Nie żyje Lech Raczak

W piątek wieczorem, 17 stycznia zmarł Lech Raczak - reżyser teatralny, dramatopisarz, aktor i autor scenariuszy teatralnych, jeden ze współzałożycieli słynnego Teatru Ósmego Dnia. Miał 74 lata.

Lech Raczak (1946-2020), fot. Franciszek Vetulani/Wikipedia - grafika artykułu
Lech Raczak (1946-2020), fot. Franciszek Vetulani/Wikipedia

Lech Raczak urodził się 27 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Był reżyserem, dramaturgiem, autorem scenariuszy teatralnych i teatrologiem. W 1964 roku wspólnie z kolegami aktorami założył niezależny i legendarny już Teatr Ósmego Dnia. Przez dwie dekady - w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - był kierownikiem artystycznym i reżyserem przedstawień tego zespołu.

Po rozstaniu z Teatrem, od 1995 do 1998 roku był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, a w latach 1993-2012 dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Jako reżyser współpracował z niezależnymi zespołami w Polsce i we Włoszech (m.in. w Modenie, Weronie i Urbino) oraz z licznymi teatrami dramatycznymi. Od 2003 roku wykładał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2018 roku został laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. Łącznie wyreżyserował ponad 50 przedstawień teatralnych, do wielu z nich napisał również scenariusz.

Lech Raczak jest autorem książek o tematyce teatralnej: Szaleństwo i metoda. 48 tekstów o teatrze, Plac Wolności i inne scenariusze teatralne, Więcej niż jedno życie. Kreacje zbiorowe Teatru Ósmego Dnia 1977-1985. Postzapisy. Publikował też felietony na łamach portalu Teatralny.pl.

W piątek 17 stycznia, późnym wieczorem, podczas noworocznego przyjęcia u prezydenta Jacka Jaśkowiaka, które odbywało się w poznańskim Zamku, reżyser nagle zasłabł. Mimo natychmiastowej pomocy lekarzom nie udało się go uratować.

Jednym z ostatnich przedsięwzięć Lecha Raczaka był spektakl założonego przez niego Orbis Tertius - Trzeciego Teatru Gra z teatrem / Podróże przez sny. I powroty, którego premiera odbyła się w 2016 roku w Scenie Roboczej. Monodram-koncert zrealizowany z oprawą muzyczną Trio Targanescu był spektaklem, w którym reżyser był jednocześnie narratorem i autorem tekstu. Podróże przez sny. I powroty to zbiór osobistych przemyśleń i refleksji, wyśnionych snów i marzeń, przez krytyka teatralnego Juluisza Tyszkę nazwany "teatrem śmierci Lecha Raczaka". 

"Tak niedawno cieszyłem się wręczając Mu Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. Otrzymał ją za cały swój dorobek, a przede wszystkim za "przywracanie wiary w to, że sztuka ma zdolność przenoszenia nas z doraźnej rzeczywistości do świata uniwersalnego". Dzisiaj już Go nie ma, a wraz z nim odchodzi ważny fragment świata, również mojego świata..." - napisał na portalu społecznościowym przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz wspominając Lecha Raczaka.

as, oprac. mat.