
11 grudnia 2023 r. odbędzie się spotkanie autorskie z niewidomym pisarzem założycielem i Prezesem Fundacji Szansa - Jesteśmy Razem (dawniej Fundacji Szansa dla Niewidomych) - panem Markiem Kalbarczykiem
11 grudnia 2023 r. odbędzie się spotkanie autorskie z niewidomym pisarzem założycielem i Prezesem Fundacji Szansa - Jesteśmy Razem (dawniej Fundacji Szansa dla Niewidomych) - panem Markiem Kalbarczykiem
3 grudnia to ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Poznań konsekwentnie od lat poprawia dla nich dostępność przestrzeni publicznej oraz informacji.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2023 oraz ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Zgodnie z zarządzeniem nr 761/2023/P Prezydenta Miasta Poznania z dnia 4.10.2023 r. w sprawie powołania Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w dniu 17 października 2023 r. w Sali Błękitnej Urzędu Miasta Poznania odbyło się pierwsze spotkanie nowej kadencji Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.
Urząd Miasta Poznania chce zapewnić wszystkim mieszkańcom dobrą obsługę. Dyżury tłumaczy Polskiego Języka Migowego ułatwią Głuchym załatwienie spraw w UMP.
Projekt "Kino bez barier" otrzymał 90 tys. euro dotacji. Dzięki temu w CK Zamek będzie można oglądać jeszcze więcej filmów z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących lub z tłumaczeniem na język migowy.
Zdecydowana większość uchodźców z Ukrainy to seniorki, seniorzy, kobiety i dzieci. Szczególnej troski wymagają osoby z niepełnosprawnościami, przede wszystkim - dzieci. Teraz mogą zgłosić się do poznańskiego MOPR-u - dzięki dofinansowaniu z UNICEF
DagaDana, Mela Koteluk oraz Kwadrofonik otworzą cykl koncertów #NaFalach już w piątek, 30 czerwca. Na pierwszy muzyczny weekend Miasto Poznań zaprosi melomanów nad Jezioro Maltańskie. Wszystkie koncerty #NaFalach są bezpłatne.
Poznańskie Centrum Dziedzictwa po raz kolejny otrzymało nagrodę Lidera Dostępności w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie. Tym razem wyróżnienie trafiło do Centrum Szyfrów Enigma - jurorzy docenili przestrzeń wolną od barier architektonicznych i przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami.
W Lesie Dębińskim otwarto dostępną ścieżkę przyrodniczą "Cztery pory roku w świecie zapylaczy". Za pomocą tablic edukacyjnych i pokazowych obiektów przybliża ona odbiorcom niezwykle zróżnicowany, barwny i pełen ciekawostek świat owadów zapylających.
Miasto, razem z poznańskimi organizacjami pozarządowymi, realizuje program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dot. opieki wytchnieniowej - można się już do niego zgłaszać. To duże wsparcie dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
Do 31 marca można składać wnioski o zapewnienie dziecku transportu do szkoły. Dotyczy to uczniów - mieszkańców Poznania - posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu ogłasza nabór absolwentów Szkół Podstawowych do klasy sportowej o profilu Boccia.
Jak reagować i przystosowywać się o zachodzących zmian? Jak powinny to robić miasta? Co się sprawdza, a co wymaga poprawy? O tym rozmawiano w Poznaniu podczas 3. edycji konferencji Smart City Wielkopolska & Guests, która odbyła się na MTP.
Niepełnosprawność intelektualna jest zaburzeniem rozwojowym. Wynikają z niej trudności w wykonywaniu prostych, codziennych czynności, nauce, porozumiewaniu się oraz zdobywaniu kompetencji społecznych.
"Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni" - słowa znanej pisarki Cecyli Ahern nawiązują do pasji Kasi i Gosi, które na co dzień pracują w Biurze Poznań Kontakt.
W 2022 r. na realizację programu "Aktywny samorząd" PFRON przeznaczył prawie 200 milionów złotych. W tym roku budżet jest jeszcze wyższy, bo wynosi ponad 219 milionów złotych. Z tych pieniędzy mogą także skorzystać mieszkanki i mieszkańcy Poznania z niepełnosprawnością. Od 1 marca przyjmowane są wnioski o dofinansowanie.
Decyzją Komitetu FIFA poznaniak, Marcin Oleksy z Warta Poznań, znalazł się w wąskim gronie piłkarzy, takich jak między innymi Mbappé, Balotelli czy Richarlison, którzy strzeli najpiękniejsze gole minionego roku. Są nominowani do nagrody FIFA im. Ferenca Puskasa. To dopiero druga nominacja dla polskich zawodników w historii całego plebiscytu.
Budowa podjazdu, instalacja windy, poprawa nawierzchni, czy automatyczne drzwi wejściowe - likwidację barier architektonicznych można sfinansować z pożyczek z Funduszu Dostępności. Obsługuje je Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Obchodzimy Światowy Dzień Braille'a ustanowiony z inicjatywy ONZ w rocznicę urodzin twórcy tego pisma Louis Braille w 1809 roku. Alfabet, który opracował, pomaga w codzienności osobom z niepełnosprawnością wzroku.