Poznań dla osób z niepełnosprawnościami

Poznań - jako pierwsze miasto w Polsce - rusza z nowym programem dla osób z niepełnosprawnościami. To kompleksowa propozycja bezpłatnych usług, z których będą mogli skorzystać.

Nowy pakiet to nie jedyne wsparcie Miasta dla osób z niepełnosprawnościami - grafika artykułu
Nowy pakiet to nie jedyne wsparcie Miasta dla osób z niepełnosprawnościami

Program "Poznań mobil_N" będzie realizowany pilotażowo - na razie do końca roku. Po tym czasie okaże się, jak duże jest zapotrzebowanie na poszczególne usługi. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z pomocy "Złotej rączki", zamówić bezpłatne umycie okien, zlecić usługę posprzątania nagrobka bliskiej osoby, a także poprosić o mobilną pielęgnację paznokci stóp.

To oferta dla tych mieszkanek i mieszkańców Poznania, którzy rozliczają podatki na rzecz Miasta i mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub inne, traktowane z nim na równi), samotnie prowadzą gospodarstwo domowe lub mieszkają z innymi osobami z niepełnosprawnością, dziećmi lub seniorami (60 lat i więcej).

- Od lat prowadzimy podobny program dla seniorów i wiemy, jak potrzebne są tego typu usługi - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania - Okazało się, że część z nich byłaby dużym ułatwieniem również dla osób z niepełnosprawnościami. Jako pierwsi w Polsce ruszamy więc z projektem kierowanym specjalnie do nich. Na razie to pilotaż - chcemy przede wszystkim poznać opinię samych zainteresowanych i na tej podstawie podejmować dalsze decyzje.

Pierwsze usługi

- Miasto w zakresie polityki społecznej kieruje się zasadą uważności, bo tylko w ten sposób możliwa jest identyfikacja potrzeb mieszkanek i mieszkańców Poznania oraz udzielenie im adekwatnego wsparcia w codziennych obowiązkach. Wsłuchujemy się w głosy różnych grup społecznych i to one stanowią dla nas impuls do tworzenia oferty miejskich rozwiązań  -  mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. -  Priorytetem jest prowadzenie działań włączających wobec poznanianek i poznaniaków ze szczególnymi potrzebami, do których należą również osoby z niepełnosprawnościami. Zdajemy sobie sprawę, że liczba potencjalnych beneficjentów usług wspierających w naszym mieście jest większa niż zakładają ramy wprowadzanego programu. Z uwagi na jego pilotażowy charakter będziemy oceniali efektywność już przygotowanych propozycji i w miarę możliwości projektowali nowe rozwiązania.

"Złota rączka" to pomoc przy drobnych domowych naprawach, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, uprawnień albo dużych nakładów finansowych. Może to być np. wymiana baterii w kranie, zreperowanie klamki, wyregulowanie drzwi, okien, przymocowanie półki lub lustra. Z takiego wsparcia będzie można skorzystać dwa razy do końca roku. Usługa nie obejmuje jednak tych napraw, które powinny być wykonane na podstawie umów ze wspólnotą mieszkaniową lub administracją budynku. 

Mobilna usługa kosmetyczna to pomoc w skróceniu i oszlifowaniu paznokci u stóp. Można z niej skorzystać raz na dwa miesiące, we własnym mieszkaniu. W szczególnych przypadkach usługi będą obejmowały również paznokcie dłoni.

Mycie okien obejmuje dokładne wyczyszczenie szyby (z obydwu stron), ram i parapetów. Jeśli będzie taka konieczność, osoba myjąca zdejmie firany i zasłony. Limit powierzchni okien wynosi 43 m2. Usługę można zamówić tylko jeden raz (do końca roku).

Jednorazowe uporządkowanie nagrobka może obejmować jego umycie i wyszorowanie szczotką, zdjęcie starych kwiatów i zniczy, wypielenie chwastów w najbliższym otoczeniu, a także zagrabienie liści. Wykonawca sfotografuje grób przed sprzątaniem i po nim, a zdjęcia mogą zostać przekazane osobie, która zleciła usługę.

Wszystkie usługi są bezpłatne. Zgłoszenia będą przyjmowane za pośrednictwem miejskiej infolinii Poznań Kontakt, nr tel.: 61 646 33 44.

