Trzymaj się!

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu przypomina pasażerom, że ich bezpieczeństwo zależy również od tego czy korzystają z uchwytów i poręczy w tramwajach i autobusach.

Plakat akcji Trzymaj się! - grafika artykułu
Plakat akcji Trzymaj się!

Pasażerka wsiada do autobusu lub tramwaju trzymając w jednej ręce parasol a w drugiej siatkę z zakupami. Po zamknięciu drzwi, nie chwyta się poręczy. Pojazd rusza i w ułamku sekundy zaczyna działać grawitacja a pasażerka ląduje na stopniu. Wstaje i dociera do rzędu wolnych siedzeń. Zamiast usiąść, kładzie na siedzeniu siatkę, a zamiast chwycić się poręczy, zaczyna składać parasol. Zakręt. Niestety pasażerka, nie zdąży niczego złapać (dłoń ma zajętą parasolem) i po chwili niebezpiecznie przewraca się na plecy, uderzając głową o nadkole.

To przykładowa sytuacja, ale wiele podobnych zdarzeń ma miejsce w pojazdach poznańskiej komunikacji miejskiej. Takich historii można uniknąć przy zachowaniu ostrożności ze strony pasażerów i świadomości, że w każdej chwili może dojść do gwałtownego hamowania wymuszonego sytuacją na drodze. Kierowcy i motorniczowie zwracają uwagę, że często ktoś zajeżdża im drogę i muszą ostro hamować by nie doprowadzić do wypadku. W okresie jesienno-zimowym z uwagi na częste poślizgi kół, motorniczowie niekiedy muszą hamować awaryjnie hamulcami szynowymi, co powoduje wstrząsy i szarpnięcia. Choć może być nieprzyjemne dla pasażerów, nie jest złośliwość, tylko konieczność.

Siła hamowania sporych rozmiarów pojazdu powoduje, że pasażer, który nie trzyma się przeznaczonych do tego uchwytów naraża się na niebezpieczeństwo. Chwila nieuwagi może mieć finał nawet w szpitalu. A obok zwichnięć, otarć czy potłuczeń, odnotowywane są niestety także złamania. Taki wypadek wpływa również na dalsze funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Choć czasami po kilkunastu minutach pojazd może ruszyć w dalszą drogę, wiele przypadków pokazuje, że tramwaj czy autobus są wyłączone z jazdy przez godzinę, dwie lub nawet trzy.

Warto, aby pasażerowie pamiętali, że sytuacja na drodze zmienia się dynamicznie, ale też o tym, że pojazdy wykonują manewry skręcania, hamowania, ruszania, przy których naturalnym jest działanie praw fizyki. Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo i trzymajcie się poręczy.

Więcej informacji oraz przykładowe sytuacje na stronie MPK: http://www.mpk.poznan.pl/bezpieczenstwo/pasazerowie/171-trzymaj-sie/1355-trzymaj-sie

Mateusz Malinowski/biuletyn.poznan.pl