Jak taniej korzystać z transportu publicznego

Miasta w całej Polsce odchodzą od biletów jednorazowych na rzecz okresowych - dzięki temu pasażerowie przywiązują się do komunikacji publicznej na dłużej. Tzw. sieciówki pozwalają jeździć sporo taniej w porównaniu do biletów papierowych. W dodatku Poznań oferuje jedyne w swoim rodzaju "bilety przystankowe" z tPortmonetki na karcie PEKA, które także pozwalają oszczędzić pieniądze.

Cena popularnego Biletu Metropolitalnego na strefę A na 30 dni (119 zł) jest niższa aż o 30 złotych od podobnego biletu bez ulgi
Cena popularnego Biletu Metropolitalnego na strefę A na 30 dni (119 zł) jest niższa aż o 30 złotych od podobnego biletu bez ulgi

Warto płacić podatek PIT w Poznaniu lub jednej z 19 gmin objętych porozumieniem transportowym - można wówczas korzystać z wielu tańszych biletów specjalnych. Przykładowo cena popularnego Biletu Metropolitalnego na strefę A na 30 dni (119 zł) jest niższa aż o 30 złotych od podobnego biletu bez ulgi metropolitalnej (149 zł). Dla pasażera, który ma Bilet Metropolitalny, dzienny wydatek na nieograniczoną liczbę podróży na liniach ZTM wyniesie 3,96 zł. Dla porównania - najtańszy bilet jednorazowy, z którego można korzystać maksymalnie 15 minut, kosztuje 4 zł. 

Przykład:

Bilet Metropolitalny na sieć na 30 dni na strefę A (Poznań) - 119 zł

Bilet normalny (bez ulgi metropolitalnej) na sieć na 30 dni na strefę A (Poznań) - 149 zł

Najtańszy bilet czasowy jednorazowy obowiązujący do 15 minut - 4 zł

Koszt nieograniczonej liczby przejazdów w przeliczeniu na jeden dzień:  3,96 zł

Koszt nieograniczonej liczby  przejazdów w przeliczeniu na jeden dzień: 4,96 zł

Koszt jednego przejazdu do 15 minut: 4 zł

Bilet roczny

Dla osób dysponujących jednorazowo większą gotówką interesująca można być oferta Biletu Metropolitalnego na 366 dni. Jego koszt od 1 lipca 2020r. wynosi 949 zł (na strefę A) - czyli 79 zł miesięcznie. Decydując się na taki zakup, pasażer uzyska 33-procentowy rabat (w odniesieniu do kosztu 12 biletów 30-dniowych na strefę A). Oszczędność to 479 zł lub 4 miesiące bezpłatnych przejazdów. Przy kupnie takiego biletu dzienny koszt nieograniczonej liczby przejazdów na liniach ZTM wynosi 2,59 zł.

Pasażerowie korzystający z biletów okresowych mogą też liczyć na promocję: nabywcy normalnych biletów imiennych sieciowych mogą bezpłatnie przewozić pod swoją opieką do 3 dzieci w wieku do 15 lat w soboty, niedziele i święta na liniach dziennych w granicach odpowiedniej strefy biletowej.

tPortmonetka na karcie PEKA tańsza od biletów jednorazowych

Opłata z tPortmonetki na karcie PEKA, czyli tzw. bilet przystankowy -  pozwala płacić za liczbę przejechanych przystanków niezależnie od czasu podróży. Obowiązuje tutaj taryfa degresywna, czyli cena za kolejne przystanki maleje wraz z długością podróży. Natomiast korzystając z czasowych biletów jednorazowych, np. biletu do 15 minut za 4 zł, po kwadransie podróży pasażer chcący kontynuować przejazd, musi skasować kolejny bilet. 

Warto pamiętać, że każda podróż do 18 przystanków opłacana z tPortmonetki w jednym pojeździe lub przy skorzystaniu z maksymalnie trzech przesiadek (wykonanych w ciągu maks. 20 minut) jest tańsza od najtańszego czasowego biletu jednorazowego do 15 minut.

Ważne! Korzystając z tPortmonetki należy za każdym razem przyłożyć kartę do czytnika przy wejściu i wyjściu z pojazdu. Wówczas system PEKA naliczy opłatę za liczbę przejechanych przystanków.

Dla pasażerów korzystających z tPortmonetki przygotowano dodatkowe bonusy:

Korzystna kontynuacja naliczania opłaty. Jeśli pasażer korzysta z tPortmonetki i się przesiada, opłata za przejechane przystanki może być naliczana tak, jakby była to jedna podróż. Warunkiem jest, żeby pomiędzy zbliżeniem karty do czytnika przy wyjściu z jednego pojazdu a zbliżeniem jej do czytnika przy wejściu do kolejnego minęło nie więcej niż 20 minut. Maksymalna liczba przesiadek dla powyższej podróży wynosi 3.

Bonus za wiele przejazdów. Jeśli w ciągu jednego dnia pasażer korzystający z tPortmonetki na karcie PEKA wyda na przejazdy 15 zł (czyli równowartość ceny normalnego biletu jednorazowego czasowego 24-godzinnego na strefę A) - dalsze opłaty z tPortmonetki przestają być naliczane, a pasażer do końca tego dnia podróżuje za darmo. 

Porównanie ceny przejazdów opłacanych z tPortmonetki na karcie PEKA w porównaniu z czasowym biletem jednorazowego na przykładzie trasy tramwajowej nr 16. 

Przykłady:

1 przystanek, np. z PST Szymanowskiego na PST Kurpińskiego (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 2 minuty)

tPortmonetka na karcie PEKA: 0,72 zł

Bilet jednorazowy do 15 minut: 4 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 3,28 zł

2 przystanki, np. z PST Szymanowskiego na PST Lechicką/Poznań Plaza (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 4 minuty)

tPortmonetka na karcie PEKA: 1,32 zł

Bilet jednorazowy do 15 minut: 4 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,68 zł 

3 przystanki, np. z PST Szymanowskiego na PST Solidarności (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 5 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 1,92 zł

Bilet jednorazowy do 15 minut: 4 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,08 zł

5 przystanków, np. z PST Szymanowskiego na Most Teatralny (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 10 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 3,72 zł

Bilet jednorazowy do 15 minut: 4 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 1,28 zł

10 przystanków, np. z PST Szymanowskiego na Wrocławską (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 17 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 3,32 zł

Bilet jednorazowy do 45 minut: 6 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,68 zł

15 przystanków, np. z PST Szymanowskiego na Polankę (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 23 minuty)

tPortmonetka na karcie PEKA: 3,72 zł

Bilet jednorazowy do 45 minut: 6 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,28 zł

18 przystanków, np. z PST Szymanowskiego na Piaśnicka/Rynek (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 28 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 3,96 zł

Bilet jednorazowy do 45 minut: 6 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,04 zł

ZTM/AW