Biało- Czerwony Dzień Przedszkolaka!

Od pięciu już lat dwudziestego września obchodzony jest ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.  W Poznaniu to doskonała okazja do integracji, zabawy i po prostu spotkania przedszkolaków z całego miasta w Arenie. W tym roku dzieci - okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości- przyszły na swoje święto wyłącznie w biało- czerwonych strojach...

Dzień Przedszkolaka!
Dzień Przedszkolaka!

Jestem z wami każdego roku- powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania otwierając uroczystość. I zawsze mieliście na sobie kolorowe koszulki. Te barwy odróżniały jedne dzielnice od innych, bo każda dzielnica przygotowywała zwykle swój własny program artystyczny. W tym roku jest inaczej- widzę tylko białe i czerwone kolory. To znak, że nasze dzieci również włączają się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Jestem z tego bardzo dumny.

Każdego roku wymyślamy jakieś hasło, które przyświeca obchodom Dnia Przedszkolaka- mówiła Teresa Grad, dyrektor Przedszkola nr 148, Prezes poznańskiego oddziału OMEP, a jednocześnie współorganizatorka dzisiejszej imprezy. W tym roku nazwaliśmy tę myśl:" Przedszkolacy- jutro dorośli Polacy". Dzieci miały za zadanie między innymi wykonać makietę miasta przyszłości, takiego, w którym chciałyby żyć i które same chciałyby współtworzyć. Każda placówka przyniosła swoje dzieło i dziś tutaj, w Arenie, możemy podziwiać kreatywność futurystyczną naszych podopiecznych.

Zdaniem Wiesława Banasia, zastępcy dyrektora Wydziału Oświaty, bez pracy pedagogicznej na poziomie przedszkolnym edukacja nie miałaby sensu. Doceniam wagę i znaczenie pracy nauczycieli wychowania przedszkolnego- mówił Banaś.- A takie święto, jak dzisiejsze, jest doskonałą okazją nie tylko do wzruszeń, bo jesteśmy dziś świadkami słodkiego patriotyzmu maluchów, ale też do zatrzymania się na chwilę przy naszych przedszkolach z szacunkiem i podziękowaniem za zaangażowanie.

Właściwie przez cały ten rok pracujemy z dziećmi pod kątem ojczyzny, niepodległości, honoru- wylicza Katarzyna Krowicka, nauczycielka z Przedszkola nr 77. Może dorosłym trudno w to uwierzyć, ale małe dzieci bardzo lubią "polskie wątki". Wzruszają się, gdy śpiewają hymn, przeżywają sportowe zmagania naszych zawodników, nawet, gdy opowiadają o przeżyciach z wakacji, to bardzo piękne wydają im się wspomnienia znad naszego morza, z gór, znad jezior.

Zgadza się z tym Lidia Lasota, dyrektor Przedszkola nr 3 i również współorganizator Dnia Przedszkolaka. W trakcie przygotowywania się do dzisiejszego występu- bo dzieci za chwilę zaśpiewają razem piosenki o Poznaniu i o Polsce- nasze przedszkolaki miały okazję dużo rozmawiać i zastanawiać się, czym jest dla nich mała, a czym duża ojczyzna, co to jest honor i patriotyzm. To abstrakcyjne na pozór pojęcia, ale przełożone na konkretne przykłady, na drobne, codzienne emocje i odczucia, dają podkład pod rozwijanie w dzieciach tych postaw, które potem w życiu będą dla nich być może najważniejsze.

Ale  przede wszystkim jesteśmy tu dzisiaj, by się bawić- podkreślała Grażyna Erenz, dyrektor Przedszkola nr 30. I dlatego będziemy zaraz tańczyć- krakowiaka, poloneza czy poleczkę. To dla przedszkolaków olbrzymie przeżycie- dzieci z 72 placówek spotykają się w jednym miejscu, razem spędzają cały dzień, odświętnie ubrane i przejęte tym, że mogą wystąpić na prawdziwej, wielkiej scenie. I zaśpiewać; "Poznań- to moje miasto, Poznań, to jest mój świat. Poznań- poznawać warto, bo jest tego wart...."