Profilaktyka raka głowy i szyi

Miasto Poznań na mocy podpisanego porozumienia z Wielkopolskim Centrum Onkologii zaprasza mieszkańców do skorzystania z bezpłatnych badań laryngologicznych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, którego głównym celem jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

.
.

Z badań oferowanych w programie mogą skorzystać osoby w wieku 40-65 lat, które są wieloletnimi palaczami, nadużywają alkoholu, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden  z 6 objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych takich jak: pieczenie języka, trudne do zagojenia się owrzodzenie oraz/lub czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból  w trakcie oraz/lub problemy z przełykaniem. Do grupy objętej programem należą również osoby ze wskazanej wyżej grupy wiekowej, które nie są wieloletnimi palaczami, nie nadużywają alkoholu, nie mają podwyższonego ryzyka zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, ale u których przez ponad 3 tygodnie wystąpił jeden z ww. objawów.

Program jest odpowiedzią na znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi, które stanowią siódmą, co do częstości występowania grupę nowotworów na świecie. Najczęściej rozpoznaje się je i leczy, gdy są już w stadium zaawansowanym. Wczesne rozpoznanie i skierowanie do specjalisty zwiększają szanse chorych na wyleczenie. Program zakłada krótki czas oczekiwania na wizytę i brak konieczności posiadania skierowania, brak konieczności ubezpieczenia w NFZ. Pacjenci, u których zostanie wykryta zmiana o charakterze złośliwym będą kierowani na leczenie do najbliższej jednostki multidyscyplinarnego leczenia nowotworów głowy i szyi.

Na badania można zapisać się pod następującymi adresami:

Wielkopolskie Centrum Onkologii, ul. Garbary 15, tel. 61 88 50 729, pn.-pt. 9:00-14:00

Szpital Wojewódzki w Poznaniu, ul. Juraszów 7/19, 736 087 268 pn. i czw. 16:00-18:00

Miasto Poznań zaprasza również na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wczesnej diagnostyki nowotworów jamy ustnej. Będą one przeprowadzone w ramach Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE 2018 w dniach 20 - 22 września w godz. 9:30 - 17:00 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w Pasażu przy pawilonie 7A w oznaczonej strefie. Wejście od ul. Śniadeckich.