Nowe pomniki przyrody

Poznań ma trzy nowe pomniki przyrody - to wyjątkowo duże i wiekowe drzewa - dąb, klon i platan. Decyzję w tej sprawie podjęli we wtorek miejscy radni.

Zdjęcie przedstawia drzewo. - grafika artykułu
Wśród poznańskich pomników znalazł się również wyjątkowo okazały klon srebrzysty. Rośnie na terenie skweru Zielone Ogródki w rejonie ulic Zielonej i Strzeleckiej

Wiekowy platan klonolistny znajduje się też na Dziedzińcu Różanym, na tyłach Centrum Kultury Zamek. Drzewo to ma około 190 lat i obwód pnia 411 cm. Ten pomnik przyrody nosi od teraz imię prof. Magdaleny Abakanowicz. 

Szczególnie chroniony będzie też dąb szypułkowy rosnący w parku Kasserna na os. Chrobrego. Ten znajdujący się na poznańskim Piątkowie pomnik przyrody, który otrzymał imię Jadwigi Andegaweńskiej, ma obwód pnia 319 cm i szacunkowy wiek 190 lat. 

Wśród poznańskich pomników znalazł się również wyjątkowo okazały klon srebrzysty im. prof. Zbigniewa Zakrzewskiego. Rośnie na terenie skweru Zielone Ogródki w rejonie ulic Zielonej i Strzeleckiej. Szacuje się, że ma ok. 105 lat i obwód pnia 271 cm.

Pomnikiem przyrody mogą być zarówno drzewa, jak i elementy przyrody nieożywionej. Muszą jednak wyróżniać się na tle otoczenia. W przypadku drzewa może to być rozmiar, wiek lub inne aspekty - przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe. Pomnik przyrody może zgłosić każdy. Musi jednak udokumentować jego walory. W przypadku roślin ważny jest także ich stan zdrowia. Dlatego wszystkie nowe poznańskie pomniki przyrody przeszły wcześniejsze badania. 

Pomniki przyrody są szczególnie chronione. Zabronione jest ich niszczenie czy umieszczanie reklam. Gdy takie drzewo choruje lub starzeje się, otacza się je szczególną opieką. W stosunku do pomników przyrody istnieje obowiązek monitorowania ich stanu zdrowotnego, wykonywania cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych oraz awaryjnych. 

AJ