Nowy park w Poznaniu

Mieszkańcy Poznania zyskali nowy park przy ul. Dolna Wilda. Teren został podzielony na strefy, dostosowane do różnych form aktywności. Oprócz zieleni i alejek spacerowych, znalazły się tam plac zabaw dla dzieci oraz tor agility z miejscem do wyprowadzania psów.  Podczas wtorkowej sesji miejscy radni zdecydowali, że park na Dębcu będzie nosić imię Bambrów Poznańskich.

Mieszkańcy Poznania zyskali nowy park przy ul. Dolna Wilda - grafika artykułu
Mieszkańcy Poznania zyskali nowy park przy ul. Dolna Wilda

Nowy park ma powierzchnię 2,6 ha. Jest zlokalizowany na Dębcu, u zbiegu ulic Dolna Wilda i Orzechowej, w miejscu dawnych ogrodów działkowych. Park sąsiaduje z wielorodzinnym osiedlem mieszkaniowym składającym się głównie z 4-kondygnacyjnych bloków. Od ruchliwej ulicy izolowany jest na całej długości przez podwójny szpaler drzew. Park oświetlają lampy solarne. Alejki wykonane zostały z nawierzchni wodoprzepuszczalnej z kruszywa naturalnego. 

- To drugi park zbudowany w Poznaniu od podstaw, po parku Rataje. Chcemy, aby zielonych punktów na mapie miasta było, jak najwięcej. Dlatego w trakcie realizacji są inne tego typu inwestycje - tłumaczy Katarzyna Kierzek - Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. - Teren parku na Dębcu został podzielony na trzy strefy - przestrzeń ciszy i spokoju, gdzie można sobie odpocząć wśród klombów i kwiatów, plac zabaw oraz wybieg dla psów. Każdy, kto odwiedzi park znajdzie tutaj miejsce dla siebie. 

FILM

Park na Dębcu ma być miejscem wypoczynku i rekreacji dla okolicznych mieszkańców, którzy preferują różne formy aktywności. Na obrzeżach, w części północnej zlokalizowany został tor agility z miejscem do wyprowadzania psów. W strefie dziecięcej aktywności ruchowej, nad którą góruje dinozaur diplodok, urządzono plac zabaw. Znajduje się tam szereg urządzeń zabawowych i edukacyjnych dostosowanych do różnych grup wiekowych i stopnia sprawności. Maluchy mogą korzystać z gier interaktywnych i zręcznościowych, urządzeń do aktywności ruchowej oraz huśtawki (siedziska z koszem typu "maluch" oraz typu "bocianie gniazdo" służą również osobom niepełnosprawnym). Dla dzieci starszych zamontowano zestaw zawierający: zjazd linowy, linarium, ściankę wspinaczkową, drabinkę poziomą, podwójną huśtawkę wahadłową oraz takie urządzenia, jak kosmiczny surfer i ważka miejska.

Centralna i południowa część parku zostały zagospodarowane zielenią. Głównym elementem kompozycyjnym jest klomb z ozdobną rabatą składającą się z roślin mało wymagających, przystosowanych do warunków miejskich. Miejsce to polubią osoby poszukujące ciszy i spokoju. Elementem kompozycyjnym parku są również przemyślnie przeplatające się alejki z zielenią towarzyszącą i aleją główną wyróżnioną szpalerem drzew - idealne do spacerów i biegania. 

Kolejny park wybudowany od podstaw

Historia parku przy ul. Dolna Wilda sięga 2013 roku - wtedy teren został powierzony Zarządowi Zieleni Miejskiej. Początkowo, ze względu na ograniczone środki finansowe, był utrzymywany w zakresie niezbędnym przez Spółdzielnię Socjalną "Poznanianka". W 2014 r., w ramach konkursu "Slow parki - zielona rewitalizacja" podczas targów ogrodniczych Gardenia, został wyłoniony projekt koncepcyjny zagospodarowania parku autorstwa Anny Gajdy i Anny Dworzyńskiej (teren został wcześniej wytypowany do konkursu). W 2015 r. Krzysztof Kempski, mieszkaniec Dębca i członek Rady Osiedla Zielony Dębiec zgłosił do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 projekt na "Zieleniec przy ul. Dolna Wilda". Pomysł został wybrany przez poznaniaków. W 2016 r. Pracownia Architektury Krajobrazu "Trzy Małe Drzewka" ze Szczecina opracowała projekt budowlano-wykonawczy parku. Prace rozpoczęły się w 2017 r. Ich wykonawcą była wyłoniona w przetargu firma Gardens.

W budowie parku wzięli również udział Port Lotniczy Ławica sadząc jako rekompensaty szpaler grabowy przy ul. Dolna Wilda złożony ze 198 drzew oraz Parafia Błogosławionej Piątki Poznańskiej sadząc 67 drzew jako nasadzenia rekompensacyjne. Koszt realizacji parku wyniósł prawie 4 mln zł (około 755 tys. zł pochodziło z PBO).

- Mieszkańcy bardzo się cieszą z tego, co powstało w miejscu zlikwidowanych ogrodów działkowych. Park w tej lokalizacji to dobry pomysł. W soboty i niedziele wypoczywają tutaj tłumy. Do urządzeń na placu zabaw dzieci ustawiają się w kolejce. Na terenie naszego osiedla znajduje się także zielona Dębina, nie jest tam jednak tak bezpiecznie, jak w parku. Brakuje też miejsc do siedzenia - mówi Krzysztof Kempski, przewodniczący Rady Osiedla Zielony Dębiec. 

Park przy ul. Dolna Wilda jest drugim w Poznaniu, który został wybudowany od podstaw po 1989 r. W grudniu 2018 r. zakończyły się prace w parku Rataje. Realizowane są kolejne tego typu inwestycje. Dobiega końca budowa parków przy ul. Browarnej oraz ul. Głuszyna i renowacja Lasku Dębieckiego, trwają prace związane z rewaloryzacją parku Drwęskich.

Park Bambrów Poznańskich 

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni zdecydowali, że park przy ul. Dolna Wilda będzie nosić imię Bambrów Poznańskich. Nazwa nawiązuje do ludności niemieckiej, pochodzącej z okolic Bambergu, którzy w XVIII w. zostali sprowadzeni przez władze Poznania, aby zasiedlić podmiejskie wsie, wyludnione podczas wojny północnej i epidemii cholery (dziś większość z nich znajduje się w granicach miasta). W tym roku świętowana jest 300. rocznica przybycia niemieckich osadników do Wielkopolski. 

AJ