17 marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Trzeźwości

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dorosłych osób chorujących na alkoholizm jest w samej Polsce co najmniej 860 tys. Jeśli dodać do tego osoby z ich najbliższego otoczenia - bo choroba ta zaburza życie nie tylko osoby pijącej, ale całej rodziny - to okazuje się, że z powodu tej choroby cierpią miliony ludzi na całym świecie.

Każdy z nas, na co dzień, styka się - bezpośrednio albo pośrednio - z alkoholem. Ma do czynienia również z jego skutkami. Tymi przyjemnymi, bo chcemy doświadczać rozluźnienia, ekscytacji, ulgi w przykrych stanach emocjonalnych, ale również przykrymi, niemiłymi, często dramatycznymi - bo picie alkoholu pociąga za sobą także wiele nieprzyjemnych konsekwencji takich jak: kłopoty ze zdrowiem, konflikty i kłótnie, naruszanie prawa, problemy w pracy i wreszcie - uzależnienie. Badania wskazują, że odsetek uzależnionych mężczyzn jest wyższy niż kobiet, jednak mimo tego, to kobiety są bardziej narażone na długoterminowe skutki alkoholizmu. Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała alkoholizm, jako "pierwotną, przewlekłą chorobę charakteryzującą się zaburzeniami kontroli nad piciem, troską o alkohol i spożywanie alkoholu pomimo negatywnych konsekwencji, które zakłócają myślenie" - chorobę, którą można i trzeba leczyć.

Alkoholizm jest chorobą, która dotyka każdej sfery życia człowieka  - ciała, psychiki, emocji. Może wystąpić bez względu na wiek, płeć, poziom intelektualny, wykształcenie, status społeczny i wykonywany zawód. Zaczyna się podstępnie, bez świadomości pijącego. Człowiek zaczyna doświadczać problemów, negatywnych konsekwencji związanych z piciem i chociaż próbuje ograniczyć ilość wypijanego alkoholu, częstotliwość picia, to próby te kończą się wcześniej czy później porażką - zaczyna pić, bo lubi, jednak w pewnym momencie pije już, bo musi.

Uzależnienie od alkoholu może być powstrzymane, jeśli osoba uzależniona zgłosi się do placówki specjalizującej się w leczeniu tej choroby i podejmie systematyczną psychoterapię - najbardziej skuteczną formę leczenia, dzięki której z powodzeniem zmienia swoje życie na lepsze ok. 30-40% leczonych alkoholików. Dodatkową pomoc i wsparcie można uzyskać również w grupie samopomocowej jaką jest wspólnota Anonimowych Alkoholików lub w Klubach Abstynenta. W procesie terapii pracuje się nad uzdrowieniem organizmu, rozumieniem siebie i swojego życia, naprawą kontaktów z innymi ludźmi oraz odnajdywaniem podstawowych wartości, celu i sensu życia. W związku z tym, że alkoholizm jest chorobą postępującą, skracającą życie o 10-22 lata, im wcześniej podejmie się decyzję o wizycie u specjalisty psychoterapii uzależnień, tym większe szanse na powrót do zdrowego, satysfakcjonującego życia.

Dla Portalu Zdrowie: mgr Luiza Bednarek - psycholog, Poradnia Leczenia Uzależnień NZOZ "Katharsis"