W niedzielę maraton w Poznaniu

Za 5 dni ponad 5 tysięcy osób wybiegnie na trasę 19. Poznań Maratonu. Start jest na ul. Bukowskiej i Grunwaldzkiej, a meta na placu Św. Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W niedzielę, 14 października, na terenie targów kończyć się będzie impreza Poznań Game Arena. Organizatorzy obu imprez zalecają, by samochód zostawić na parkingach oddalonych od centrum i przyjechać komunikacją miejską.

Start zeszłorocznej edycji biegu na 42,195 kilometra
Start zeszłorocznej edycji biegu na 42,195 kilometra

W porównaniu z 2000 rokiem, kiedy odbyła się pierwszy poznański maraton, w tym roku pobiegnie ponad siedem razy więcej osób.

Podczas tegorocznej imprezy wystartują reprezentanci z 34 państw. Na chwilę obecną zapisanych jest prawie 5,5 tysiąca osób. Każdy posiadający pakiet startowy będzie mógł między 12 a 14 października, korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej w strefie A, B i C. Podczas ewentualnej kontroli biletów należy pokazać numer startowy oraz dokument tożsamości.

Wejście po odbiór pakietów, do szatni i na targi Sport Expo umiejscowione jest od strony mostu Dworcowego, natomiast wyjścia pomiędzy halą 3 i 3a oraz z 3a przy skrzyżowaniu ulic Roosevelta i Bukowskiej.

Zmiany w komunikacji i śluzy

W dniu biegu zamknięty zostanie ruch wzdłuż trasy maratonu pomiędzy godziną 6:30 a 15:30. Na poszczególnych odcinkach trasa będzie otwierana dla zmotoryzowanych - poprzez czterdzieści śluz- a jej całkowite otwarcie nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika. Zmianie ulegną również rozkłady jazdy niektórych linii autobusowych i tramwajowych. W niektórych miejscach, jak pomiędzy pętlą Górczyńską i ul. Hetmańską, pętlą Dębiec i Hetmańską oraz rondem Starołęka a Starołęką, wprowadzony zostanie czasowy ruch wahadłowy tramwajów. Trasy zmienionych linii tramwajowych i autobusowych wyznaczone zostały w taki sposób, aby w miarę możliwości nie przecinać trasy biegu. Tramwaje będą jeździły trasami objazdowymi od pierwszych porannych kursów, 14 października. Równocześnie w rejonie Winograd, Bonina i Sołacza uruchomione zostaną dwie linie autobusowe "za tramwaj" - T10 i T11, a z ronda Śródka do Miłostowa - linia T8.

Szczegółowe informacje na temat trasy, śluz można znaleźć na stronie https://marathon.poznan.pl/utrudnienia-w-ruchu/ , a o zmianach komunikacji publicznej na stronie www.ztm.poznan.pl

Wszelkich informacji odnośnie poruszania się po mieście w dniu maratonu można uzyskać dzwoniąc od piątku do niedzieli (12-14 października) pod numer telefonu 502 622 438. Koordynator udzieli informacji, które ulice będą zamknięte i jaki objazd najlepiej wybrać. Poinformuje też, które linie tramwajowe i autobusowe zmienią swoje kursy i którędy pojadą tymczasowe linie.

Przydatne mogą być również aplikacje zalecane przez organizatora biegu: Yanosik, Waze oraz TomTom - https://maraton-poznan.move.tomtom.com/. Na tej ostatniej na bieżąco będzie można śledzić, w którym miejscu trasy są aktualnie utrudnienia, informacje o ruchu drogowym na żywo, lokalizację śluz (miejsc gdzie kierowcy mogą przekraczać trasę Maratonu) wraz z ich przepustowością i gdzie trasa będzie otwierana po przebiegnięciu maratończyków.

Zalecane parkingi

Również organizatorzy targów Poznań Game Arena (14 października odbywać się będzie ostatni dzień tej imprezy - https://www.gamearena.pl/pl/ ) zalecają dojazd w niedzielę komunikacją miejską i pozostawienie samochodów na parkingach.

Międzynarodowe Targi Poznańskie oferują swoim gościom 24-godzinny, strzeżony parking (850 miejsc parkingowych) przy ul. Matejki oddalony o 350 metrów od terenów wystawowych. Parking obsługuje zarówno pojazdy osobowe, jak i autobusy.

Parking przy Dworcu Głównym PKP / CH Avenida, wjazd od ul. Matyi, 3 pierwsze godziny gratis, potem wg. cennika na stronie, 1 500 miejsc parkingowych       https://avenidapoznan.com/dojazd/parking/

Parking pod Rondem Kaponiera, 3 zł za godzinę, 250 miejsc parkingowych, na miejscu można płacić tylko w automacie kasowym (kasa automatyczna), kasa przyjmuje gotówkę: bilon i banknoty, wydaje resztę w monetach, kasa przyjmuje płatności kartą, kasa wydaje potwierdzenia płatności w postaci paragonu, w przypadku wystąpienia problemów na każdym urządzeniu jest interkom łączący klienta z obsługą parkingu

Parking Za Bramką wjazd od ul. Wszystkich Świętych, 3 zł za godzinę, 250 miejsc parkingowych, dojazd na teren PGA tramwajem 5, 13 w kierunku Junikowa, wysiadamy na przystanku Bałtyk http://poznan-parking.pl

Parking City Park, 3 zł za godzinę, 250 miejsc parkingowych, 10 minut pieszo od Wejścia Zachodniego (ul. Śniadeckich 25) na PGA.

Samochody można również zostawić na parkingach w centrum handlowym Posnania i przed M1 przy ul. Szwajcarskiej. Można stamtąd dojechać w okolice targów komunikacją miejską.