Osoby chorujące na cukrzyce mogą skorzystać z bezpłatnych badań wzroku ukierunkowanych na diagnostykę w zakresie retinopatii cukrzycowej.

Retinopatia cukrzycowa to powikłanie cukrzycy, które może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Osoby chorujące powinny regularnie badać wzrok, bo diabetycy są bardziej niż osoby zdrowe narażeni różne choroby oczu, takie jak jaskra czy zaćma. Retinopatia cukrzycowa to najczęstsze powikłanie cukrzycy - po 20 latach zmagania się z tą chorobą retinopatia występuje u wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 i u 60 proc. cierpiących na cukrzycę typu 2. Wzrok traci 86 procent osób z cukrzycą typu 1 oraz 33 procent z typem 2. U chorych na cukrzycę zaćma pojawia się średnio o 10 lat wcześniej niż u osób zdrowych.

Miasto Poznań wspiera finansowo innowacyjny w skali Polski pilotażowy projekt bezpłatnych, przesiewowych badań okulistycznych dla mieszkańców Poznania pn. "Skrining Retinopatii Cukrzycowej". Z bezpłatnych badań mogą skorzystać osoby 18+, które mają zdiagnozowaną cukrzycę.

Przeciwwskazaniem do badania jest stwierdzona zaćma lub inne schorzenia siatkówki oka.  Z badań nie mogą też skorzystać osoby, które w ciągu ostatniego roku miały wykonane badanie dna oka, finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych  opłacanych przez NFZ.


Osoby uprawnione

Osoby, które łącznie spełniać będą następujące warunki:

- mieszkańcy Poznania

- powyżej 18 roku życia

- zdiagnozowana cukrzyca (weryfikowana na podstawie listy pacjentów z poradni diabetologicznej oraz wywiadu telefonicznego w przypadku rejestracji telefonicznej)

- nie chorujący na zaćmę lub inne schorzenia siatkówki

- nie korzystający w okresie ostatnich 6 miesięcy z badań dna oka realizowanych w ramach świadczeń gwarantowanych NFZ.


Miejsce i sposób załatwienia sprawy

Bezpłatne badania wykonywane są w 2 punktach na terenie Poznania:

  • Poradnia Diabetologicznej DIAB-MED  przy ul. Słowackiego 8 w Poznaniu
    (II piętro) - od poniedziałku do środy w godz. 12:00-17:00
  • NZOZ EuroMed na os. Piastowskim 58 w Poznaniu - w czwartki i piątki w godz. 9:00-13:00,

Aby skorzystać z badania, trzeba wcześniej się zapisać na konkretną godzinę. Rejestracja czynna jest pod numerem telefonu: 533-335-845 od poniedziałku do piątku w godz.8.00 -16.00


Wymagane dokumenty

Oświadczenie wypełniane w miejscu realizacji badania dot. zamieszkania w Poznaniu.


Dokumenty do pobrania

Brak


Informacje dodatkowe

Bardzo często pacjenci chorzy na cukrzycę nie odczuwają w początkowej fazie żadnych problemów z widzeniem, nie zdają sobie sprawy z postępującej retinopatii cukrzycowej. Specjaliści twierdzą, że bez względu na rodzaj cukrzycy, każdy pacjent cierpiący na tą chorobę, powinien badać się raz w roku.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na cukrzycę cierpi 4 procent populacji, czyli około 135 mln ludzi. Pod koniec 2025 r. chorych będzie już 300 mln, z czego retinopatię cukrzycową będzie miało 100 mln osób. Dla porównania - problemy z nerkami wystąpią u 44 mln. Cukrzyca wciąż jest główną przyczyną utraty wzroku. Z najnowszego raportu WHO wynika, ze w Polsce rozpowszechnienie cukrzycy sięga 9,5%, natomiast nadwagi (która jest czynnikiem ryzyka tej choroby) 64%. A to oznacza, że ponad 60 tys. Poznaniaków może chorować na cukrzycę.

Realizatorem projektu jest Fundacja Okulistyka 21 z Poznania, która otrzymała dotację z budżetu Miasta na jego realizację.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej