"Nie" dla klubów go-go

Dalsza poprawa estetyki Starego Miasta i zwiększenie możliwości egzekwowania przepisów - to cel zmian w uchwale o parku kulturowym. Wśród nowych propozycji zapisów jest zakaz prowadzenia działalności usługowej o charakterze erotycznym na tym terenie. Może to pomóc w walce o wyeliminowanie klubów go-go ze ścisłego centrum Poznania.

Zdjęcie przedstawia poznański Stary Rynek nocą. - grafika artykułu
Dalsza poprawa estetyki Starego Miasta i zwiększenie możliwości egzekwowania przepisów - to cel zmian w uchwale o parku kulturowym/ Fotoportal fot. AdrianMuzycznie

- Obecność tego typu działalności w śródmieściu negatywnie wpływa na wizerunek Poznania - nie tylko na zewnątrz, wśród turystów i osób odwiedzających nasze miasto w celach biznesowych, ale też mieszkańców. Nie możemy tego tolerować. Stary Rynek i okolice to nasze dziedzictwo, które musimy chronić i o które musimy dbać. Wierzę, że nowy zapis w uchwale o parku kulturowym spowoduje, że tego typu usługi przestaną psuć wizerunek ścisłego centrum i całego Poznania, a stolica Wielkopolski słynąć będzie jak dotąd z interesujących zabytków, przedsiębiorczości i bogactwa kulturalnego - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydenta Poznania.

Uchwała o utworzeniu "Parku Kulturowego Stare Miasto" obowiązuje w Poznaniu od lutego 2018 r. Określa ona zasady dotyczące m.in. prowadzenia handlu i gastronomii, działań reklamowych czy sposobu korzystania z zabytków. 

- Po trzech latach obowiązywania uchwały pojawiła się konieczność doprecyzowania pewnych kwestii, a także rozszerzenia niektórych zapisów. Podjęło się tego Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i międzywydziałowy zespół zadaniowy. Celem nowelizacji jest dalsza poprawa estetyki Starego Miasta oraz zwiększenie możliwości egzekwowania przepisów. Oprócz drobnych korekt - takich jak uaktualnienie nazw ulic stanowiących granicę parku, zapisy dotyczące banerów informujących o wydarzeniach kulturalnych czy uściślenie zasad iluminacji budynków, najważniejszą zmianą jest zakaz prowadzenia działalności usługowej o charakterze erotycznym na tym terenie - tłumaczy Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

Funkcjonowanie klubów go-go na obszarze Starego Miasta oddziałuje negatywnie na zabytkowy wizerunek Poznania. Lokale rozrywkowe o takim charakterze są także wyjątkowo trudnym i uciążliwym sąsiedztwem dla mieszkańców danej dzielnicy i stają się jedną z przyczyn wyprowadzek. W takim sąsiedztwie niekomfortowo czują się nie tylko poznaniacy, ale także goście hoteli i turyści. Ostatecznie podobne zjawiska prowadzą do poważnych zmian w funkcjonowaniu całego historycznego obszaru, który z największej atrakcji turystycznej miasta staje się centrum rozrywki.

- Najcenniejszy historycznie obszar miasta ma służyć w równej mierze mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom. Prawo do użytkowania wspólnej przestrzeni wiąże się nie tylko z korzyściami, ale również odpowiedzialnością i pociąga za sobą różne obowiązki. Dlatego właśnie powołaliśmy do życia park kulturowy - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Liczymy, że nowelizacja uchwały o parku kulturowym pomoże stworzyć warunki prawne do docelowego usunięcia z historycznego obszaru staromiejskiego szkodzących wizerunkowi Poznania klubów go-go. Dołożymy wszelkich starań, by Stare Miasto mogło szczycić się mianem największej atrakcji turystycznej, godnie prezentując zachowane dziedzictwo kulturowe.

Miasto Poznań powróciło do tematu walki z działalnością klubów go-go w ścisłym centrum, kierując się doświadczeniem innych polskich samorządów. Przykład Krakowa i Wrocławia, które także podjęły się ostatnio aktualizacji obowiązujących przepisów, pokazuje, że akt prawa miejscowego może być również skuteczny w walce z niepożądanymi zjawiskami na chronionym obszarze. W tych miastach przyjęte uchwały zostały utrzymane przez Wojewódzkie Sądy Administracyjne.

Wspomniana uchwała nie narusza swobody prowadzenia działalności gospodarczej związanej z branżą erotyczną, przedsiębiorcy mogą ją realizować poza granicami parku kulturowego. Na jego obszarze wszystkie podmioty muszą się dostosować do przepisów prawa. 

AJ/ MKZ