Inicjatory 2019: Wskaż najlepszą inicjatywę pozarządową

Startuje piąta edycja miejskiego konkursu nagradzającego najważniejsze poznańskie inicjatywy pozarządowe zrealizowane w ubiegłym roku. Nominacje można zgłaszać do 17 września. Patronem jednej z nagród w bieżącej odsłonie konkursu został Andrzej Białas, zmarły w zeszłym roku społecznik i pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.

Do edycji 2018 zgłsozono blisko 50 projektów. Ile ich będzie teraz? Formularze można składać do 17 września. - grafika artykułu
Do edycji 2018 zgłsozono blisko 50 projektów. Ile ich będzie teraz? Formularze można składać do 17 września.

Ideą konkursu "Inicjatory 2019" jest uhonorowanie najlepszych inicjatyw pozarządowych organizowanych na rzecz miasta i mieszkańców Poznania. Nominowane mogą być poznańskie organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, osoby fizyczne i inne podmioty, które realizowały inicjatywy obywatelskie w ramach nieodpłatnych działań społecznych lub społecznej odpowiedzialności biznesu. Zgłaszane projekty mogą być zarówno wieloletnie, jak i krótsze. Wymagane jest jedynie, aby ich realizacja miała miejsce, częściowo lub w całości, w 2019 roku.

Kandydatów do tytuły "Inicjatora" może zgłosić każdy, zarówno osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, przedsiębiorstwa czy firmy. Osoby stojące za wszelkimi inicjatywami na rzecz miasta i poznaniaków, mogą również zgłosić same siebie.

W tegorocznej odsłonie konkursu "Inicjatory 2019 - Najlepsza Poznańska Inicjatywa Pozarządowa" kapituła wytypuje zwycięzców w czterech kategoriach:

  • Inicjator Roku - projekty, które zostały uznane przez jury za najlepsze spośród zgłoszonych, 
  • Inicjator Wspierający - inicjatywy ukierunkowane na pomoc osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wspierające rozwój infrastruktury miejskiej, klimatu i środowiska,
  • Inicjator Aktywizujący - przedsięwzięcia pobudzające mieszkańców do działania i współtworzenia,
  • Inicjator Nowatorski - inicjatywy będące nowością na danym terenie lub w danej dziedzinie, innowacyjne rozwiązania lub nowe, dotychczas niepodejmowane formy aktywności.

Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa

Dodatkowo w otwartym głosowaniu swoją nagrodę przyznają także poznaniacy. Inicjator Mieszkańców to statuetka wręczana niezależnie od nagród w powyższych kategoriach, w otwartym głosowaniu, które zostanie uruchomione po ocenie formalnej zgłoszonych projektów.

W tym roku nagroda Inicjator Mieszkańców zyskała patrona.

- Andrzej Białas był prawdziwym społecznikiem, bo zawsze był blisko ludzi, zarówno jako radny osiedlowy, dyrektor mojego gabinetu czy pełnomocnik ds. społeczeństwa obywatelskiego. Angażował się w wiele projektów. Był zawsze uśmiechnięty i otwarty na innych. Tak zapamiętali go poznaniacy i poznanianki. Nadając nagrodzie imię Andrzeja Białasa, chcemy uhonorować jego pracę dla miasta i mieszkańców - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Andrzej Białas był społecznikiem i przewodniczącym Rady Osiedla Ławica. W latach 2015-2018 pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Prezydenta Poznania. Następnie objął stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Walczył z ciężką chorobą nowotworową. Odszedł we wrześniu 2019 roku, mając 62 lata.

Zwycięzcy w każdej kategorii oprócz tytułu "Inicjatora" i statuetki otrzymają również nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 25 tys. zł. 

Zgłoszenia w formie prezentacji należy przesyłać do 17 września 2020 r. na adres ngo@um.poznan.pl z dopiskiem INICJATORY 2019. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępny w załącznikach. Ponadto informacji o konkursie udzielają także urzędnicy pod numerem 61 878 57 34.

Podsumowaniem konkursu będzie uroczysta gala, która odbędzie się 16 października 2020 r.

JZ

Załączniki