Nowy Orlik Open

Poznaniacy mogą już korzystać z nowego Orlika Open. Kolejny taki obiekt powstał przy Szkole Podstawowej nr 2 na os. Jagiellońskim. Uczniowie oraz mieszkańcy osiedla mają do swojej dyspozycji dwa boiska - wielofunkcyjne oraz do piłki nożnej, plac zabaw, siłownię zewnętrzną oraz... altanę grillową.

Otwarcie Orlika Open przy SP nr 2 na os. Jagiellońskim - grafika artykułu
Otwarcie Orlika Open przy SP nr 2 na os. Jagiellońskim

- Cieszę się, że możemy wspólnie świętować otwarcie, trzeciego w naszym mieście, Orlika Open - mówił podczas uroczystego otwarcia kompleksu Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Wcześniej takie obiekty stanęły już na os. Rusa i Kobylimpolu, kolejny powstaje na os. Stefana Batorego. - Na pewno nie będzie to ostatni Orlik Open w naszym mieście. To kompleks, który jest dostępny dla wszystkich - nie tylko dzieci i młodzieży, ale też osób dorosłych czy seniorów. To bardzo ważne, ponieważ integruje mieszkańców - podkreśla zastępca prezydenta.

Nowy Orlik Open na os. Jagiellońskim składa się z dwóch boisk sportowych (wielofunkcyjnego i do piłki nożnej), placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Mieszkańcy mają też do swojej dyspozycji altanę grillową. Mogą również pograć w szachy i ping-ponga.

- Warunki naszych uczniów bardzo się poprawiły. Dzieci i młodzież będą mieli, gdzie uprawiać sport. Zyskaliśmy też plac zabaw, którego wcześniej nie było. Na tej inwestycji zyskają jednak nie tylko dzieci i młodzież. Obiekty sportowe będą służyć także mieszkańcom pobliskich osiedli - zauważa Agata Ratajczak, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2.

Dumni z nowego obiektu są także uczniowie "dwójki", którzy z okazji otwarcia kompleksu, przygotowali specjalny program artystyczny.

- Na tych pięknych boiskach i placach zabaw będziemy hartować nasze ciało, przemęczone przesiadywaniem przed komputerem. Z pewnością zdrowsi i sprawniejsi będziemy mogli osiągać sukcesy na wszystkich lekcjach. Żałujemy, że w naszym planie są tylko 4 lekcje wychowania fizycznego, lecz z pewnością po szkole życie sportowe też będzie tutaj tętniło - mówił w imieniu szkolnej społeczności jeden z uczniów.

Nowy Orlik Open na os. Jagiellońskim kosztował około miliona złotych. O to, by wprowadzić do budżetu poprawkę, umożliwiającą budowę kompleksu, zabiegała radna PO, Dominika Król.

-  Docierały do mnie głosy mieszkańców, zwłaszcza młodzieży, którzy widzieli potrzebę funkcjonowania takiego obiektu. Dziękuje władzom miasta za ekspresowa realizację - mówiła Dominika Król.

Powstanie Orlika Open to nie jedyne zmiany na lepsze, jakie czekają uczniów i nauczycieli SP nr 2. W przyszłym roku budynek szkoły zostanie poddany termomodernizacji. Placówka zakwalifikowała się do projektu unijnego, wspólnie z innymi ratajskimi podstawówkami - SP nr 20 i SP nr 64.

- Wszyscy chcemy, aby poznańskie dzieci i młodzież mogli uczyć się w lepszych warunkach, bo to także wpływa na jakość życia w naszym mieście - tłumaczy Mariusz Wiśniewski. - Inwestujemy w oświatę. W tej kadencji wydaliśmy na to ponad ćwierć miliarda złotych. Jedyne, co nas martwi, to koszty bieżące, związane z reformą edukacji. Tak naprawdę nie wpływają one na podnoszenie jakości kształcenia, ale na realizację - moim zdaniem - nieprzemyślanych pomysłów ministerialnych.

AJ