Kultura zakwitnie na peryferiach

Dancing FairPlayce, Lato z Estradą, cykl wydarzeń na Strzeszynie - tegoroczne lato w Poznaniu nie będzie nudne! Miasto stawia na wydarzenia kulturalne, które odbywać się będą nie tylko w centrum, ale również na peryferyjnych osiedlach.

Zdjęcie z konferencji prasowej. W centrum, przy mikrofonie Jędrzej Solarski, wokół niego organizatorzy wydarzeń kulturalnych. Obok przy mikrofonie Marcin Kostaszuk - grafika artykułu
Tego lata mieszkańcy peryferyjnych osiedli Poznania mogą liczyć na wiele atrakcji

Z perspektywy Strategii Miasta Poznania kultura jest między innymi narzędziem nawiązywania i podtrzymywania relacji międzyludzkich. Szczególnie istotne jest jej animowanie w społecznościach osiedlowych, zwłaszcza oddalonych od śródmieścia. 

- Nie wszędzie funkcjonują miejskie domy kultury czy filie Biblioteki Raczyńskich. Dlatego tak ważne są organizacje pozarządowe, realizujące misję "kultury relacji" w ponad 40 lokalnych centrach kultury w całym mieście, z których wiele działa na peryferiach - między innymi Biblioteka Sąsiedzka i Fyrtel Główna, Mobilny Dom Kultury Szeląg, Sąsiedzki Dom Sztuki na Dębcu czy Kulturownik fundacji Restart na osiedlu Przemysława. Chcemy, by o takich lokalnych  inicjatywach było głośniej, zwłaszcza, że ich oferta jest i ma być dostępna dla wszystkich poznaniaków - mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania odpowiedzialny za kulturę. 

Jednym z przykładów cyklicznych wydarzeń, które zaznaczyły swoje miejsce na  obrzeżach mapy Poznania, jest Dancing FairPlayce Poznań - kontynuacja Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego Dancing Poznań, których pomysłodawczynią i szefem artystycznym jest Ewa Wycichowska. 

Tegoroczna edycja odbędzie się 21-28 sierpnia i obejmować będzie 40 warsztatów tańca współczesnego z udziałem 20 tancerzy i choreografów z całego świata, a także koncerty, kino plenerowe, jogę w plenerze oraz codzienne wieczorne party. 

- Walorem Naramowic jest zieleń i duża plenerowa przestrzeń w parkowym terenie FairPlayce, gdzie mile widziani są nie tylko uczestniczący w płatnych warsztatach, ale też mieszkańcy osiedla i całego miasta - mówi Ewa Wycichowska. 

Zapisy na warsztaty odbędą się drogą internetową i rozpoczną się w sobotę, 15 maja o godzinie 12.00 na stronie www.dancingpoznan.pl.  

Sporo będzie się działo także na Strzeszynie. W konkursie dla organizacji pozarządowych, ogłoszonym przez Wydział Kultury we współpracy z Radą Osiedla Strzeszyn, wybrane zostały cztery projekty działań artystycznych i edukacyjnych. 

- Działania kulturalne na Strzeszynie rozwijają się dzięki doskonałej współpracy z Wydziałem Kultury - podkreśla Dominika Zenka-Podlaszewska, przewodnicząca zarządu Osiedla Strzeszyn. - Pierwsze Lato z Estradą dwa lata temu cieszyło się ogromną popularnością, poszliśmy więc za ciosem - udało się razem z fundacją MiastoHolizm uruchomić Kontener Kultury, który w roku pandemicznym okazał się strzałem w dziesiątkę. W tym roku mamy cały zespół wydarzeń, dzięki współpracy czterech peryferyjnych osiedli: Podolany, Krzyżowniki-Smochowice, Kiekrz i Strzeszyn. 

W czasie wakacji na miejskim terenie rekreacyjnym przy ul. Krajeneckiej odbędą się koncerty (w połowie września zobaczymy m.in. Kubę Badacha), spotkania sąsiedzkie i cykl seansów kina plenerowego. Najwyżej oceniona przez komisję konkursową została opowieść graficzna o Strzeszynie i jego historii, z którą mieszkańcy zapoznają się poprzez wystawę plenerową i wydawnictwo komiksowe. 

- Strzeszyński konkurs jest pokłosiem zwycięskiego projektu z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zachęcamy mieszkańców do składania pomysłów na wydarzenia kulturalne na osiedlach, bo w Poznaniu nie brakuje profesjonalnych organizatorów i utalentowanych artystów - mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP. 

W animacji kultury na peryferiach specjalizuje się m.in. Estrada Poznańska, która dopracowuje ostatnie szczegóły programu tegorocznej odsłony cyklu Lato z Estradą. W jego ramach odbędzie się ponad 100 wydarzeń. 

Od 3 lipca do 4 września Lato z Estradą będzie obecne na 9 osiedlach: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Fabianowo, Kiekrz, Piątkowo, Sobieskiego, Starołęka, Strzeszyn, Szczepankowo i Świerczewo. 

- W tym roku kontynuujemy temat przewodni: Kultura w klimacie, gdzie przez zabawę zwrócimy uwagę na planetę i nasz wpływ na jej wygląd, a warsztatom i pokazom towarzyszyć będzie ekologiczna gra "Lato z Estradą". Oczywiście wszystkie plenerowe wydarzenia w ramach Lata z Estradą są bezpłatne i adresowane do całych rodzin - mówi Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. 

Szczegółowy harmonogram wydarzeń poznamy na przełomie maja i czerwca.

WK/AW

sieci społecznościowe