"Zapal znicz pamięci"

Ruszyła kolejna, 13. już edycja akcji "Zapal znicz pamięci". W Poznaniu w niedzielę, w samo południe w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Forcie VII będzie można zapalić symboliczny znicz, by uczcić pamięć zamordowanych Polaków. 

Grafika z napisem: "zapal znicz pamięci", obok stylizowane stare zdjęcie wojenne - grafika artykułu
W Poznaniu będzie można spotkać się w najbliższą niedzielę, 24 października, w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Forcie VII

Akcję "Zapal znicz pamięci" organizuje Instytut Pamięci Narodowej. Ma ona uczcić pamięć Polaków, którzy zginęli w ramach niemieckiej operacji "Tannenberg" i "politycznego oczyszczania gruntu" w pierwszych miesiącach II wojny światowej. 

W Poznaniu będzie można spotkać się w najbliższą niedzielę, 24 października, w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Forcie VII. Tam w samo południe będzie można zapalić symboliczny znicz, a następnie zwiedzić fort z przewodnikiem (po uroczystości o godz. 12.00 oraz o godz. 14.30). Biletem wstępu do muzeum tego dnia będzie znicz.

Każdy może też zrobić zdjęcie, dokumentujące akcję i przesłać je na adres: zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl.

Operacja "Tannenberg" to kryptonim pierwszej zaplanowanej na masową skalę operacji eksterminacyjnej przeprowadzonej przez Niemców w okresie II wojny światowej. Jej celem było fizyczne wyeliminowanie liderów polskich warstw przywódczych, w większości wpisanych przed wojną na tzw. listy proskrypcyjne. Tylko do końca 1939 r. na terytorium II RP Niemcy wymordowali ok. 55 000 Polaków. 

Więcej informacji: poznan.ipn.gov.pl/

AW

sieci społecznościowe