Ambasador Chorwacji odwiedził Poznań

To pierwsze oficjalne spotkanie dyplomaty z władzami Poznania. W urzędzie miasta ambasadora przyjęła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta miasta.

Ambasadora przyjęła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania
Ambasadora przyjęła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania

Tomislav Vidošević zaczął pełnić misję dyplomatyczną w Polsce w styczniu tego roku. Wcześniej pracował m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji, był też ambasadorem tego kraju na Ukrainie i we Włoszech.

Podczas spotkania mowa była m.in. o chorwackiej prezydencji Rady Unii Europejskiej, która rozpoczyna się w pierwszej połowie 2020 roku. Dyplomata docenił współpracę samorządów z UE oraz skuteczność, z jaką Wielkopolska wydaje fundusze unijne.

- Jestem pod wrażeniem polskich samorządów, które funkcjonują bez zarzutu - mówił. - Zachwycił mnie również sam Poznań z jego wspaniałą choinką na Starym Rynku.

Rozmawiano również o współpracy naszego miasta z Chorwacją. Stolica Wielkopolski nie ma w tym kraju miasta partnerskiego, ale zarówno władze Poznania, jak i ambasador chcieliby to zmienić. Od 2011 roku w Poznaniu działa za to Konsulat Honorowy Republiki Chorwacji. Placówka służy pomocą Chorwatom odwiedzającym Polskę.

AW