Sprzątanie Warty już w sobotę

"Wspólna nie znaczy niczyja" - to hasło, które towarzyszyć będzie tegorocznemu sprzątaniu Warty. Inicjatywa jest częścią ogólnopolskiej akcji sprzątania świata i odbędzie się w tym samym czasie w Poznaniu oraz w podmiejskich gminach należących do Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Sprzątanie Warty już w sobotę
Sprzątanie Warty już w sobotę

Sprzątanie Warty odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 września. Śmieci zbierać będą  wolontariusze, dołączyć może każdy. W akcji - jak co roku - udział weźmie także Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

- Dzięki sporym inwestycjom tereny nad Wartą ciągle zyskują na atrakcyjności, więc przyciągają coraz więcej poznaniaków - mówi prezydent. - Chcielibyśmy, by zawsze było tam czysto. Musimy się wszyscy starać, bo to wspólna przestrzeń publiczna. Zapewniamy dogodne możliwości posprzątania po sobie, a firma sprzątająca pracuje de facto cały czas. W tym sezonie wywiozła stąd niemal 32 tony śmieci. To pokazuje skalę problemu. Akcje takie jak "Trzymaj czystą Wartę" czy wspólne sprzątanie uświadamiają nam, że czystość terenów nadrzecznych w dużej mierze zależy od nas samych.

W Poznaniu głównym punktem zbiórki będzie teren przy Plaży Miejskiej Chwaliszewo na dolnej terasie Warty, na wysokości "KontenerArt". Tam rozpocznie się i zakończy akcja. Sprzątanie zacznie się o godz. 10 i potrwa dwie godziny.

- Na wolontariuszy czekać będą worki i rękawice - wyjaśnia Grzegorz Kamiński, dyrektor  Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. - Przewidzieliśmy też quiz ekologiczny dla uczestników akcji. Każdy, kto odda pełny worek ze śmieciami, będzie mógł odpowiedzieć na pytanie konkursowe i zyskać żeton. Kto uzbiera ich najwięcej, zdobędzie nagrodę.

Pozostałe punkty zbiórki śmieci będą rozmieszczone co ok. 200 metrów i znajdą się: wzdłuż Wartostrady (od Plaży Rataje, aż do Bramy Poznania), na Zagórzu (po obu stronach Warty i Cybiny) oraz na odcinku nabrzeża od mostu Królowej Jadwigi do Cypla przy ul. Estkowskiego.

- Problem śmieci nad Wartą powraca każdego lata - przyznaje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który również weźmie udział w sobotnim wydarzeniu.  -  Nabrzeże rzeki jest sprzątane na bieżąco, więc ta akcja ma w dużej mierze wymiar edukacyjny. Wierzymy, że jest to skuteczne - z roku na rok wolontariusze zbierają coraz mniej odpadów.

O godz. 12.30 w głównym punkcie zbiórki nastąpi rozwiązanie quizu i wręczenie nagród: trzech kamer sportowych. Na wolontariuszy czekać będzie grochówka i chleb ze smalcem. Zakończenie akcji przewidziano na godz. 14.

W sprzątanie Warty po raz pierwszy włączyły się w tym roku podpoznańskie gminy, należące do Stowarzyszenia Metropolia Poznań. W Puszczykowie punkt zbiórki będzie w Zakolu Warty. W Luboniu na plaży miejskiej przy ul. Rzecznej - tam na uczestników akcji czekać będzie grochówka, ciasto, kawa i herbata.

- Mamy doświadczenie w organizowaniu podobnych akcji - mówi Małgorzata Machalska, burmistrz Lubonia. - Wcześniej sprzątaliśmy już w naszej gminie na Szachtach i w Wiśniowym Sadzie. Liczymy na to, że i tym razem nasza młodzież stawi się licznie. Dla wszystkich wolontariuszy przygotowaliśmy poczęstunek.

W Obornikach zbiórka nastąpi przy Marinie, gdzie dodatkowo przygotowano kilka kajaków, z których również będzie można posprzątać rzekę. Po akcji zaplanowano tam ognisko, przy którym będzie można upiec kiełbaski.

W gminie Mosina wolontariusze spotkają się: w Rogalinku (przy ul. Wodnej, w tzw. przystani przy kościele pw. Św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych), w Wiórku na tzw. drodze dla wędkarzy, a w Czapurach na placu zabaw przy ul. Krętej.  W przyszłym roku Stowarzyszenie planuje rozszerzenie akcji o pozostałe gminy członkowskie położone wzdłuż rzeki.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe