Najmłodsi poznaniacy programują z kosmitą!

Spółka informatyczna Cognifide jest znana w Poznaniu nie tylko
z tworzenia innowacyjnych aplikacji internetowych dla największych światowych marek. To właśnie w tej firmie powstają niebanalne pomysły na akcje wspierające lokalne społeczności naszego miasta.
W poniedziałek, 12 czerwca zakończy się kolejny projekt współorganizowany przez zespół wolontariuszy z Cognifide - Akademia Scottie Go. Jego uczestnicy, najmłodsi uczniowie poznańskiej Szkoły Podstawowej nr 21, zwiedzą siedzibę firmy oraz zobaczą, na czym polega praca profesjonalnych programistów.

a
a

"Scottie Go!" to polska gra do nauki programowania dla najmłodszych, połączenie klasycznej planszówki z nowoczesną grą mobilną. Składa się z pudełka z kartonowymi klockami oraz aplikacji na komputery lub tablety. Aplikacja wykorzystywana w grze stawia przed głównym bohaterem - kosmitą Scottiem - rozmaite wyzwania. Gracz steruje tytułowym bohaterem układając w odpowiedni sposób klocki. Tak "napisany" program skanuje się następnie za pomocą aplikacji
i sprawdza, czy problem został prawidłowo rozwiązany. Łącznie w grze jest do wykonania kilkadziesiąt różnych zadań.

Naukę programowania warto zacząć już w najmłodszych latach. Obserwując swoich podopiecznych podczas zajęć zauważyłem, że obok rozwiązywania zadań w grze, uczą się też pracy w grupie, dzielenia się obowiązkami, czytania poleceń i rozwiązywania prostych algorytmów. Uczniowie z wielkim entuzjazmem przyjęli pracę z ekspertami. Przedstawiciele Cognifide rewelacyjnie poradzili sobie z nową rolą nauczycieli. Cieszę się, że są w Poznaniu firmy, które wspierają rozwój dzieci już na etapie przedszkolnym. Wierzę, że ten projekt był dopiero początkiem dobrych praktyk, jakie można organizować w Poznaniu - mówi Krzysztof Szubielski.

Od kwietnia do maja br., podczas pięciu zajęć prowadzonych na terenie szkoły przy ulicy Łozowej, 25 najmłodszych uczniów poznawało podstawy programowania, sterując Scottiem, uroczym kosmitą, który wylądował na ziemi. W poniedziałek, 12 czerwca o g. 16:00 wszyscy uczestnicy projektu spotkają się w Murawa Office Park na uroczystym zamknięciu pierwszej edycji Akademii Scottie Go. Uczniowie nie tylko zwiedzą siedzibę firmy, ale także zobaczą, jak wygląda praca dorosłych programistów, zagrają w grę logiczną GO oraz odbiorą pamiątkowe dyplomy.

Z ogromną przyjemnością powitamy w naszych progach uczniów szkoły podstawowej. W 2015 r. otrzymaliśmy tytuł Ambasadora Zarządzania Wiedzą i chętnie dzielimy się nią na wielu szczeblach. Współpracujemy nie tylko z profesjonalistami podczas konferencji czy meetupów, ale także ze studentami i uczniami szkół na terenie Wielkopolski - mówi Marcin Stańczyk, dyrektor zarządzający Cognifide Polska. - Zajęcia z 6-latkami były dla nas wszystkich ogromnym wyzwaniem, które przyniosło nam mnóstwo radości i osobistej satysfakcji. Sukces akcji potwierdził, że warto promować zdobywanie wiedzy o nowoczesnych technologiach już od najmłodszych lat, wyrównując przy tym edukacyjne szanse dzieci z różnych środowisk. Dlatego nasz zespół zamierza dalej angażować się w takie projekty jak Akademia Scottie Go!, Devoxx4Kids oraz podobne do nich inicjatywy.