Wybory do Parlamentu Europejskiego - jak zagłosować w Poznaniu

26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Każdy, kto chce zagłosować w Poznaniu, a nie jest tu zameldowany - może już dziś dopisać się do spisu wyborców.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców należy złożyć w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP - grafika artykułu
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców należy złożyć w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP

Prezydent RP wyznaczył termin wyborów do Parlamentu Europejskiego na 26 maja. Każdy, kto w tym dniu będzie przebywał w innej gminie, niż jest zameldowany - może dopisać się do spisu wyborców. Aby to zrobić, wystarczy złożyć wniosek zawierający dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie przebywał w Poznaniu. Można go znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta. Niepotrzebne są żadne dodatkowe dokumenty ani dodatkowa weryfikacja ze strony urzędu.

Wypełniony wniosek należy złożyć najpóźniej 21 maja 2019 r. w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Libelta 16/20.

- Zachęcamy do jak najwcześniejszej wizyty w urzędzie, aby przed samymi wyborami nie oczekiwać w długich kolejkach - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. - Przewidujemy, że do spisu dopisze się kilka, może nawet kilkanaście tysięcy osób, tak że kolejki mogą być spore. W chwili obecnej zainteresowanych dopisaniem do spisu jest bardzo mało i nie ma żadnych kolejek.

Uwaga: osoby, które przed wyborami samorządowymi dopisywały się do rejestru wyborców w Poznaniu, nie muszą dopisywać się do spisu, jeśli chcą zagłosować w stolicy Wielkopolski.

Dopisanie do spisu wyborców dotyczy tylko wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja 2019 r. - jest to dopisanie na te konkretne wybory.

Głosować w Poznaniu mogą również obcokrajowcy - obywatele Unii Europejskiej, którzy na stałe mieszkają w Polsce i są dopisani do rejestru wyborców. Najpóźniej w dniu głosowania muszą mieć ukończone 18 lat.

Osoby zameldowane w Poznaniu, które wiedzą, że nie będzie ich tu w dniu wyborów, ale jeszcze nie są pewni, w jakiej miejscowości oddadzą swój głos, mogą uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenie daje możliwość głosowania w dowolnym miejscu zarówno w kraju jak i za granicą. Wystarczy, że posiadacz zaświadczenia uda się w dniu głosowania z tym dokumentem do wybranej komisji wyborczej.

Zaświadczenie o prawie do głosowania odbiera się osobiście lub przez pełnomocnika w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20) najpóźniej 24 maja 2019 r. Urząd Miasta Poznania wydaje zaświadczenia o prawie do głosowania dla swoich stałych mieszkańców, a od 5 maja 2019 r. dla wszystkich wyborców, którzy będą ujęci w spisie  wyborców w Poznaniu.

Pełnomocnictwo do odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania musi zostać sporządzone pisemnie, zawierać imię, nazwisko oraz nr PESEL wyborcy, a także dane pełnomocnika. Musi być na nim napisane, że dokument dotyczy odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

AW