W Poznaniu otwarto Pracownię Ekonomii Społecznej

Wsparcie osób wykluczonych, np. z niepełnosprawnościami - to główne założenie, jakie przyświeca ekonomii społecznej. Daje im szansę na pracę, aktywność, możliwość współdziałania - sprawia, że czują się potrzebni. Efekty takiej działalności będzie można zobaczyć w Pracowni "Ładne rzeczy", otwartej przy ul. Św. Marcin 57. 

W Poznaniu otwarto Pracownię Ekonomii Społecznej
W Poznaniu otwarto Pracownię Ekonomii Społecznej

Pracownia Ekonomii Społecznej "Ładne rzeczy" to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania. Można będzie tam zobaczyć produkty, wyroby, rękodzieła tworzone przez lokalne instytucje ekonomii społecznej - czyli przedsiębiorstwa społeczne, spółdzielnie socjalne, spółki non-profit, organizacje pozarządowe, warsztaty terapii zajęciowej itp. Nowo otwarta pracownia nastawiona jest też na działania informacyjne i edukacyjne. W planach są spotkania, warsztaty i seminaria poświęcone tematowi ekonomii społecznej. W pracowni gościć będą osoby pracujące w tym sektorze, a organizowane wydarzenia pozwolą im na nawiązywanie kontaktów biznesowych.

- Cieszę się, że to pracownia znajduje się przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Poznania. To miejsce powstało z myślą o organizacjach pozarządowych, aby wszystkim mieszkańcom żyło się w naszym mieście lepiej - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Życzę, aby ta przestrzeń dobrze Wam służyła, żebyście się dobrze w tym miejscu czuli, aby rodziły się tutaj fajne projekty - zwrócił się do obecnych na miejscu podmiotów ekonomii społecznej.  

Pracownia powstała w ramach projektu "Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej", realizowanego przez Fundację Pomocy Wzajemnej "Barka". Partnerem przedsięwzięcia jest Miasto Poznań. Celem inicjatywy jest wzrost znaczenia ekonomii społecznej w regionie. Projekt zakłada reintegrację osób wykluczonych, animację w środowiskach lokalnych, rozwój nowych przedsiębiorstw społecznych (w tym dotacje i wsparcie pomostowe), i pomoc już istniejącym (w tym podnoszenie kwalifikacji i doświadczenia zawodowe pracowników PES w ramach procesów biznesowych).

- Najważniejszym zadaniem tego projektu jest utworzenie nowych miejsc pracy w ramach przedsiębiorstw społecznych - spółdzielni socjalnych, spółek non profit i innych podmiotów, a także pomoc już istniejącym podmiotom ekonomii społecznej. Zakres naszych działań jest jednak o wiele szerszy. To doradztwo, konsultacje, szkolenia, dofinansowania, pomoc dla warsztatów terapii zajęciowej. Wszystkie organizacje pozarządowe znajdą u nas inspiracje i konkretną pomoc. Zachęcamy do kontaktu. Sobie samym życzymy, aby to miejsce rzeczywiście przyczyniło się do rozpoznawalności takiego pojęcia, jak ekonomia społeczna i powstania nowych przedsiębiorstw, które dadzą pracę - tłumaczy Elżbieta Malik z Fundacji "Barka".

Pracownia Ekonomii Społecznej "Ładne rzeczy" będzie czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 12 - 16. Będzie mieścić się w ścisłym centrum miasta, na nowo wyremontowanej ulicy Św. Marcin. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu wszyscy mieszkańcy będą mieli do niego łatwy dostęp. 

- Ulica Święty Marcin jest symbolem rewitalizacji miasta. Jej otwarcie się na organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej jest dla nas symbolem, jednym z kierunków tej rewitalizacji - tłumaczy Magdalena-Pietrusik Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. 

Otwarcie Pracowni Ekonomii Społecznej to nie wszystko. W ramach projektu Miasto Poznań będzie też wspierać takie działania, jak wizyty studyjne dla przedstawicieli mediów i urzędników, zajęcia na temat ekonomii społecznej w szkołach czy targi podmiotów ekonomii społecznej.

W tej samej lokalizacji co pracownia, przy ul. Św. Marcin 57 działalność rozpoczyna właśnie punkt Archipogotowie. To miejsce, gdzie można uzyskać bezpłatne porady w zakresie architektury, procesu administracyjno-budowlanego i aranżacji wnętrz dla nieruchomości zlokalizowanych na terenie Starego Miasta, Jeżyc, Wildy i Łazarza. W Archipogotowiu organizowane będą także wykłady na temat architektury. Dyżury odbywać się będą w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godzinach 12:00-15:00, a w pozostałych tygodniach w środy, w godzinach 16:15-19:15. Na wizytę można umówić się przy pomocy formularza na Facebook'u lub drogą mailową: kontakt@archipogotowie.pl. Archipogotowie to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Autorem pilotażowego programu jest Miasto Poznań, przy współpracy z Fundacją Na Dużą Skalę.

- Cały czas będziemy kontynuować też działania związane z rewitalizacją śródmieścia. Nadal funkcjonować będzie w tym miejscu punkt informacyjny związany z Projektem Centrum. Będzie można zasięgnąć informację na temat trwających i planowanych inwestycji  - wyjaśnia Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji i Rewitalizacji Miasta UMP.

AJ