli lepiej i głębiej zrozumieć półwysep Bałkański - wyjaśnia prof. dr hab. Bogusław Zieliński, dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej.

Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich zainauguruje go koncert macedońskiego zespołu Mirce Acev. 10 maja o godz. 19 na placu Wolności wystąpi aż 16 tancerzy  i pięcioosobowa grupa muzyków. To nie jedyne wydarzenie muzyczne Tygodnia Kultury. Poznań odwiedzi także zespół Sevdah Takht (15 maja, Stare Kino) i albańska grupa Asgje sikur dielli (16 maja, Pawilon Nowa Gazownia).

13 maja, w poniedziałek, w Collegium Maius UAM odbędzie się panel dyskusyjny "Społeczne i kulturowe konteksty integracji krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską", a po nim, o godz. 17 wykład Ivana Colovića: "Kultura i populizm. Przypadek Serbii". Z poznaniakami spotka się Janko Vujinocić, serbski poeta, pisarz i dziennikarz (14 maja, Collegium Maius, godz. 17), Minja Bogavac, serbska pisarka, dramaturżka, reżyserka teatralna i  scenarzystka filmowa (15 maja, Teatr Ósmego Dnia, godz. 17) i Dragan Bosković, poeta, profesor literatury serbskiej na uniwersytecie w Kragujewcu (16 maja, Pałac Działyńskich, godz. 16).

Swoją propozycję przygotowało też Kino Muza. Podczas Balkan Film Fest będzie można obejrzeć najciekawsze filmy bałkańskie. Szczegółowy program można znaleźć na stronie Kina Muza 

Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich to uczta nie tylko dla ducha. Poznańskie restauracje wprowadzą także do swojego menu dania inspirowane kuchnią bałkańską i o aż dwukrotnie: w dniach od 13 do 19 maja oraz od 1 do 7 lipca 2019. Lista restauracji jest dostępna na stronie poznan.travel.pl

Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich organizuje Instytut Filologii Słowiańskiej Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy wsparciu Pełnomocnika Rządu RP ds. Szczytu Bałkanów Zachodnich - Szymona Szynkowskiego vel Sęka i Miasta Poznania.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Miasta  oraz stronie wydarzenia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Załączniki