Zaczęły się wakacje!

Uczniowie zakończyli rok szkolny. Przed nimi dwa miesiące wakacji. Do szkoły wrócą dopiero 3 września. W tym czasie poznańskie placówki nie będą stały puste. Lada dzień rozpoczną się wakacyjne remonty.

Koniec roku szkolnego - grafika artykułu
Koniec roku szkolnego

- Z dzisiejszym dzwonkiem kończą się zajęcia w roku szkolnym 2017/2018, który był dla Nas wszystkich okresem ciężkiej, ale i owocnej pracy. Wierzymy, że był to dla Państwa czas samorealizacji, doskonalenia zawodowego, zdobywania nowych doświadczeń, a także wielu sukcesów, jakie osiągnęliście w ciągu minionych miesięcy. Chcielibyśmy serdecznie ich Państwu pogratulować, a także podziękować za konsekwentne dążenie do celu. Dziękujemy uczniom za ich zaangażowanie, a nauczycielom za pasję, z jaką pracowali z młodymi ludźmi - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zakończony rok szkolny nie należał do łatwych. W życie weszła, wprowadzona przez rząd, reforma oświaty, która zakłada, że gimnazja zastąpią 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Wiązało się to z opracowaniem nowej sieci szkół, kupnem nowych podręczników, przystosowaniem szkolnych budynków do potrzeb młodszych i starszych uczniów, a także zmianami kadrowymi.

W Poznaniu 8 gimnazjów przekształciło się w szkoły podstawowe, a 2 w licea ogólnokształcące. Pozostałe zostały włączone do już istniejących placówek (23 do szkół podstawowych, 5 do liceów ogólnokształcących, jedno do szkoły branżowej i 3 do techników). Niekorzystne zmiany kadrowe (jak zwolnienia, nieprzedłużenie umów, wejście w stan nieczynny) objęły ponad 600 osób. Miasto Poznań poniosło też duże nakłady finansowe, kolejne pieniądze będzie musiało dołożyć w następnych latach. Do "reformy gimnazjalnej" dochodzą koszty utrzymania większej liczby miejsc w przedszkolach (od tego roku miasto musiało zapewnić miejsce w placówce wszystkim chętnym dzieciom w wieku 3-6 lat). Szacuje się, że do 2020 roku miasto wyda na zmiany związane z reformami oświaty nawet 78,5 mln zł.

Choć wprowadzane reformy były dla miasta kosztowne, nie zapomniano o inwestycjach w bazę oświatową. We wrześniu 2017 r. do użytku oddano przedszkole na Strzeszynie. W nowym roku szkolnym dziećmi zapełni się nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny na Umultowie.

To nie koniec. W roku 2018 na inwestycje, modernizacje oraz wyposażenie szkół i przedszkoli zaplanowano ponad 129 mln zł. Na liście zadań są m. in. remonty dachów, łazienek, sal gimnastycznych, boisk sportowych, a także naprawy instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Kilka szkół i przedszkoli przejdzie termomodernizację.Większość prac będzie realizowanych w czasie przerwy wakacyjnej.

AJ