Szczepienia - informacje dla osób niesłyszących

Trwa szczepienie osób z tzw. grupy zero, a już wkrótce, 15 stycznia, wystartują również zapisy dla seniorów. Kto przyjmie dawkę w pierwszej kolejności i gdzie w Poznaniu będzie można się zaszczepić? Poniżej najważniejsze informacje o szczepieniach przeciwko COVID-19 w polskim języku migowym.

Kobieta w centralnym planie na szarym tle, wykonuje gesty w polskim języku migowym - grafika artykułu
Szczepienia - informacje dla osób niesłyszących

Najważniejsze informacje dla niesłyszących i niedosłyszących poznanianek i poznaniaków przetłumaczyła na polski język migowy Eunika Lech:

link/film 

15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Seniorzy mogą rejestrować się na trzy sposoby. Pozostali dorośli będą mogli zgłosić chęć przyjęcia szczepionki.

Dla seniorów - rejestracja

W pierwszej kolejności zapisy na szczepienia będą dostępne dla najstarszych.Na konkretny termin mogą zarejestrować się:

- od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat;

- od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. 

Zapisać można się na trzy sposoby: poprzez infolinię, w wybranym punkcie szczepień oraz elektronicznie.

INFOLINIA

Pierwszy sposób to telefon na całodobową i bezpłatną rządową infolinię: 989. Senior może zadzwonić tam sam, ale może też poprosić o to kogoś bliskiego, np. członka rodziny. Do zapisu wystarczy PESEL oraz numer telefonu komórkowego. 

Podczas rejestracji można wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Lista punktów, w których będzie można przyjąć szczepionkę w Poznaniu znajduje się na stronie: gov.pl/szczepimysie/wielkopolskie

Po rejestracji na podany numer telefonu przyjdzie SMS - potwierdzenie umówienia wizyty na szczepienie. 

WYBRANY PUNKT SZCZEPIEŃ

Można również zarejestrować się w konkretnym punkcie szczepień - wystarczy się z nim skontaktować. Adresy punktów szczepień w Poznaniu dostępne są na stronie internetowej: gov.pl/szczepimysie/wielkopolskie

Jeśli w wybranym punkcie szczepień nie będzie dogodnego terminu - wystarczy zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą znaleźć inny punkt w pobliżu. 

REJESTRACJA ELEKTRONICZNA

Można też zarezerwować datę poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania seniora. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pasował albo ktoś będzie chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście - będzie taka możliwość. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji wysłane zostanie powiadomienie SMS. Ponownie przypomnienie o szczepieniu przyjdzie dzień przed planowanym terminem.

Aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, trzeba mieć profil zaufany.

Więcej informacji: gov.pl/szczepimysie/rejestracja

Dla pozostałych osób - zgłoszenia

Wszyscy pozostali dorośli od 15 stycznia będą mogli zgłosić chęć przyjęcia szczepionki. Odpowiedni formularz zostanie umieszczony na stronie www.gov.pl/szczepimysie. Osoby, które go wypełnią, będą musiały podać adres mailowy i potwierdzić zgłoszenie. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla grupy, do której należą, na podany adres mailowy przyjdzie informacja, że e-skierowanie jest już wystawione. Dopiero wtedy będzie można zarejestrować się na konkretny termin. 

Uwaga! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online to nie to samo, co rejestracja. Dopiero kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla danej grupy - wystawione będzie skierowanie i będzie można się zarejestrować.

Więcej informacji: gov.pl/szczepimysie/zgloszenia

Etapy szczepień

Narodowy Program Szczepień podzielony został na etapy. Od 27 grudnia szczepione są osoby z tzw. grupy zero. To m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów i ośrodków pomocy społecznej, aptek, hurtowni farmaceutycznych, studenci medycyny i rodzice wcześniaków. 

Dalszy proces szczepień - zgodnie z programem - będzie realizowany etapami. W pierwszym etapie dawkę dostaną seniorzy (w wieku 60+, w kolejności od najstarszych), pensjonariusze domów pomocy społecznej czy zakładów opiekuńczo-leczniczych, służby mundurowe i nauczyciele.

Drugi etap to szczepienie osób w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Dawki przyjmą też obywatele w trakcie diagnostyki i leczenia oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie. 

W etapie trzecim szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych w związku z epidemią oraz pozostali dorośli.

W Poznaniu będzie można zaszczepić się w ponad 90 punktach na terenie miasta. Ich lista jest aktualizowana na bieżąco, znajduje się na stronie: gov.pl/szczepimysie/wielkopolskie

Więcej informacji: gov.pl/szczepimysie oraz pod numerem telefonu 989 -  Rządowej Infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.

AW

sieci społecznościowe