Weekend w Poznaniu

Od piątku poznaniacy mogą obejrzeć wiele seansów filmowych - rusza kolejna edycja festiwalu kin studyjnych "Nic tu się nie dzieje". Nie zabraknie również wydarzeń muzycznych - wielbiciele koncertów plenerowych mają w czym wybierać. Najmłodsi mieszkańcy stolicy Wielkopolski nie zostali pominięci. Zajęcia językowe, warsztaty animacji czy podróż zabytkowym pociągiem to tylko niektóre  przykłady propozycji spędzenia najbliższych dni w Poznaniu.

Rusza festiwal "NIC tu się nie dzieje"/fot. T. Korach
Rusza festiwal "NIC tu się nie dzieje"/fot. T. Korach

Piątek, 10 sierpnia

Maraton superbohaterski #NIC

W piątek rozpocznie się III edycja festiwalu filmowego "Nic tu się nie dzieje". Otworzy ją Maraton filmów o superbohaterach, ale w nowej odsłonie - nie będzie to spotkanie z postaciami Marvela lub DC. Wieczór zainicjuje seans w Kinie Rialto, następnie widzowie przeniosą się do Kina Pałacowego, a finał nastąpi w Kinie Muza. Zwieńczeniem wieczoru będzie quiz wiedzy filmowej oraz silent disco.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/649242292112677/

Fisz Emade #NaFalach

Tym razem w ramach cyklu #NaFalach nad Jeziorem Strzeszyńskim wystąpi duet Fisz Emade. Zespół powstał w 2001 r., a tworzą go bracia - Bartek i Piotr Waglewscy. Wykonują muzykę hip hop, choć charakterystyczne dla ich twórczości są miękkie brzmienia i różnorodne muzyczne eksperymenty.

Plaża przy Jeziorze Strzeszyńskim, godz. 20:00, wstęp wolny.

Kulturalny Stary Rynek - Orkiestra prowincjonalna

Orkiestra Prowincjonalna otworzy siódmy weekend cyklu Kulturalny Stary Rynek. Muzyczny kwartet zaprezentuje poznaniakom oryginalne aranżacje utworów. Oprócz tradycyjnych instrumentów, np. perkusji, panowie wykorzystują ukulele, megafon czy woreczek z potłuczonym szkłem.

Scena na Quadro, godz. 19:00, wstęp wolny

Spektakl Laboratorium Magdaleny Anny

Spektakl jest zwieńczeniem lipcowych warsztatów prowadzonych metodą Teatru Uciśnionych - to inna odsłona tradycyjnych przedstawień. Przedstawienie podejmuje problematykę funkcjonowania kobiet nieheteroseksualnych w polskim społeczeństwie. Podczas wydarzenia zaplanowano również otwartą dyskusję.

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc: magdaleny.anny@gmail.com

Scena Nowa w CK Zamek, godz. 18:00.

Spacer ziołowy nad Wartą

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z leczniczymi właściwościami roślin rosnących w naszej okolicy, a także poznać ich kulinarne możliwości. Zajęcia poprowadzi Anna Bober - absolwentka biotechnologii i antropologii kulturowej. Ukończyła kurs zielarz/fitoterapeuta. Łączy ziołolecznictwo z medycyną chińską.

Plaża Miejska Wilda, godz. 17:30, wstęp wolny.

Sobota, 11 sierpnia

170-lecie pierwszego pociągu w Poznaniu

Pierwszy pociąg wjechał do Poznania w sierpniu 1848 r. Na pamiątkę tego wydarzenia, w sobotę podróżni przebywający na Dworcu Letnim będą mogli wyruszyć w podróż w przeszłość. Główną atrakcją będzie przejazd pociągiem Retro relacji Poznań Główny - Kiekrz - Poznań Główny. Nie zabraknie parowozu z zabytkowymi wagonami, przejażdżki autobusem "ogórkiem" czy konkursu wiedzy o gwarze wielkopolskiej.