- Cieszę się, że głos osób z niepełnosprawnościami, które sygnalizowały Miastu zainteresowanie usługami wspierającymi ich w trudach codzienności, przyczynił się do przygotowania dedykowanej im oferty - mówi Agnieszka Kubicka, współzałożycielka Fundacji "Wózkowicze". - Paradoksalnie najsłabsze osoby w naszym mieście mają moc sprawczą. Wprowadzanie rozwiązań uwzględniających zmieniającą się sprawność fizyczną i zdrowie ludzi - bo każdy w którymś momencie życia może stać się osobą z niepełnosprawnościami - może być dobrą wiadomością dla wszystkich. Niesie ona zaufanie do Miasta i nadzieję, że bez względu na potencjalne okoliczności utrudniające poruszanie się i funkcjonowanie w społeczeństwie, możliwe jest zachowanie komfortu życia.

- Czasami wystarczy sygnał lub rozmowa, by w tym, co Poznań tworzy dla ogółu mieszkanek i mieszkańców dodane zostały nieoczywiste dla wielu, a bardzo istotne dla osób z niepełnosprawnościami rozwiązania. Tak zadziało się z komfortkami, których projektowanie dziś, w ramach nowych inwestycji miejskich, stało się standardem - mówi Anna J. Nowak, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka". - Myślę, że uszanowanie ludzi zaczyna się tam, gdzie ich godność i intymność są  traktowane jako nienaruszalne prawo i gdzie bezwzględnie priorytetem jest ich podmiotowość.

Poznań dla dostępności

Nowy pakiet to nie jedyne wsparcie Miasta dla osób z niepełnosprawnościami.

- W Poznaniu obowiązują "Standardy dostępności" - mówi Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania. - To dokument, który jest zbiorem wytycznych. Najprościej mówiąc, wskazują one jak planować inwestycje i remonty tak, by przestrzeń publiczna była dostępna dla każdego: osób z niepełnosprawnościami, ale także dla seniorów, opiekunów i rodziców z dziećmi w wózkach. Standardy obowiązują wszystkie wydziały urzędu miasta i miejskie jednostki organizacyjne.

Wszystkie nowe inwestycje uwzględniają więc potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Krawężniki są obniżane, stosowane są także fakturowe oznaczenia nawierzchni, np. żółte maty z wypustkami przed przejściami dla pieszych. Na słupach tablic informacji pasażerskiej znajdują się przyciski, które wyzwalają głosową informację o odjazdach tramwajów, a z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku wprowadza się udźwiękowioną sygnalizację świetlną w rejonie przejść. Wszystkie autobusy i większość tramwajów jest przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pojawia się też coraz więcej tzw. komfortek, czyli  pomieszczeń  z toaletą i przewijakiem dla osób dorosłych, w których osoby z szczególnymi potrzebami mogą zadbać o swoje potrzeby intymne.

- Urząd Miasta Poznania, by uwrażliwić na potrzeby osób z dodatkowymi potrzebami, szkoli swoich pracowników m.in z zasad uniwersalnego projektowania, dostępności multimediów oraz skutecznej ewakuacji osób z niepełnosprawnościami - mówi Dorota Potejko, zastępczyni dyrektorki Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, pełnomocniczka prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami. - W miejskich budynkach funkcjonują pętle indukcyjne, czyli urządzenia dla osób korzystających z aparatów słuchowych lub implantów. Montowane są też totupointy dla osób z dysfunkcją wzroku - to urządzenia, które ułatwiają poruszanie się po budynku. Urząd zapewnia również tłumacza języka migowego online.

Miejskie pływalnie na os. Piastowskim i na os. Zwycięstwa wyposażone są w podnośniki dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, umożliwiające wejście do basenów. W obu budynkach są wydzielone szatnie dla osób z niepełnosprawnością oraz toalety z natryskiem. Dzięki amfibiom do pływania dostępne są również miejskie kąpieliska.

Ważna jest również dostępność cyfrowa. Miejskie strony internetowe dostosowane są do potrzeb osób niesłyszących - można tam znaleźć filmy z tłumaczem polskiego języka migowego. Natomiast dla osób o obniżonej sprawności intelektualnej tworzone są specjalne "Teksty Łatwe do Czytania". Powstały one z myślą o osobach, które mają trudności z przeczytaniem i zrozumieniem tekstów o skomplikowanej treści. Działa też osobny miejski wortal niepelnosprawnosc.pl, który promuje działania wspierające integrację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami.

AW