Trwałość projektu pt."Program mieszkalnictwa wspomaganego osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu miasta Poznania" [AKTUALIZACJA]

Od 1 listopada 2019 roku Urząd Miasta Poznania realizuje trwałość projektu pt. "Program mieszkalnictwa wspomaganego osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu miasta Poznania" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, który był realizowany w terminie od 1 grudnia 2016 roku do 31 października 2019 roku.
Trwałość projektu będzie realizowana do 30 września 2022 roku.

Film "Sukienka" na krótkiej liście do Oskarów 2022

"Sukienka" - to subtelny film o samotności, pragnieniu miłości i wewnętrznym pięknie. Polska produkcja znalazła się na krótkiej liście do Oscarów 2022. O nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej, w kategorii film krótkometrażowy, powalczy z 14 innymi tytułami.

Platforma na Warszawskiej

Zakończono montaż tzw. platform przyschodowych w tunelu Łomżyńska pod ul. Warszawską. Mają pomóc osobom ze szczególnymi potrzebami dostać się na przystanki komunikacji miejskiej lub na drugą stronę ulicy.

Dofinansowanie dla osób z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością mają prawo do otrzymania dofinansowania pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, likwidacji barier technicznych, architektonicznych i w komunikowaniu się, zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz sprzętu rehabilitacyjnego. Warunkiem uzyskania wsparcia jest posiadanie ważnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz złożenie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami.

Prosty język w poznańskim urzędzie

Zawiłe, naszpikowane skomplikowanym słownictwem i specjalistyczną terminologią - takie stwierdzenia często pojawiają się po lekturze urzędowych dokumentów. Ich zrozumienie wymaga często co najmniej dwukrotnej lektury. W poznańskim magistracie ma być inaczej. Powstał już poradnik "Prosty język w pismach urzędowych", który trafi do wszystkich pracowników UMP, a to nie jedyne działania. W planach są m.in. szkolenia dla osób tworzących wypowiedzi pisemne.

Inkubator Wielkich Jutra Dostępność +

Jeżeli masz pomysł na innowację społeczną skierowaną do osób z niepełnosprawnościami lub osób starszych o ograniczonej mobilności lub percepcji dotyczącą rozwiązywania problemów związanych z brakiem wystarczającej dostępności przestrzeni publicznej - złóż wniosek!

Wniosek o zapewnienie dostępności

Musisz załatwić swoją sprawę w urzędzie, szpitalu czy szkole, ale ich budynki są niedostępne architektonicznie, bo np. mają ciężkie drzwi. Gdy natomiast brakuje na miejscu m.in tłumacza jezyka migowego, to te instytucje są niedostępne informacyjno-komunikacyjnie. Sprawdź, co możesz zrobić, by to poprawić.

Interaktywne znaczniki dla niewidomych i słabowidzących na trasie do ul. Włodarskiej

Od 21 sierpnia tramwaje z pasażerami kursują do ul. Włodarskiej, czyli pierwszej części trasy tramwajowej na Naramowice. Aby podróże były komfortowe dla wszystkich, na trasie zadbano o infrastrukturę ułatwiającą poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Nowością jest Totupoint - system pomagający osobom niewidomym i słabowidzącym pewniej poruszać się w obrębie przystanków. Łącznie na oddanym odcinku nowej trasy tramwajowej pojawiło się 26 specjalnych znaczników.

Więcej przystanków wiedeńskich w Poznaniu

Trwa budowa przystanku wiedeńskiego Sielska, a już we wrześniu rozpoczną się prace przy rynku Jeżyckim, gdzie przebudowane zostaną przystanki w ciągu ulicy Dąbrowskiego. Dzięki temu pasażerom łatwiej będzie wsiąść do tramwaju i z niego wysiąść.

Pomoc dla osób z niepełnosprawnościami

Poznaniacy mogą ubiegać się o wsparcie z programu "Aktywny samorząd". Pomóc udało się już wielu osobom z niepełnosprawnościami. Jeden z poznaniaków otrzymał 150 tysięcy złotych dofinansowania do zakupu protezy, inny aż ponad 258 tysięcy złotych. 

Nowy lokal dla dzieci z niepełnosprawnością

We wtorek (3 sierpnia) oficjalnie otwarto nowe lokum Ośrodka Wczesnej Interwencji Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Poznaniu. Dzięki temu dzieci z niepełnosprawnościami mają lepsze warunki do rehabilitacji. 

Strona 1 2 17