Dworzec Letni, odjazd pociągu godz. 11:18, bilet - 5/15 zł (dostępny w kasie biletowej na Dworcu Letnim w Poznaniu).

Wokół zmysłów na Madalinie

W ten weekend uczestnicy warsztatów na Madalinie skupią się na rozbudzaniu swoich zmysłów. Na dzieci czekać będą zajęcia językowe i ruchowe. Chętni wykonają własne instrumenty muzyczne oraz rozwiną zmysł dotyku i wzroku dzięki kolorowym masom sensorycznym. Wieczorem "w starym kinie na Madalinie" widzowie obejrzą film "Księżna Łowicka" zrealizowany z okazji setnej rocznicy powstania listopadowego.

Szczegóły wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1858552934228242/

Mobilny escape room w CK Zamek

Festiwal filmowy "Nic tu się nie dzieje" to nie tylko pokazy filmowe, ale także inne niespodzianki. W sobotę na Dziedzińcu Różanym CK Zamek poznaniacy będą mieli okazję poczuć się jak rozbitkowie, walczyć o przetrwanie i podjąć próbę wysłania sygnału S.O.S. Na wykonanie zadania będzie tylko 20 minut.
Dziedziniec Różany CK Zamek, godz. 10:00 - 20:00, wstęp wolny.

Spragnieni Lata 2018

Jeden z cyklu koncertów plenerowych w największych miastach Polski w tę sobotę odbędzie się w Poznaniu. Kasia Lins, Marcelina, Bitamina, SMOLIK/ KEV FOX to wykonawcy, których można usłyszeć nad Jeziorem Maltańskim w sobotni wieczór.

Scena przy Jeziorze Maltańskim, godz. 18:00, wstęp wolny.

Niedziela, 12 sierpnia

Kulturalny Stary Rynek - FOTOSPACERy

Propozycja na niedzielne przedpołudnie dla fotografów amatorów oraz osób, które chcą spojrzeć na ulice stolicy Wielkopolski okiem aparatu. Tematem przewodnim spaceru jest "Architektura o poranku". Zdjęcia z Fotospaceru będą oceniane przez specjalistów oraz internautów, a najlepsze stworzą kolekcję fotograficznych pocztówek tematycznych.

Formularz zgłoszeniowy: http://bit.ly/fotospacery2018

Scena na Quadro, godz. 8:00.

Warsztaty animacji #NIC

Zajęcia przeznaczone dla uczestników w wieku 10-15 lat. Na warsztatach każdy ma okazję stworzyć własny film animowany w technice piksilacji. Uczestnicy sprawdzą, czy możliwe jest ożywienie statycznych przedmiotów za pomocą zaskakujących wydarzeń. Cel zajęć to poznanie technik animacyjnych oraz języka filmowego.

Zapisy: pracownia.animacji@ckzamek.pl

CK Zamek, sobota i niedziela godz. 10:00 - 20:00.

Seanse z psiakami w Kinie Muza

W sobotę i niedzielę na dziedzińcu Kina Muza odbędą się pokazy filmowe, na które mają wstęp widzowie wraz ze swoimi psami. Podczas sobotniego seansu wyświetlony zostanie film "American Honey" - historia nastolatków, którzy podróżują po Stanach Zjednoczonych zarabiając na życie sprzedażą czasopism. W niedzielę widzowie obejrzą "Buena Vista Social Club". Film opowiadający o spotkaniu amerykańskiego gitarzysty z kubańskimi muzykami i konsekwencjach tego wydarzenia.

Kino Muza, godz. 22, wstęp wolny.

Scena otwarta w "La Guitarra"

Tym razem w ramach cyklu "Scena otwarta, czyli mikrofon dla każdego" w "La Guitarra - jadłodayni artystycznej" wystąpi Franciszek Wajdzik, pianista jazzowy. Widzowie posłuchają solowego recitalu tego młodego poznańskiego artysty. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr tel.: 601 258 127.

Start koncertu godz. 18:00, La Guitarra - jadłodaynia artystyczna, ul. Dominikańska 7/2; cena biletu - 10 zł