Poznań szuka inwestorów na targach w Cannes

Poznań po raz kolejny zaprezentuje swój potencjał inwestycyjny na międzynarodowych targach nieruchomości MIPIM w Cannes. Od 12 do 15 marca na stoisku Miasta inwestorzy będą mogli zapoznać się z ofertą kilkunastu nieruchomości, m.in. pod zabudowę mieszkaniową, usługową, przemysłową czy logistyczną.

Obrazek jest zdjęciem przedstawicielu Urzędu Miasta Poznania na targach nieruchomości MIPIM. Od lewej stoją: Agnieszka Susicka, Bartosz Guss, Katja Lożina i Dominika Błaszyk. W tle widać roślinność oraz przeszklone ściany biurowca. - grafika artykułu
Poznań szuka inwestorów na targach w Cannes

- Udział w targach to dla Miasta okazja do nawiązania międzynarodowych kontaktów biznesowych. To także szansa na przyciągnięcie do Poznania inwestorów i powstanie nowych miejsc pracy dla mieszkańców - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. - W ubiegłych latach udało się korzystnie sprzedać prawie 50 nieruchomości za blisko pół miliarda złotych. Wszystkie te grunty były wcześniej promowane na MIPIM. Dla budżetu Miasta oznacza to duży zastrzyk gotówki, którą można przeznaczyć na inwestycje służące poznaniakom, np. w ochronę zdrowia, szkolnictwo czy zieleń.

Targi dają miastom i regionom unikatową możliwość przedstawienia swojej oferty przed średnio ponad 6 tys. inwestorów, pochodzących z 90 państw. Obecność Poznania na MIPIM jest ważnym i pozytywnym sygnałem dla biznesu, że stolica Wielkopolski doskonale się rozwija i że panuje w niej klimat sprzyjający nowym inwestycjom.

W tym roku Miasto zaprezentuje 17 nieruchomości. Wśród nich są zarówno oferty ogłoszone już do sprzedaży, jak i dopiero planowane do zbycia. Większość to grunty niezabudowane, w doskonałych lokalizacjach, z dogodnym dostępem do komunikacji miejskiej, rozwiniętej infrastruktury, czy dróg wyjazdowych z Poznania. Atutem jest też lokalizacja wielu nieruchomości na obszarach, na których obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Najwięcej, bo aż 12 nieruchomości przeznaczonych jest pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Są położone przy:

  1. ul. Bukowskiej
  2. ul. Dąbrowskiego 51
  3. ul. Dąbrowskiego i ul. Polnej
  4. ul. Gąsiorowskich 6
  5. ul. Golęcińskiej 7 i 7 a
  6. ul. Janickiego i ul. św. Wawrzyńca
  7. ul. Kajki 13 i 15
  8. ul. Mieleszyńskiej
  9. ul. Roosevelta, tzw. Dziura Toruńska
  10. ul. Ugory 89 i ul. Ugory 95
  11. ul. Unii Lubelskiej
  12. ul. Urbanowskiej i ul. Drzymały

Inwestorów z sektora przemysłowo-logistycznego i usługowego mogą zainteresować następujące tereny:

  1. ul. Energetyczna
  2. ul. Obodrzycka, Sarbinowska i Garaszewo
  3. ul. Hetmańska i ul. Górecka
  4. rondo Rataje

Jedyna nieruchomość nie przeznaczona do sprzedaży, a do wynajęcia lub wydzierżawienia, to teren przy ul. Chojnickiej. Przyszły inwestor ma zapewnić, że miejsce to pozostanie ogólnodostępną zieloną przestrzenią sportu i rekreacji.

Dodatkowo Miasto promować będzie działki, na których mogą powstać niepubliczne parkingi. Są to grunty pomiędzy ulicami: Obodrzycką, Sarbinowską i Garaszewo.

Poznań prezentować będzie też projekt podziemnych parkingów kubaturowych na Śródce, rynku Wildeckim i pl. Wielkopolskim. Nieruchomości te pełnią obecnie funkcje targowisk i boiska. Miasto planuje zachować obecne przeznaczenie części naziemnej tych działek.

Partnerami poznańskiego stoiska będą firmy, które realizują w stolicy Wielkopolski swoje projekty: APP, BPI Real Estate Poland, Cordia, Duda Development, Echo Investment, Garvest Real Estate, Pekabex, Probuild, Grupa MTP, WPiP.

Oprócz Poznania na targach będzie można spotkać także inne polskie miasta: Warszawę, Katowice, Kraków, Łódź i Wrocław, a także delegacje z Trójmiasta, Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej oraz Śląska.

Podczas targów nie zabraknie licznych paneli dyskusyjnych i sesji networkingowych, w których wezmą udział m.in. przedstawiciele Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Austrii, Belgii, Szwajcarii, Arabii Saudyjskiej, Brazylii czy Kanady. Odbędą się też spotkania na stoisku Kijowa, by wyrazić solidarność w związku z toczącą się wojną i wziąć udział w rozmowach o odbudowie Ukrainy.

W trakcie wydarzenia odbędzie się również uroczyste rozdanie wyróżnień w ramach niezależnego rankingu fDi Intelligence: Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2024. W kategorii "przyjazność biznesowi" stolica Wielkopolski zajęła 2. miejsce, a w klasyfikacji ogólnej - 7. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie poznan.pl.

- Zarówno te, jak i wiele innych nagród i wyróżnień świadczą o silnej pozycji Poznania jako ważnego biznesowego ośrodka w Europie Środkowo-Wschodniej. Od wielu lat Miasto z powodzeniem zachęca nowe firmy do inwestowania w stolicy Wielkopolski, ale też pomaga obecnym już inwestorom w ich rozwoju. Potencjał ludzki, lokalizacja oraz wsparcie ze strony Miasta to jedne z kluczowych czynników przy wyborze Poznania na miejsce do prowadzenia biznesu. Cieszymy się, że eksperci fDi Intelligence dostrzegają to i wyróżnili nasze miasto w tak ważnych kategoriach - zaznacza Katja Lozina, dyrektorka Biura Obsługi Inwestorów.