"Wspólna nie znaczy niczyja", czyli konferencja o przestrzeni publicznej

Jak dbać o jej kondycję, wizerunek i przyszłość, jak ją użytkować ku zadowoleniu wszystkich - 20 października Poznań zaprasza na konferencję poświęconą różnym aspektom przestrzeni publicznej.

UMP 2015 - grafika artykułu
UMP 2015

Umiejętne użytkowanie przestrzeni publicznej, a także zarządzanie nią nie jest łatwe w sytuacji, gdy ma ona poważną konkurencję w postaci zręcznie finansowanych, urządzonych i zarządzanych przestrzeni wielkich, miejskich galerii handlowych - jak zwracają uwagę pomysłodawcy tej konferencji.

W takiej sytuacji, by zachować jej atrakcyjność, w jej funkcjonowanie musi się zaangażować jak najwięcej środowisk społecznych, a prowadzone działania musza być wszechstronne, wzajemnie powiązane, uzupełniające się i celowo ukierunkowane dla zachowania wspólnego dobra.

Jednocześnie, a może i dlatego, częste problemy występujące w przestrzeni publicznej, nieraz nawet niewielkie z uwagi na przedmiot i obszar, ale znaczące skutkami dla całego lub części organizmu miejskiego, przez długie lata nie są rozwiązywane, a nawet dostrzegane.

Te właśnie fakty występujące w przeróżnych formach w większości naszych miast oraz ich znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa, są inspiracją Konferencji "Wspólna nie znaczy niczyja" Poznań 2015. Stąd wziął się pomysł na jej przeprowadzenie w postaci warsztatowego studium przypadku zarówno z udziałem nauki (referaty, prezentacje), jak i praktyki (prezentacja dobrych praktyk, warsztaty w zespołach roboczych) przy ich wzajemnej współpracy (wymiana doświadczeń).

Konferencja Poznań 2015 jest kontynuacją działań na rzecz przestrzeni publicznej przeprowadzonych przez Miasto Poznań w latach 2008 (Seminarium); 2009 (Konferencja, Założenia Karty Przestrzeni Publicznej) oraz wspólnie ze Stowarzyszeniem Forum Rewitalizacji w 2014 r. (projekt edukacyjny Wspólna nie znaczy niczyja). W intencji  organizatorów, konferencja ma być także kolejnym krokiem w podtrzymywaniu i rozszerzaniu partnerstw związanych z rewitalizacją.

Oprócz interesującego programu, organizatorzy starali się zapewnić uczestnikom konferencji pobyt w ciekawych wnętrzach urbanistycznych parku historycznego na Ostrowie Tumskim i Śródce oraz w historycznych i nowych wnętrzach architektonicznych: dawnej Akademii Lubrańskiego, obecnie Muzeum Archidiecezjalnym, w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, w dawnej Śluzie Tumskiej (obecnie Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania) i dawnej kanonii (obecnie restauracji Galeria Tumska).

Wszyscy zgłoszeni uczestnicy konferencji otrzymają w prezencie książkę wydaną w ramach projektu edukacyjnego przeprowadzonego wspólnie przez SFR i M. Poznań - pt. "Wspólne nie znaczy niczyje, czyli o podwórkach i ulicach coś dla dziecka i rodzica (2014).

Tutaj więcej informacji o konferencji oraz formularz zgłoszeniowy.
Konferencja Urzędu Miasta Poznania i Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji
20 - 21 - 22 października 2015 r.

Organizatorzy: Miasto Poznań, Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji
Partnerzy: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Patronaty honorowe: Maria Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Patronaty medialne: Radio Merkury, TVP Poznań, Exspace, Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny, Głos Wielkopolski, Fundacja O!Miasto, Magazyn Miasta, Architektura Murator, Urbnews.pl

BKPiRM/el