Międzynarodowe konferencje na poznańskim AWF

Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu zaprasza na dwie interesujące konferencje: Międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja pt. "Turystyka kulturowa - teoria i praktyka. Stan badań, praktyczne zastosowania i perspektywy rozwoju" oraz konferencja pt. "Wiek a dojrzałość biologiczna młodych sportowców", także z udziałem zagranicznych gości.

. - grafika artykułu
Logo AWF Poznań

24 października br. o godz. 13 w auli Budynku Dydaktycznego AWF (sala 025-026).odbędzie się konferencja pt. "Wiek a dojrzałość biologiczna młodych sportowców.

Wykład pt. "Etapizacja procesu szkolenia w oparciu o koncepcje Bio-banding - rekreacja czy już wyczyn?" wygłosi Profesor Robert M. Malina z University of Texas w Austin, zaliczany do światowej czołówki naukowców z obszaru nauk o kulturze fizycznej i antropologii rozwojowej.

Dzieci i młodzież w klubach sportowych lub na treningach szkolnych natrafiają na barierę związaną z grupowaniem zawodników w kategorie wiekowe. Taka praktyka kategoryzowania może doprowadzić do nieprawidłowego planowania treningu młodych zawodników, kontuzji, a nawet do zniechęcenia ich do dalszego uprawiania sportu. Prelegenci oraz uczestnicy konferencji będą poszukiwać odpowiedzi m.in. na pytania związane z praktykami stosowanymi przy ustalaniu kategorii, w ramach których trenują oraz startują młodzi sportowcy.

Profesor Robert M. Malina, posiadający tytuł doktora Honoris Causa czterech europejskich uczelni (Uniwersytetu Katolickiego w Louvain, AWF w Krakowie oraz AWF we Wrocławiu, a także Uniwersytetu w Coimbrze) wygłosi wykład pogłębiający zagadnienie tytułowej koncepcji Bio-banding w sporcie młodzieżowym. Prof. AWF, dr hab. Jan M. Konarski przedstawi proces kształtowania się grup sportowych w środowisku dzieci i młodzieży, natomiast Mike O'Brien - trener PGA Polska, Stowarzyszenia Instruktorów Golfa, PGA Fully Qualified Golf Professiona, poruszy temat wpływu dzieciństwa zawodnika na jego sukcesy w wieku dorosłym.

W dniach 25-26 października br. o godz. 10.30 rozpocznie się międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja pt. "Turystyka kulturowa - teoria i praktyka. Stan badań, praktyczne zastosowania i perspektywy rozwoju".

Światowej sławy naukowcy, wybitni prelegenci - badacze, dydaktycy oraz praktycy z Brazylii, Węgier, Ugandy, Portugalii, Australii, Kanady, Kosowa oraz Polski rozmawiać będą o  świecie turysty kulturowego, zarówno w perspektywie nauk społecznych (komunikacji społecznej, socjologii, nauk o zarządzaniu), jak i humanistycznych (antropologii kulturowej, filozofii, historii, kulturoznawstwa).

Swoje rozważania przedstawi m.in. Profesor Hilary du Cros, honorowy pracownik naukowy w University of New Brunswick w Kanadzie, a także współpracownik naukowy w University of Technology w Sydney, oraz prof. Melanie Kay Smith - profesor nadzwyczajny Metropolitan University w Budapeszcie, pracownik naukowy w Instytucie Socjologii Hungarian Academy of Sciences w Budapeszcie.

Obecni będą również znani badacze turystyki kulturowej z Polski, w tym autorzy pierwszych publikacji zwartych na jej temat: prof. Andrzej Kowalczyk, Dr hab. prof. GSW Armin Mikos v. Rohrscheidt oraz dr hab. Karolina Buczkowska-Gołąbek.

Wśród licznych tematów m.in.: turystyka filmowa, turystyka piwna, budowa szlaku kulturowego, turystyka kulturowa wobec technologii Web 5.0., ale także wybrane zagadnienia dotyczące turystyki w Ugandzie, Meksyku, Portugalii,  Austrii, Brazylii itp. Program konferencji w załączniku.

Wszystkie szczegóły i sylwetki prelegentów: www.awf.poznan.pl/pl/cultural-tourism

Załączniki